Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Skierowanie na badania lekarskie – wzór

Skierowanie na badania lekarskie – wzór

 
Skierowanie na badania lekarskie – wzór

Jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy to przestrzeganie przepisów BHP. Zatrudnienie pracownika wymaga potwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy – w tym celu należy wystawić skierowanie na badania lekarskie do pracy. Lekarz medycyny pracy sprawdzi, czy dana osoba jest zdolna do wykonywania pracy w określonych przez pracodawcę warunkach. Jak wygląda wzór takiego skierowania? Sprawdź, jak skierować przyszłego pracownika na badania lekarskie do pracy.

 

Spis treści

Skierowanie na badania lekarskie pracownika – jak wystawić?

 

Skierowanie do lekarza medycyny pracy wypełnia pracodawca. Prawidłowo wypełnione skierowanie na badania lekarskie należy przekazać pracownikowi w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich pracownik powinien zachować dla siebie, drugi egzemplarz trafia do lekarza medycyny pracy.

 

Kopia skierowania na badania lekarskie do pracy powinna być przechowywana w aktach osobowych pracownika razem z orzeczeniem lekarskim.

 

Skierowanie na badania lekarskie do pracy – jakie dane są potrzebne?

 

Skierowanie na badania lekarskie do pracy powinno zawierać rodzaj badania, dane osobowe pracownika oraz określenie stanowiska pracy i opis warunków pracy, czyli:

 

  • imię i nazwisko pracownika;

  • numer PESEL pracownika (opcjonalnie seria i nazwa dokumentu potwierdzającego tożsamość);

  • adres zamieszkania pracownika;

  • stanowisko pracy (rodzaj pracy, sposób i czas wykonywania wskazanych czynności, orientacyjna liczba godzin: dzienna, miesięczna lub roczna);

  • opis warunków pracy (czynniki niebezpieczne i uciążliwe wynikające ze sposobu wykonywania pracy).

 

Skierowanie na badania lekarskie – ile ważne?

 

Kodeks pracy nie reguluje kwestii ważności skierowania na badania wstępne, okresowe czy kontrolne. Przyjmuje się, że skierowanie na badania lekarskie do pracy, a w tym skierowanie na badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych, powinno zostać wypełnione i przekazane pracownikowi odpowiednio wcześniej. Oznacza to termin umożliwiający umówienie się na badania z medycyny pracy, odbycie wizyty w godzinach pracy i przedstawienie pracodawcy orzeczenia lekarskiego, zanim upłynie termin ważności poprzednich badań.

 

Skierowanie na badania lekarskie do pracy – jak wypełnić?

 

Badania lekarskie do pracy wykonywane są na podstawie skierowania wskazującego czynniki potencjalnie szkodliwe bądź uciążliwe, które mogą mieć wpływ na zdrowie pracownika. Skierowanie do lekarza medycyny pracy powinno wskazywać, na jaki rodzaj badania kierowany jest pracownik. Mogą to być:

 

  • badania wstępne (przed zatrudnieniem);

  • badania okresowe (po upływie ważności dotychczasowych badań);

  • badania kontrolne (w pozostałych przypadkach).

 

Wypełnione skierowanie na badania lekarskie musi też zawierać dane osobowe pracownika oraz określać nie tylko stanowisko pracy, ale również informacje na temat czynników niebezpiecznych. Wskazuje się wyniki aktualnych pomiarów (czynniki fizyczne i chemiczne, pyły), określając stężenie lub natężenie i krotność dopuszczalnej wartości. W przypadku czynników biologicznych należy wskazać ich nazwy, rodzaje i źródła. Podsumowaniem jest łączna liczba czynników niebezpiecznych wymienionych w dokumencie.

 

Badania lekarskie do pracy – ile mamy czasu na ich zrobienie?

 

Wypełnione skierowanie na badania lekarskie nie ma terminu ważności, więc nie może się przeterminować. Mimo to wydane skierowanie na badania lekarskie do pracy jest poleceniem służbowym, które pracownik powinien bezwzględnie wykonać przed końcem ważności aktualnego orzeczenia lekarskiego.

 

Skierowanie na badania można przekazać pracownikowi miesiąc, a nawet pół roku wcześniej. Jednak duże wyprzedzenie może wiązać się ze zmianą czynników szkodliwych w czasie, a tym samym placówka, w której działa medycyna pracy, może zakwestionować skierowania wystawione z datą wcześniejszą niż 30 dni przed upływem ważności poprzednich badań.

 

Skierowanie na badania lekarskie – wzór

 

Każdy pracodawca planujący zatrudnienie pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy powinien wystawić skierowanie na badania lekarskie. Wzór druku określa załącznik 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia, które zmienia rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?