Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Senność w pracy - jak z walczyć z brakiem energii i znużeniem?

Senność w pracy - jak z walczyć z brakiem energii i znużeniem?

 
Senność w pracy - jak z walczyć z brakiem energii i znużeniem?

Pracownik senny nie może się dobrze skoncentrować w godzinach pracy, jego wydajność, a nagłe napady ziewania nie pomagają w kreowaniu profesjonalnego wizerunku. Senność w pracy może dopaść każdego, niezależnie, czy znajdujemy się akurat w biurze, czy wykonujemy obowiązki z kanapy w centrum home office. Co może być przyczyną senności , jaka jest właściwa długość snu w ciągu nocy i przede wszystkim – jak ją zwalczyć, żeby bez trudu poradzić sobie z codziennymi obowiązkami i wyzwaniami? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat drzemek w ciągu dnia, odpowiedniej regeneracji fizycznej i psychicznej oraz kilka prostych sposobów na przypływ energii. Dowiedz się też, jak powinieneś się odżywiać, by poczuć się znakomicie. Czasami wystarczy przeprowadzić niewielkie zmiany, by zdziałać cuda w krótkim czasie.

 

Spis treści

ZMĘCZENIE, OSPAŁOŚĆ W PRACY – PRZYCZYNY

 

Nadmierna senność i wyczerpanie mogą mieć bardzo wiele źródeł. Gdy gorsze samopoczucie jest jednorazowym efektem nieprzespanej nocy albo dużego wysiłku poprzedniego dnia, raczej nie mamy się o co martwić. Jeśli natomiast zdarza się dość często, zastanówmy się nad higieną snu – nawet małe zmiany szkodliwych nawyków mogą znacznie poprawić jakość naszego odpoczynku.

 

Kiedy stan ospałości doskwiera nam od długiego czasu, warto poszukać jego przyczyn. Mogą one wiązać się ze specyfiką miejsca pracy, tak jak np. niesatysfakcjonujące zadania poniżej naszych kompetencji, monotonne czynności, nuda, powtarzalność i brak angażujących projektów. To wszystko zniechęca i obniża energię. Z drugiej strony nadmiar obowiązków, długotrwały stres i życie na ciągłym deadline’ie także są wyczerpujące, a przepracowanie i wyczerpanie organizmu mogą mieć bardziej dotkliwe konsekwencje.

 

Jeśli jednak samą sytuację zawodową uznajemy za satysfakcjonującą, senność może wynikać z problemów zdrowotnych. Narkolepsja, problemy z sercem, krążeniem, niskie ciśnienie, gruźlica, mononukleoza, nietolerancje pokarmowe, przewlekłe zapalenie wątroby, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, anemia – to tylko kilka potencjalnych powodów chronicznego zmęczenia. Lista chorób, z którymi wiążą się senność oraz ciągłe zmęczenie po pracy (i właściwie przez cały czas) jest bardzo długa. Dlatego warto monitorować swój organizm. Zanim jednak samodzielnie lub z małą pomocą wyszukiwarki internetowej zdiagnozujemy u siebie najgorszą przypadłość, udajmy się do lekarza. Bardzo często wykonanie morfologii krwi wystarczy, aby odkryć przyczynę złego samopoczucia. 

 

NADMIERNA SENNOŚĆ W MIEJSCU PRACY – JAK Z NIĄ WALCZYĆ?

 

Osoba, której doskwiera ciągła ospałość, ma małe szanse na wykazanie się w pracy. Zamiast obmyślać coraz lepsze strategie, realizować plany sprzedażowe czy podnosić sobie poprzeczkę – całą swoją moc skupia na tym, żeby nie zasnąć, utrzymywać powieki otwarte, a głowę w pionie…

 

Senność i zmęczenie w ciągu dnia obniżają efektywność działań. Pracujemy wolniej, mamy mniejszą motywację i nie wykorzystujemy całego naszego potencjału. Jeśli jest to jednorazowa sytuacja – zapewne nikt nie wyciągnie konsekwencji. Każdemu zdarzają się przecież gorsze dni. Przedłużanie takiego stanu rzeczy może być jednak interpretowane przez przełożonego jako negatywny stosunek do pracy, brak sumienności i chęci. Dlatego, zwłaszcza jeśli zależy nam na rozwoju w strukturach firmy, powinniśmy zadbać o to, aby w miarę możliwości przychodzić do pracy wyspani i wypoczęci.

 

Jeśli obniżone samopoczucie nie wynika z problemów zdrowotnych, mamy kilka sposobów, aby podnieść poziom energii. Zatem co może pomóc i jak pokonać zmęczenie i senność? Numerem jeden jest tu aktywność fizyczna. Zamiast wjechać do pracy windą – wejdźmy po schodach, a na spacerze z psem, zamiast stać i patrzeć w telefon, pomaszerujmy z czworonogiem dalej niż zazwyczaj. Sport zalecany jest też m.in. w przypadku trudności z zasypianiem i innych zaburzeń snu. 

 

DIETA A SENNOŚĆ W TRAKCIE PRACY – NA CZYM POLEGA LECZENIE

 

Jeśli chcesz pokonać senność w pracy i być bardziej efektywny w tym, co robisz, powinieneś spożywać odpowiednie produkty i pamiętać, by się dobrze nawodnić. Odpowiednia dieta, w szczególności lunch składający się z pełnowartościowych posiłków jest niezwykle ważny. Ma to niebagatelne znaczenie dla naszej witalności i pomaga zwalczyć senność w ciągu dnia. Przede wszystkim zacznij wyrabiać dobre nawyki żywieniowe. Warzywa i owoce powinny być stałym punktem w codziennym menu, a zamiana napojów gazowanych na duże ilości wody wpłynie na nas korzystnie. Warto pamiętać  także o tym, że lepiej sięgnąć po zdrowy napój niż wypełniony chemią energetyk.

 

Uczucie ospałości można zwalczyć także dzięki planowaniu przerw w pracy. O ten aspekt należy zadbać, nawet jeśli danego dnia mamy mnóstwo obowiązków. Przerwa nie będzie czasem straconym – oderwanie się na chwilę od zadań pozwoli odświeżyć umysł i przerwać monotonię. Jeśli mamy taką możliwość, warto choćby na chwilę wyjść na zewnątrz albo rozważyć krótką drzemkę w pracy.

 

SENNOŚĆ W PRACY – CO PIĆ ZAMIAST KAWY?

 

Gdy dopada nas senność, większość z nas ratuje się filiżanką mocnej kawy lub puszką napoju energetycznego. Warto wiedzieć, że to nie jedyna opcja na łagodne pobudzenie w ciągu dnia. Spowolnienie organizmu możemy zwalczyć też za pomocą smacznych i zdrowych zamienników.

 

  • Yerba mate

 

Yerba mate (czyli suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego) w Ameryce Południowej bywa nazywana świętym zielem. Nic dziwnego – znane są jej prozdrowotne właściwości. Stanowi bogactwo antyoksydantów, witamin (między innymi A, witamin z grupy B, a także C, E czy H) i minerałów, ma między innymi wysokie stężenie magnezu, potasu czy cynku. Cechuje się też wysoką zawartością tzw. mateiny, czyli po prostu pobudzającej kofeiny. Właśnie ta ostatnia substancja odpowiada za to, że już kilka łyków yerba mate zmniejsza ospałość i zmęczenie. Działanie yerba mate jest jednak szersze – przyspiesza metabolizm, daje uczucie sytości, dzięki czemu pomaga osobom starających się pozbyć zbędnych kilogramów. Ponadto wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze, np. na koncentrację.

 

  • Imbir

 

Korzeń imbiru zawiera bardzo cenne olejki eteryczne, wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Dobroczynne właściwości imbiru znane są od setek lat – działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, dzięki czemu jest skuteczny w leczeniu przeziębienia. Wpływa pozytywnie na układ krążenia, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, pomaga obniżyć ciśnienie, a także dobrze wpływa na pracę mózgu (m.in. poprawia jego ukrwienie). Imbir z miodem, z cytryną lub ze szczyptą cynamonu na ciepło to doskonała alternatywa dla kawy.

 

  • Guarana

 

Guarana, a właściwie Paulinia Guarana, to roślina pochodząca z Brazylii. Zawiera bardzo duże ilości kofeiny, zwane – z uwagi na jej pochodzenie – guaraniną. Napój przygotowywany z ziaren guarany ma smak gorzko-kwaśny. Guarana do picia działa silnie pobudzająco, szybko usuwa znużenie, pomaga się skupić. Warto pamiętać, że jest to również bardzo zdrowy zamiennik kawy – bogate źródło antyoksydantów i substancji przeciwbakteryjnych.

 

  • Zielona herbata

 

Dobroczynne działanie zielonej herbaty zna już chyba każdy. To także cenne źródło przeciwutleniaczy. Filiżanka zielonego, aromatycznego napoju stawia na nogi, pomaga w sposób łagodny odegnać zmęczenie w dzień, na dodatek przyspiesza metabolizm, daje uczucie sytości, dzięki czemu jest polecana osobom na diecie. Obecnie na rynku jest ogromny wybór zielonych herbat o różnych smakach i aromatach – warto poświęcić trochę czasu i poszukać swojej ulubionej. Ciekawe opcje to na przykład sproszkowana Matcha, Genmaicha, czyli liście herbaty z prażonym ryżem, łagodna, japońska Gyokuro czy składająca się z łodyżek i szypułek Kukicha.

 

  • Gorąca czekolada

 

Powszechnie wiadomo, że jedzenie czekolady poprawia nastrój (a konkretniej – zawarte w niej substancje stymulują wytwarzanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia). Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w czekoladzie znajduje się też pobudzająca i dobrze wpływająca na zdolności poznawcze kofeina. Filiżanka dobrej jakości, zawierającej niewiele cukru gorącej czekolady do picia może pomóc nam pozytywnie rozpocząć dzień pracy. Warto jednak pamiętać, by z nią nie przesadzać, gdyż jest to wyjątkowo kaloryczna alternatywa dla kawy.

 

Pamiętaj, że jeśli niepokoi Cię Twój stan psychiczny lub fizyczny, w szczególności nieustannie czujesz się zmęczony, zmagasz się z ciągłym brakiem koncentracji, powinieneś zasięgnąć specjalistycznej porady, skonsultować się z lekarzem. Postawi odpowiednią diagnozę i wyjaśni, z jakiego powodu odczuwasz ciągłe znużenie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego unikać oraz jak przeprowadzić leczenie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?