Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Śmierć teścia – urlop okolicznościowy

Śmierć teścia – urlop okolicznościowy

 
Śmierć teścia – urlop okolicznościowy

Ważne wydarzenia takie jak ślub, narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby mogą wymagać nieobecności w pracy. W związku z tym pracownik ma prawo do dodatkowych dni wolnych od pracy określanych przez Kodeks pracy jako urlop okolicznościowy. W przyznaniu prawa do zwolnienia z pracy z uwagi na pogrzeb kluczowe jest jednak to, jak bliska jest relacja między wnioskującym pracownikiem a zmarłym. Nie ma wątpliwości, że pracownik może skorzystać z urlopu w przypadku śmierci ojca i matki, jednak czy urlop okolicznościowy przysługuje także w razie pogrzebu teścia lub teściowej? Sprawdź także, jakich dokumentów wymagają pracodawcy oraz ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikowi w związku ze śmiercią członka rodziny. 

 

Spis treści

Czy na śmierć teścia przysługuje urlop okolicznościowy?

 

Śmierć członka rodziny to sytuacja, w której można wnioskować o dni wolne od pracy. Zgodnie z prawem pracy każdy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu śmierci rodzica, dziecka, czy śmierci babci bądź dziadka. Można także wziąć urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią teścia lub teściowej. Tego rodzaju zwolnienie od pracy jest płatne i co ważne, nie jest wliczane do wymiaru urlopu wypoczynkowego.

 

  • Kto może wnioskować o urlop okolicznościowy na wypadek śmierci teścia?

 

Uprawnione do odebrania dni wolnych są dzieci zmarłego i ich małżonkowie, współmałżonek zmarłego oraz jego wnuki. Osoba, która zamierza wnioskować o taki urlop, powinna:

 

  • z wyprzedzeniem poinformować pracodawcę o konieczności wykorzystania dodatkowych dni wolnych od pracy (jeśli sytuacja jest nagła – śmierć bliskiej osoby – zgodnie z przepisami należy poinformować pracodawcę nie później niż w drugim dniu nieobecności);

  • złożyć do pracodawcy wniosek / podanie o urlop;

  • opcjonalnie przedstawić pracodawcy dokument stanowiący potwierdzenie konieczności wykorzystania urlopu okolicznościowego w przysługującym wymiarze, na przykład odpis aktu zgonu.

 

Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej: jakie dokumenty?

 

Aby uzyskać urlop, osoba zatrudniona powinna przedłożyć pracodawcy wniosek o urlop okolicznościowy. Taki dokument zawiera informacje wskazujące na rodzaj zdarzenia, cel wykorzystania dni wolnych (na przykład udział w pogrzebie) i datę urlopu. Pracodawca może również wymagać okazania dokumentu potwierdzającego zasadność przyznania urlopu.

 

Ile urlopu okolicznościowego na śmierć teścia?

 

Wymiar urlopu okolicznościowego reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późniejszymi zmianami). Jeśli pochowany ma być na przykład ojciec męża, pracodawca ma obowiązek udzielić jednodniowego urlopu. Również jeden dzień urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku śmierci teściowej.

 

Wymiar etatu nie ma wpływu na wymiar urlopu okolicznościowego. Niezależnie od tego, czy dana osoba pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, czy na pół czy ćwierć etatu, urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia zawsze będzie trwać 1 dzień roboczy.

 

Jeden dzień wolny przysługuje w razie pogrzebu teścia, teściowej, a także rodzeństwa, babci lub dziadka bądź innej osoby, która pozostaje na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką danego pracownika.

 

Urlop okolicznościowy śmierć teścia: kiedy można wykorzystać?

 

Przepisy nie regulują terminu na wykorzystanie urlopu – oznacza to, że może, ale nie musi być to dzień śmierci czy pogrzebu. Jednak uzasadnieniem wzięcia urlopu mogą być także okoliczności związane z danym wydarzeniem, na przykład załatwianie spraw dotyczących pochówku lub kwestii spadkowych.

 

 

Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu?

 

Urlop na wypadek śmierci teścia przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a także obejmującym stanowisko w wyniku powołania, mianowania, wyboru. Przywilej ten regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku (art. 15).

 

Zgodnie z rozporządzeniem urlop okolicznościowy z powodu śmierci teściowej lub teścia można wykorzystać bez względu na ilość przysługujących dni urlopu wypoczynkowego, a pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.

 

Jednocześnie za niewykorzystane dodatkowe dni wolne od pracy nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jeśli nie zostanie wykorzystany, urlop okolicznościowy przepada. Co ważne, urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu teścia przysługuje także osobom rozwiedzionym.

 

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć teścia – wzór

 

Podanie o urlop okolicznościowy, które należy dostarczyć pracodawcy, powinno zawierać takie informacje jak:

 

  • miejscowość i data;

  • dane osobowe pracownika (imię i nazwisko);

  • stanowisko pracy;

  • dane pracodawcy;

  • tytuł np. Wniosek o urlop okolicznościowy;

  • treść podania ze wskazaniem okoliczności oraz daty urlopu;
  • podpis pracownika.

 

[miejscowość, data]

[imię i nazwisko]

[nazwa stanowiska, jednostka organizacyjna firmy]

[nazwa i adres pracodawcy]

Wniosek o urlop okolicznościowy

 

Z uwagi na śmierci teścia i w związku z planowanym [okoliczność uzasadniająca urlop] dnia [data] wnioskuję o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w wymiarze 1 dnia roboczego, zgodnie z zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

[podpis pracownika]

 

Czytaj takżeUrlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

 

 

Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku śmierci teścia?

 

Tak, zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy śmierć teścia i teściowej jest zdarzeniem uzasadniającym wzięcie urlopu okolicznościowego.

 

  • Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

 

Niewykorzystane dni urlopu okolicznościowego przepadają. Pracownik nie może domagać się w tym przypadku dodatkowych dni wolnych ani ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?