Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Seksizm w pracy – definicja, jak sobie radzić

Seksizm w pracy – definicja, jak sobie radzić

 
Seksizm w pracy – definicja, jak sobie radzić

Pomijanie przy podwyżkach, uwagi nie na miejscu, publiczne poniżanie, „manspaining”, nieodpowiednie gesty, a nawet naruszanie nietykalności osobistej. Seksizm w miejscu pracy wciąż stanowi palący problem wielu przedsiębiorstw. Jak sobie z nim radzić?

Seksizm w pracy – definicja


Zgodnie z art. 18 Kodeksu pracy: „dyskryminowaniem ze względu na płeć jest (...) każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne)”.

Choć zazwyczaj o seksizmie mówi się w kontekście łamania praw kobiet, może on dotyczyć również mężczyzn.

Z seksizmem w pracy niełatwo walczyć. Jest ku temu kilka powodów. Często zdarza się, że osobami dyskryminującymi są pracownicy na wyższych stanowiskach oraz przełożeni –  mogą wykorzystać pozycję zajmowaną w firmie i czuć się przy tym bezkarnie. Ponadto seksizm w pracy trudno jest udowodnić. Niekiedy osoba dyskryminowana, która czuje, że pomija się ją przy podwyżkach wyłącznie z uwagi na płeć. Słyszy tłumaczenia, że tak naprawdę decydujące są takie kwestie jak zaangażowanie w projekt czy inne niemierzalne czynniki. Jak zatem rozpoznać seksizm w miejscu pracy?

Zachowaniami seksistowskimi mogą być następujące formy dyskryminacji z uwagi na płeć:
    • pomijanie podczas rozdawania nagród pracowniczych (tzw. premii uznaniowych),
    • pomijanie przy awansie, (tzw. szklany sufit),  
    • nierówne wynagrodzenie z uwagi na płeć,
    • wysyłanie na szkolenia i proponowanie innych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych z zasady przedstawicielom tylko jednej płci,
    • banalizowanie wypowiedzi przedstawicieli jednej z płci podczas spotkań pracowniczych,
    • poniżanie w obecności innych bądź w rozmowach sam na sam,
    • nieprzydzielanie przedstawicielom jednej z płci odpowiedzialnych zadań,
    • protekcjonalne traktowanie pracowników określonej płci,
    • utwierdzające w stereotypach żarty dotyczące płci,
    • wyszydzanie pracownika z uwagi na faktyczne lub stereotypowe cechy dotyczące płci,
    • nierówne traktowanie w sytuacjach biznesowych (np. witanie się tylko z mężczyznami bądź kobietami podczas spotkań, podejmowanie decyzji tylko w męskim/żeńskim gronie),
    • zachęcanie innych do dyskryminujących, krzywdzących, uwłaczających czy poniżających zachowań wobec przedstawicieli danej płci,
    • utwierdzanie pracowników w krzywdzących stereotypach dotyczących płci,
    • naruszanie nietykalności osobistej (molestowanie),
    • dyskryminowanie podczas rekrutacji (np. gdy kryterium zatrudnienia jest płeć, a nie kwalifikacje czy umiejętności).

Seksizm w miejscu pracy – jak sobie radzić?


Seksizm jest zachowaniem niezgodnym z prawem. Według art. 18. Kodeksu pracy: ”Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć (...)”.

Osoba dyskryminowana może zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy i dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Niemniej w czasie postępowania będzie musiała udowodnić, że faktycznie doszło do jej nierównego traktowania. Jak to zrobić?

Kluczowe jest, by taka osoba zaczęła zbierać dowody dyskryminowania. Ważne są fakty, a nie insynuacje. Można na przykład wskazać, że osiąga się wyniki lepsze od osób, które częściej otrzymują nagrody czy są awansowane. Pokazać, że na wszystkie atrakcyjne kursy wysyłani byli przedstawiciele jednej płci, mimo istnienia obiektywnych przesłanek, by wysłać tam pracownika płci przeciwnej. W przypadku seksizmu słownego – żartów nie na miejscu, poniżania itp. – dobrze jest zadbać o to, by rozmowy z niewłaściwie zachowującym się współpracownikiem lub przełożonym odbywały się przy świadkach.

Osoba pokrzywdzona ma możliwość domagać się odszkodowania. Jego wysokość nie może być mniejsza od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Górnej granicy rekompensaty finansowej nie ustalono.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    12 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    13 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.