Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Skuteczność agencji zatrudnienia w Polsce – ile osób znalazło pracę?

Skuteczność agencji zatrudnienia w Polsce – ile osób znalazło pracę?

 
Skuteczność agencji zatrudnienia w Polsce – ile osób znalazło pracę?

Agencje zatrudnienia w Polsce

 

Zmalała liczba pracowników, którzy otrzymali zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, opublikowanych w Informacji o działalności agencji zatrudnienia w 2018r. :„Ogólna liczba osób, które podjęły w 2018 roku pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia (w zakresie usługi pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej) wyniosła 1 124 626. W stosunku do roku poprzedniego (1 327 867) liczba ta zmalała o ponad 203 tys. osób”.

 

Agencja pracy – rodzaje i liczby

 

Działających na rynku było w 2018 roku ponad 8 tys. podmiotów. Zapewniły możliwość podjęcia różnych form zatrudnienia. Świadczyły swoje usługi w poniższych działach:
- pośrednictwa pracy na ternie RP (3778),
- kierowania do pracy za granicą (1214),
- pracy tymczasowej (3369),
- doradztwa personalnego (2814),
- pośrednictwa zawodowego (2770).

 

Najwięcej agencji zatrudnienia działało w tym okresie w województwach: mazowieckim (1623), wielkopolskim (920) i śląskim (880). Najmniej takich podmiotów miało swoje siedziby na Podlasiu (106), w województwie świętokrzyskim (155) i warmińsko-mazurskim (182).

 

Agencja pośrednictwa pracy na ternie RP

 

Dzięki działaniom agencji na terenie Polski zatrudnienie lub inną pracę zarobkową znalazło 188 851 osób. 44% z nich (82 931) podpisało umowę o pracę.

 

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w minionym roku zatrudnienie dzięki agencjom znajdowali najczęściej: robotnicy wykonujący proste prace w przemyśle, ręczni pakowacze, pracownicy wykonujący proste prace i magazynierzy.

 

Pracownik tymczasowy i jego przywileje

 

W 2018 roku 776 144 osoby zostały skierowane przez agencje do wykonywania pracy tymczasowej. Z tego 48 477 osób zdecydowało się na zatrudnienie u pracodawców zagranicznych.

 

Sytuacja prawna pracowników tymczasowych jest regulowana przepisami ustawy z 2003 roku. Posiadają oni prawo do równego traktowania w miejscu pracy, wynagrodzenia, urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 dni za każdy przepracowany miesiąc czy podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach firmowych.

 

Nieco inaczej wygląda kwestia ewentualnego rozwiązania stosunku pracy. Jest to możliwe tylko w przypadku, gdy umowa była podpisana na czas określony i została w niej zawarta taka klauzula. Termin wypowiedzenia  wynosi 3 dni (umowa na czas 2 tygodni lub krótsza) lub tydzień (umowa na dłużej niż 2 tygodnie).


Agencja zatrudnienia – praca za granicą

 

Pracownicy tymczasowi nie są jedyną grupą, która może odnaleźć się na rynku dzięki profesjonalnym agencjom. 159 631 osób zostało bowiem skierowanych do pracy za granicą. Najczęściej wyjeżdżali oni do Holandii, Niemiec, na Cypr i do Norwegii. Podejmowali pracę w prostych zawodach fizycznych, niewymagających posiadania dużych kwalifikacji (magazynierzy i pokrewni, robotnicy wykonujący prace proste w przemyśle gdzie indziej niesklasyfikowane, marynarze i pokrewni – z wyłączeniem sił zbrojnych).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?