Masz za sobą niejeden szlak górski, pływałeś w morzach i oceanach, kochasz wycieczki i dalsze wyprawy? Jeśli zastanawiasz się właśnie nad rozpoczęciem działalności gospodarczej, pierwszego biznesu, rozważ ten związany z Twoimi zainteresowaniami – sklep turystyczny.
Spis treści
Sklep turystyczny – rejestracja firmy
Rejestracja sklepu turystycznego – internetowego lub stacjonarnego – jest bardzo prosta. Wszelkie formalności załatwisz online (lub osobiście w urzędzie lub listownie – jeśli preferujesz takie sposoby). Wystarczy, że wejdziesz na stronę rządową biznes.gov.pl i klikniesz w przycisk ZAREJESTRUJ FIRMĘ. Zostaniesz przeniesiony do formularza wniosku do CEIDG. We wniosku będziesz musiał podać między innymi nazwę firmy i kody PKD określające przedmiot jej działalności. Może być to na przykład:
- PKD 47.64.Z – Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Kodów może być kilka, masz także możliwość ich późniejszej zmiany.
Lokalizacja sklepu turystycznego
Na początek zastanów się, czy chcesz prowadzić sklep stacjonarny, internetowy, czy też działalność łączącą obie te formy. Ostatnia opcja może z czasem przynieść największe zyski, niemniej może wymagać wysokich nakładów finansowych już na starcie.
Jeśli szukasz lokalu, weź pod uwagę kilka czynników:
- wysokość czynszu i stałych opłat,
- prawdopodobny koszt przystosowania na potrzeby sklepu z akcesoriami turystycznymi,
- możliwość parkowania w pobliżu,
- widoczność lokalu z ulicy,
- bliskość miejsc skupiających osoby młode lub inne potencjalnie zainteresowane sprzętem wycieczkowym (szkół, uczelni, bibliotek, kawiarni, klubów, knajpek, centrów handlowych, innych sklepów),
- bliskość infrastruktury sportowej (boisk, kortów tenisowych, basenu, siłowni – gdyż one także przyciągają do okolicy potencjalnych klientów sklepów turystycznych),
- bliskość konkurencji.
Skąd wziąć towar do sklepu turystycznego?
Zatowarowanie sklepu to najbardziej kosztowna część przedsięwzięcia, dlatego warto dobrze je przemyśleć. Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz, by Twój sklep był zaopatrzony w bardzo różnorodny sprzęt, czy miał określony profil lub zawierał wiodący rodzaj sprzętu (np. sklep alpinistyczny, sklep do turystyki wodnej, a może przede wszystkim odzieżowy?). Kieruj się własną znajomością danych dziedzin, ale też postaraj się znaleźć niszę na rynku – koniecznie odwiedź lokale konkurencji. Sklep, w którym jest po trochu wszystkiego, może wydawać się najbardziej atrakcyjny i uniwersalny, jednak na początku możesz mieć trudności z jego zatowarowaniem z uwagi na wysokie koszty.
Sprzęt pozyskasz od dystrybutora, hurtowni bądź bezpośrednio od producenta. Warto rozważyć współpracę z konkretną marką.
Sklep turystyczny – zatrudnienie pracowników
Zatrudnienie pracownika to dobry pomysł, kiedy od razu planujesz większy sklep lub wraz ze sklepem stacjonarnym chcesz prowadzić sprzedaż online. Personel do lokalu wybierz bardzo dokładnie. Osoby odwiedzające sklep z namiotami turystycznymi zazwyczaj oczekują profesjonalnej porady od sprzedawcy. Podobnie jak klienci szukający butów trekkingowych, odzieży górskiej i innych akcesoriów.
W tym biznesie klienci są bardzo wymagający. By zrobić na nich dobre wrażenie, nie wystarczy wskazać towar na półce. Odwiedzający chcą, by sprzedawca powiedział im, jaka jest różnica między jednym modelem śpiwora a drugim, i który będzie lepszy na wyprawę na fiordy, a który sprawdzi się na stepach Kaukazu. Profesjonalizm i przyjazne, pełne luzu podejście do klienta procentuje – sklep turystyczny jest polecany wśród znajomych, zyskuje wiernych klientów. W przypadku punktów ze sprzętem specjalistycznym, często kosztownym, budowanie bazy wiernych klientów jest szczególnie ważne.
Dlatego przed zatrudnieniem upewnij się, że nie masz do czynienia z przypadkową osobą. Zadaj jej kilka pytań dotyczących znajomości sprzętu do turystyki górskiej czy wypoczynkowej. Oczywiście możesz też przeprowadzić szkolenie dla pracowników. Koniecznie sprawdź także, jakie są 4 zasady dobrego sprzedawcy!