Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Służba więzienna – praca, zarobki, rekrutacja, wymagania, oferty pracy

Służba więzienna – praca, zarobki, rekrutacja, wymagania, oferty pracy

 
Służba więzienna – praca, zarobki, rekrutacja, wymagania, oferty pracy

Służba więzienna – praca


Jeżeli ktoś zastanawia się nad podjęciem pracy w służbach więziennych, to warto zapoznać się ze specyfiką tego zawodu oraz wymaganiami, jakie będziemy musieli spełnić podczas rekrutacji. Jest to bowiem  umundurowana i uzbrojona formacja, z zasady apolityczna, która podlega Ministrowi Sprawiedliwości.

W przypadku służby więziennej obowiązuje hierarchia. Pracownicy służby więziennej realizują zadania w obszarze wykonywania kar pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania. Wszystkie ich działania są ściśle określone przez kodeks karny.

 

Służba więzienna – oferty pracy


Szukając ogłoszeń o pracę w służbach więziennych należy wpisać w wyszukiwarkę frazę „służba więzienna” bądź „praca w więzieniu”. Obecnie służby więzienne borykają się z brakiem chętnych do pracy, dlatego możemy zauważyć zwiększoną ilość ofert pracy na funkcjonariusza służby więziennej. Ogłoszeń o naborze możemy szukać między innymi na stronie internetowej Służby więziennej (https://www.sw.gov.pl/).

 

Praca w więzieniu – rekrutacja


Funkcjonariusze służby więziennej mogą wykonywać swoje obowiązki w zakładach karnych oraz aresztach śledczych. Ogłoszenia o naborze muszą zawierać między innymi nazwę jednostki oraz miejsce pracy, informacje o wymaganiach zawartych w ustawie, wykaz wymaganych dokumentów, termin i miejsce składania dokumentów, informacje o preferowanym wykształceniu. Ważna jest także informacja dotycząca miejsca, w którym można otrzymać druk kwestionariusza osobowego kandydata do służby więziennej. Rekrutacja jest prowadzona przez komórki kadrowe jednostek służby więziennej i właśnie do nich należy kierować podania.

Każdy, kto chce pracować w służbie więziennej, musi spełniać określone wymagania i przejść pozytywnie postępowania kwalifikacyjne. Kwestie związane z naborem do tej służby reguluje ustawa z dnia 9 kwietnia 2010r. o Służbie Więziennej, Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 września 2010 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego do służby więziennej oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2011 r. w sprawie wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do służby więziennej.

Aby w ogóle być branym pod uwagę w procesie rekrutacyjnym należy zgromadzić i przedstawić wszystkie wymagane dokumenty. Są to:

    • wypełniona ankieta personalna, która jest dostępna na witrynie internetowej SW,
    • świadectwa pracy bądź służby z poprzednich jednostek,
    • dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie,
    • wypełniona ankieta bezpieczeństwa osobowego,
    • zaświadczenie lekarskie, które pozwoli nam przystąpić do testu sprawności fizycznej,
    • książeczka wojskowa lub zaświadczenie z WKU (w przypadku mężczyzn).

Jak zatem wygląda proces rekrutacyjny na pracownika służby więziennej? Po pierwsze trzeba ocenić pod względem formalnym wszystkie dokumenty, które przedstawiliśmy komisji. Następnie kandydaci zapraszani są na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której sprawdza się motywację do służby. Kandydaci muszą też odbyć badanie psychologiczne, które oceni predyspozycje osobowościowe i intelektualne przyszłych funkcjonariuszy. Ostatnim etapem jest test sprawności fizycznej.

 

Funkcjonariusz służby penitencjarnej – wymagania


Tak jak w przypadku wszystkich służb umundurowanych, tak samo w przypadku służby więziennej są postawione pewne wymagania, które każdy kandydat na funkcjonariusza musi spełnić. W przeciwnym razie jego kandydatura nie będzie brana pod uwagę w procesie rekrutacji. Obecnie obowiązują następujące wymagania:

    • posiadanie polskiego obywatelstwa,
    • nieposzlakowana opinia,
    • brak karalności,
    • możliwość korzystania z pełni praw wyborczych,
    • co najmniej średnie wykształcenie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

 

Służba więzienna – zarobki


Na wynagrodzenie funkcjonariusza służby więziennej składają się dwa czynniki: uposażenie zasadnicze (jest ono związane z zajmowanym stanowiskiem) oraz dodatków (za wysługę lat, stopień oraz dodatek służbowy, który jest przyznawany uznaniowo). Przekładając to na konkretne stawki, to najniższa pensja pracownika służby więziennej wynosi 3 636 zł brutto. Najwyższa pensja może wynosić około 5 121 zł brutto, jednak takie wynagrodzenie dostaje tylko 25% zatrudnionych w tym zawodzie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?