Senselier to ekspert specjalizujący się w obszarze olfaktoryki, czyli nauki o zapachu. Nie jest perfumiarzem, natomiast bierze czynny udział w procesie projektowania i komponowania zapachów, ponieważ wie o nich absolutnie wszystko – od nut, z których się składają, przez język wizualny produktu, aż po jego odbiór przez konkretne grupy konsumentów. Senselier to profesjonalny trener zapachowy, specjalista od zmysłu węchu. Nadal brzmi tajemniczo? Sprawdź, na czym polega zawód senseliera i jak zaistnieć w świecie pachnideł! O niezbędne predyspozycje w zawodach funkcjonujących wokół olfaktoryki, zapytaliśmy mistrzynię w swym fachu – twórczynię zawodu senseliera Martę Siembab.
Spis treści
Senselier – kto to?
Zapach jest dopełnieniem stylizacji, podkreśleniem osobowości. Często przywołuje wspomnienia, kojarzony jest z konkretnymi emocjami. Włoski kreator mody Gianni Versace powiedział kiedyś: „Perfumy stawiają kropkę nad „i” stylizacji – są detalem, który podkreśla strój, niewidocznym dodatkiem dopełniającym osobowość mężczyzny i kobiety. Bez nich czegoś brakuje”. Zapachy perfum mogą więc być elementem podkreślającym nasz charakter, dodającym nam pewności siebie czy podnoszącym atrakcyjność.
Pachnidła towarzyszą nam w życiu codziennym. Za nimi stoi perfumiarz, czyli twórca kompozycji zapachowych. Z zapachem zawodowo związany jest jeszcze jeden człowiek – senselier.
Senselier w Polsce to zawód wciąż mało znany. Jego twórczynią jest Marta Siembab – pierwsza niezależna ekspertka przekazująca wszechstronną wiedzę związaną ze zmysłem węchu. Jak sama mówi: – Moja praca nie jest tożsama z zajęciem influencera, blogera, konsultanta czy szkoleniowca w branży zapachowej, a zawód senseliera wymaga interdyscyplinarności i wszechstronnej wiedzy wspartej wdrożeniami.
Kim zatem jest senselier? Ten często bywa utożsamiany z wspomnianym wyżej perfumiarzem i osobą, w obszarze zainteresowań której leży produkcja perfum. W rzeczywistości są to dwa zupełnie różne zawody, choć mają punkt wspólny, którym jest zapach. Senselier to nikt inny, jak wszechstronnie wykształcony przewodnik po zapachach. Nie bierze on udziału w procesie fizycznego tworzenia kompozycji zapachowych, natomiast jest mistrzem w ich projektowaniu i analizie. Potrafi rozróżnić między innymi poszczególne nuty zapachowe i powiedzieć, jakie znaczenie mają poszczególne akordy. Zapach jest dla senseliera językiem projektowania doświadczeń, budowania marek i tożsamości miejsc.
Pamiętaj!
Senselier to multidyscyplinarny ekspert, zajmujący się szerokim obszarem działań związanych z zapachem, od prowadzenia szkoleń w zakresie doboru zapachów, projektowania wizerunku, wykorzystania zapachu w terapii czy w celach marketingowych.
Senselier – jak rozpocząć pracę w tym zawodzie?
Każdy z nas ma tak samo zbudowany narząd węchu. Dzięki systematycznej pracy i treningowi człowiek może nauczyć się zapamiętywania dowolnej liczby zapachów. Jest to umiejętność absolutnie niezbędna w zawodzie senseliera. Tyle w teorii, ale co z praktyką?
Książki o perfumach nie dadzą nam jednak wiedzy koniecznej do stania się specjalistą od zapachów. Konieczna jest więc edukacja. Z tą niestety w Polsce jest niemały problem. Zawód senseliera to zawód niszowy. Trudno jest znaleźć placówkę, która profesjonalnie przygotuje nas do zostania trenerem zapachowym. Niemniej, na rynku polskim możemy znaleźć już coraz więcej kursów z zakresu sensoryki i kompozycji perfum. Profesjonalne szkolenia i warsztaty oferuje wspomniana wyżej pierwsza w Polsce senselierka Marta Siembab. Pod jej okiem można szlifować swoje umiejętności w rozpoznawaniu czy dobieraniu zapachów, a także profilowaniu zapachowym.
Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju szkolenia, kursy czy warsztaty są jedynie dopełnieniem i możliwością rozwijania indywidualnych umiejętności, których nie da się nauczyć żadnymi metodami. Niezbędne są więc odpowiednie predyspozycje, które otworzą nam drogę do pracy z pachnidłami. A jakimi zdolnościami powinien wyróżniać się kandydat aspirujący do miana senseliera?
Senselier – predyspozycje zawodowe
Doskonały węch i pamięć do zapachów – mogłoby się wydawać, że tyle wystarczy, by zostać specjalistą w swoim fachu i znawcą kompozycji zapachowych. Niezwykle czuły zmysł węchu, doskonała zdolność rozróżniania rodziny zapachów i zapamiętywania nut zapachowych, to rzeczywiście fundamenty w zawodzie senseliera. Pamiętajmy jednak, że nawet liczne szkolenia i potężna dawka wiedzy o zapachach nie wystarczą, by osiągnąć sukces w tym zawodzie. O predyspozycje, jakie ułatwią start w pracy senseliera, postanowiliśmy zapytać mistrza w tym fachu, Martę Siembab.
- Jakie predyspozycje liczą się w zawodzie senseliera. Co jest niezbędne, czego nie da się wypracować?
Marta Siembab: Praca senseliera wymaga kompetencji pochodzących z dwóch kluczowych obszarów – sensoryki i merytoryki. Obszar sensoryki obejmuje przede wszystkim sprawne funkcjonowanie narządu węchu, czyli brak jakichkolwiek zaburzeń w postrzeganiu zapachów, a mogą być nimi wady anatomii nosa, na przykład silne skrzywienie przegrody nosowej, polipy, chroniczny obrzęk błony śluzowej wywołany przez alergie, czy przewlekły katar. Dodatkową przeszkodę stanowią także problemy natury neurologicznej, takie jak anosmia czy różnego rodzaju parosmie, jak również choroby neurodegeneracyjne.
- Wspomniała Pani o sprawnym funkcjonowaniu narządu węchu. Czy ten można jakkolwiek wyćwiczyć? Czy raczej trzeba urodzić się z ponadprzeciętnym zmysłem powonienia?
Marta Siembab: Wbrew pozorom silne uwrażliwienie na zapachy może stanowić barierę w edukacji olfaktorycznej, często sprawniej kształci się nos o przeciętnej, standardowej wrażliwości, gdyż u takiej osoby trudniej narząd węchu przestymulować. Pamiętajmy jednak, że istotne jest także emocjonalne nastawienie do zjawiska zapachu – prościej pracuje się osobie, która czuje zapachy normalnie, ale je lubi, jest ich ciekawa, niż tej, która wyczuwa zapachów więcej, natomiast budzą one lęk czy są źródłem stresu. Istotne są również kwestie osobowościowe, takie jak otwartość na nowości, empatia, inteligencja emocjonalna.
- A jakie znaczenie w pracy senseliera ma kapitał intelektualny?
Marta Siembab: Ten jest drugim obszarem niezbędnym do wykonywania tego zawodu. Praca senseliera wymaga ugruntowanej wiedzy pochodzącej z wielu dziedzin – medycyny, psychologii, historii, kultury, sztuki, marketingu, sprzedaży czy designu. Ze względu na interdyscyplinarny charakter pracy, istotna jest umiejętność wyszukiwania sprawdzonych danych, weryfikowania źródeł, grupowania informacji, a także myślenia analitycznego i formułowania syntetycznych wniosków. Senselier pracuje wokół faktów, nie wokół własnych odczuć, opinii i wrażeń. Ważna jest w tym zawodzie sprawność werbalna i umiejętność przekazywania informacji.
Senselier – jak wygląda praca w tym zawodzie?
Zapach odgrywa ogromną rolę w całym naszym życiu. Nie chodzi tutaj jedynie o piękne i trwałe perfumy damskie czy męskie, jakie oddziałują na nas na co dzień, ale kompozycje zapachowe, które kojarzą się z danym miejscem, usługą czy produktem. Między innymi właśnie tutaj swoją rolę spełnia senselier i trening zapachowy. Specjalista dzieli się swoją bogatą wiedzą o zapachach, prowadząc warsztaty dla firm czy szkolenia dla osób prywatnych. Podczas tego rodzaju kursów uczy on dobierać odpowiednie aromaty, komponować je ze sobą i umiejętnie wykorzystywać.
W dzisiejszym świecie pożądany zapach to nie tylko najpopularniejsze kwiatowe perfumy damskie, jakimi pachnie płeć piękna, ale także narzędzie wykorzystywane w licznych kampaniach marketingowych, które wykorzystują niebywałą siłę naszych preferencji zapachowych. Pachnidła mogą działać odprężająco albo pobudzająco. Mogą skłaniać do zakupu czy przywoływać dobre skojarzenia. Właściwości te coraz częściej wykorzystywane są przez liczne drogerie, hotele, salony kosmetyczne, restauracje czy butiki odzieżowe.
Pamiętaj!
Coraz więcej firm decyduje się na skomponowanie zapachu, który będzie ich wizytówką. Zapachu, którego nie poczujemy w żadnym innym miejscu. Zabieg ten ma przekładać się bezpośrednio na samo postrzeganie marki oraz wzbudzać pożądane emocje u klientów.
Coraz więcej osób decyduje się także na indywidualny trening zapachowy, poszukując zapachu idealnie dopasowanego do swojego charakteru czy okazji. Podczas współpracy z senselierem mają one możliwość dopasowania podpisu zapachowego, który będzie pasował do pory roku, stylu ubierania się czy trybu życia. Osoby, które zastanawiają się, od czego zależy trwałość perfum, jakie perfumy do pracy będą najodpowiedniejsze albo jaki zapach podkreśli ich nieszablonową osobowość, o pomoc mogą poprosić właśnie senseliera.
Senselier – średnie wynagrodzenie
Zawód trenera zapachowego z pewnością nie należy do najpopularniejszych, a mówiąc wprost, wciąż figuruje w zakładce: nietypowe zawody w Polsce. Jednocześnie znajduje się na liście profesji, w których można naprawdę nieźle zarobić. Jak kształtują się zarobki senseliera?
Wynagrodzenie senseliera będzie uzależnione przede wszystkim od miejsca zatrudnienia i doświadczenia samego trenera. Na znacznie wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby współpracujące z rozpoznawalnymi markami i dużymi sieciami hoteli czy chociażby drogerii. Senselier pracuje i rozlicza się projektowo, stawki godzinowe nie mają tu zastosowania, a wartość danego projektu zależy od jego formatu i charakteru – inaczej wycenia się zlecenia korporacyjne, inaczej pracę społeczną czy edukacyjną.
Czytaj także: Pracodawcy chcą kresu pracy zdalnej? RTO, czyli powrót do biur: czy warto, wyzwania i perspektywy
Senselier – perspektywy zatrudnienia
Profesjonalny trener zapachowy to specjalista pożądany dziś wszędzie tam, gdzie zapach ma znaczenie. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale zapach towarzyszy nam na każdym kroku. Bywa wizytówką hotelu, drogerii, kliniki medycyny estetycznej, SPA czy luksusowego butiku odzieżowego. To właśnie zlecenia od tego typu obiektów może dostać senselier. W pracy zawodowej często zajmuje się przygotowaniem identyfikacji sensorycznej dla firm. Coraz częściej zatrudniany jest także przez prywatne osoby, które dostrzegając potencjał zapachu, chcą znaleźć perfumy skrojone na swoją miarę.
A jak wyglądają aktualnie perspektywy pracy w zawodzie senseliera? Czy na gruncie polskim jest to zawód przyszłościowy? Jak tę kwestię postrzega pionierka zawodu senseliera w Polsce?
Marta Siembab: Zawód senseliera stworzyłam 18 lat temu i wykonuję go z wciąż rosnącą intensywnością. Z pewnością w Polsce, jak i na całym świecie, istotność sensoryki będzie się stale zwiększać. Możemy zaobserwować stale postępujące zainteresowanie kwestiami zmysłów człowieka w psychologii, medycynie, sztuce, komunikacji, a także wzrost znaczenia takich dziedzin jak wellness czy self-care, gdzie zapach odgrywa ogromną rolę. Obecnie wielu osobom niezajmującym się tematyką zapachu senselier kojarzy się głównie z perfumami. Jest to jednak tylko niewielka część działalności senseliera i często mylona jest z innymi zawodami funkcjonującymi wokół olfaktoryki – wynika to z faktu, iż zapach perfum jest tematem, z którym stykamy się na co dzień i przez to wydaje się najbardziej czytelny. Jestem jednak przekonana, że z każdym rokiem aktywności i działań związanych ze zmysłem węchu będzie coraz więcej.
Senselier – najczęściej zadawane pytania:
-
Senselier – kim jest?
Senselier to ekspert w obszarze zapachu i zmysłu węchu. Pracuje multidyscyplinarnie, łącząc w swojej pracy ekspercką wiedzę z wielu dziedzin, od psychologii, poprzez marketing, sprzedaż, branding, aż po projektowanie wnętrz i tworzenie zapachów dla produktów, osób i miejsc.
-
Praca senselier – na czym polega?
Praca senseliera polega między innymi na kreowaniu wizerunku za pomocą zapachu, mapowaniu przestrzeni zapachem oraz tworzeniu identyfikacji sensorycznej. Swoją wiedzą na temat perfum dzieli się na warsztatach dla firm czy indywidualnych szkoleniach. Senselier jako ekspert wspiera innych edukatorów, artystów, projektantów czy agencje kreatywne.
-
Senselier – ile zarabia?
Zarobki senseliera w dużej mierze uzależnione są od jego doświadczenia, zakresu usług czy wartości danego projektu i jego formatu. Na znacznie wyższe wynagrodzenie może liczyć doświadczony senselier pracujący dla dużych światowych marek.