Ważne wydarzenia takie jak ślub, narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby mogą wymagać nieobecności w pracy. W związku z tym pracownik ma prawo do dodatkowych dni wolnych od pracy określanych przez Kodeks pracy jako urlop okolicznościowy. W przyznaniu prawa do zwolnienia z pracy z uwagi na pogrzeb kluczowe jest jednak to, jak bliska jest relacja między wnioskującym pracownikiem a zmarłym. Nie ma wątpliwości, że pracownik może skorzystać z urlopu w przypadku śmierci ojca i matki, jednak czy urlop okolicznościowy przysługuje także w razie pogrzebu teścia lub teściowej? Sprawdź także, jakich dokumentów wymagają pracodawcy oraz ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje pracownikowi w związku ze śmiercią członka rodziny.
Spis treści
- Czy na śmierć teścia przysługuje urlop okolicznościowy?
- Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej: jakie dokumenty?
- Ile urlopu okolicznościowego na śmierć teścia?
- Urlop okolicznościowy śmierć teścia: kiedy można wykorzystać?
- Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu?
- Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć teścia – wzór
- Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej – najczęściej zadawane pytania
Czy na śmierć teścia przysługuje urlop okolicznościowy?
Śmierć członka rodziny to sytuacja, w której można wnioskować o dni wolne od pracy. Zgodnie z prawem pracy każdy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu śmierci rodzica, dziecka, czy śmierci babci bądź dziadka. Można także wziąć urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią teścia lub teściowej. Tego rodzaju zwolnienie od pracy jest płatne i co ważne, nie jest wliczane do wymiaru urlopu wypoczynkowego.
-
Kto może wnioskować o urlop okolicznościowy na wypadek śmierci teścia?
Uprawnione do odebrania dni wolnych są dzieci zmarłego i ich małżonkowie, współmałżonek zmarłego oraz jego wnuki. Osoba, która zamierza wnioskować o taki urlop, powinna:
-
z wyprzedzeniem poinformować pracodawcę o konieczności wykorzystania dodatkowych dni wolnych od pracy (jeśli sytuacja jest nagła – śmierć bliskiej osoby – zgodnie z przepisami należy poinformować pracodawcę nie później niż w drugim dniu nieobecności);
-
złożyć do pracodawcy wniosek / podanie o urlop;
-
opcjonalnie przedstawić pracodawcy dokument stanowiący potwierdzenie konieczności wykorzystania urlopu okolicznościowego w przysługującym wymiarze, na przykład odpis aktu zgonu.
Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej: jakie dokumenty?
Aby uzyskać urlop, osoba zatrudniona powinna przedłożyć pracodawcy wniosek o urlop okolicznościowy. Taki dokument zawiera informacje wskazujące na rodzaj zdarzenia, cel wykorzystania dni wolnych (na przykład udział w pogrzebie) i datę urlopu. Pracodawca może również wymagać okazania dokumentu potwierdzającego zasadność przyznania urlopu.
Ile urlopu okolicznościowego na śmierć teścia?
Wymiar urlopu okolicznościowego reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późniejszymi zmianami). Jeśli pochowany ma być na przykład ojciec męża, pracodawca ma obowiązek udzielić jednodniowego urlopu. Również jeden dzień urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku śmierci teściowej.
Wymiar etatu nie ma wpływu na wymiar urlopu okolicznościowego. Niezależnie od tego, czy dana osoba pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, czy na pół czy ćwierć etatu, urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia zawsze będzie trwać 1 dzień roboczy.
Jeden dzień wolny przysługuje w razie pogrzebu teścia, teściowej, a także rodzeństwa, babci lub dziadka bądź innej osoby, która pozostaje na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką danego pracownika.
Urlop okolicznościowy śmierć teścia: kiedy można wykorzystać?
Przepisy nie regulują terminu na wykorzystanie urlopu – oznacza to, że może, ale nie musi być to dzień śmierci czy pogrzebu. Jednak uzasadnieniem wzięcia urlopu mogą być także okoliczności związane z danym wydarzeniem, na przykład załatwianie spraw dotyczących pochówku lub kwestii spadkowych.
Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu?
Urlop na wypadek śmierci teścia przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a także obejmującym stanowisko w wyniku powołania, mianowania, wyboru. Przywilej ten regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku (art. 15).
Zgodnie z rozporządzeniem urlop okolicznościowy z powodu śmierci teściowej lub teścia można wykorzystać bez względu na ilość przysługujących dni urlopu wypoczynkowego, a pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.
Jednocześnie za niewykorzystane dodatkowe dni wolne od pracy nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jeśli nie zostanie wykorzystany, urlop okolicznościowy przepada. Co ważne, urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu teścia przysługuje także osobom rozwiedzionym.
Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć teścia – wzór
Podanie o urlop okolicznościowy, które należy dostarczyć pracodawcy, powinno zawierać takie informacje jak:
-
miejscowość i data;
-
dane osobowe pracownika (imię i nazwisko);
-
stanowisko pracy;
-
dane pracodawcy;
-
tytuł np. Wniosek o urlop okolicznościowy;
- treść podania ze wskazaniem okoliczności oraz daty urlopu;
-
podpis pracownika.
[miejscowość, data]
[imię i nazwisko]
[nazwa stanowiska, jednostka organizacyjna firmy]
[nazwa i adres pracodawcy]
Wniosek o urlop okolicznościowy
Z uwagi na śmierci teścia i w związku z planowanym [okoliczność uzasadniająca urlop] dnia [data] wnioskuję o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w wymiarze 1 dnia roboczego, zgodnie z zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
[podpis pracownika]
Czytaj także: Urlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje
Urlop okolicznościowy śmierć teścia lub teściowej – najczęściej zadawane pytania:
-
Czy urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku śmierci teścia?
Tak, zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy śmierć teścia i teściowej jest zdarzeniem uzasadniającym wzięcie urlopu okolicznościowego.
-
Kiedy urlop okolicznościowy przepada?
Niewykorzystane dni urlopu okolicznościowego przepadają. Pracownik nie może domagać się w tym przypadku dodatkowych dni wolnych ani ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.