Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Śmierć teścia – urlop okolicznościowy

Śmierć teścia – urlop okolicznościowy

 
Śmierć teścia – urlop okolicznościowy

Ważne wydarzenia takie jak ślub, narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby mogą wymagać nieobecności w pracy. W związku z tym pracownik ma prawo do dodatkowych dni wolnych od pracy określanych przez Kodeks pracy jako urlop okolicznościowy. W przyznaniu prawa do zwolnienia z pracy z uwagi na pogrzeb kluczowe jest jednak to, jak bliska jest relacja między wnioskującym pracownikiem a zmarłym. Nie ma wątpliwości, że pracownik może skorzystać z urlopu w przypadku śmierci ojca i matki, jednak czy urlop okolicznościowy przysługuje także w razie pogrzebu teścia lub teściowej? Sprawdź także, jakich dokumentów wymagają pracodawcy oraz ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikowi w związku ze śmiercią członka rodziny. 

 

Spis treści

Czy na śmierć teścia przysługuje urlop okolicznościowy?

 

Śmierć członka rodziny to sytuacja, w której można wnioskować o dni wolne od pracy. Zgodnie z prawem pracy każdy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu śmierci rodzica, dziecka, czy śmierci babci bądź dziadka. Można także wziąć urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią teścia lub teściowej. Tego rodzaju zwolnienie od pracy jest płatne i co ważne, nie jest wliczane do wymiaru urlopu wypoczynkowego.

 

  • Kto może wnioskować o urlop okolicznościowy na wypadek śmierci teścia?

 

Uprawnione do odebrania dni wolnych są dzieci zmarłego i ich małżonkowie, współmałżonek zmarłego oraz jego wnuki. Osoba, która zamierza wnioskować o taki urlop, powinna:

 

  • z wyprzedzeniem poinformować pracodawcę o konieczności wykorzystania dodatkowych dni wolnych od pracy (jeśli sytuacja jest nagła – śmierć bliskiej osoby – zgodnie z przepisami należy poinformować pracodawcę nie później niż w drugim dniu nieobecności);

  • złożyć do pracodawcy wniosek / podanie o urlop;

  • opcjonalnie przedstawić pracodawcy dokument stanowiący potwierdzenie konieczności wykorzystania urlopu okolicznościowego w przysługującym wymiarze, na przykład odpis aktu zgonu.

 

Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej: jakie dokumenty?

 

Aby uzyskać urlop, osoba zatrudniona powinna przedłożyć pracodawcy wniosek o urlop okolicznościowy. Taki dokument zawiera informacje wskazujące na rodzaj zdarzenia, cel wykorzystania dni wolnych (na przykład udział w pogrzebie) i datę urlopu. Pracodawca może również wymagać okazania dokumentu potwierdzającego zasadność przyznania urlopu.

 

Ile urlopu okolicznościowego na śmierć teścia?

 

Wymiar urlopu okolicznościowego reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późniejszymi zmianami). Jeśli pochowany ma być na przykład ojciec męża, pracodawca ma obowiązek udzielić jednodniowego urlopu. Również jeden dzień urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku śmierci teściowej.

 

Wymiar etatu nie ma wpływu na wymiar urlopu okolicznościowego. Niezależnie od tego, czy dana osoba pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, czy na pół czy ćwierć etatu, urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia zawsze będzie trwać 1 dzień roboczy.

 

Jeden dzień wolny przysługuje w razie pogrzebu teścia, teściowej, a także rodzeństwa, babci lub dziadka bądź innej osoby, która pozostaje na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką danego pracownika.

 

Urlop okolicznościowy śmierć teścia: kiedy można wykorzystać?

 

Przepisy nie regulują terminu na wykorzystanie urlopu – oznacza to, że może, ale nie musi być to dzień śmierci czy pogrzebu. Jednak uzasadnieniem wzięcia urlopu mogą być także okoliczności związane z danym wydarzeniem, na przykład załatwianie spraw dotyczących pochówku lub kwestii spadkowych.

 

 

Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu?

 

Urlop na wypadek śmierci teścia przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a także obejmującym stanowisko w wyniku powołania, mianowania, wyboru. Przywilej ten regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku (art. 15).

 

Zgodnie z rozporządzeniem urlop okolicznościowy z powodu śmierci teściowej lub teścia można wykorzystać bez względu na ilość przysługujących dni urlopu wypoczynkowego, a pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.

 

Jednocześnie za niewykorzystane dodatkowe dni wolne od pracy nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jeśli nie zostanie wykorzystany, urlop okolicznościowy przepada. Co ważne, urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu teścia przysługuje także osobom rozwiedzionym.

 

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć teścia – wzór

 

Podanie o urlop okolicznościowy, które należy dostarczyć pracodawcy, powinno zawierać takie informacje jak:

 

  • miejscowość i data;

  • dane osobowe pracownika (imię i nazwisko);

  • stanowisko pracy;

  • dane pracodawcy;

  • tytuł np. Wniosek o urlop okolicznościowy;

  • treść podania ze wskazaniem okoliczności oraz daty urlopu;
  • podpis pracownika.

 

[miejscowość, data]

[imię i nazwisko]

[nazwa stanowiska, jednostka organizacyjna firmy]

[nazwa i adres pracodawcy]

Wniosek o urlop okolicznościowy

 

Z uwagi na śmierci teścia i w związku z planowanym [okoliczność uzasadniająca urlop] dnia [data] wnioskuję o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w wymiarze 1 dnia roboczego, zgodnie z zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

[podpis pracownika]

 

Czytaj takżeUrlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

 

 

Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku śmierci teścia?

 

Tak, zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy śmierć teścia i teściowej jest zdarzeniem uzasadniającym wzięcie urlopu okolicznościowego.

 

  • Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

 

Niewykorzystane dni urlopu okolicznościowego przepadają. Pracownik nie może domagać się w tym przypadku dodatkowych dni wolnych ani ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?