Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sędzia piłkarski - jak zostać, licencja

Sędzia piłkarski - jak zostać, licencja

 
Sędzia piłkarski - jak zostać, licencja

Jak zostać sędzią sportowym? Jak sędziować mecze piłkarskie? Tak jak w sędziowaniu, w sprawach związanych z przestrzeganiem prawa karnego czy cywilnego, tak samo w przypadku sędziowania w innych dyscyplinach, niezbędna jest wiedza na temat zasad, przepisów i zakresu uprawnień osoby sędziującej.

 

Jak zostać sędzią sportowym

 

Sędzia sportowy musi wykazać się szeregiem umiejętności. W wielu dyscyplinach wymagania są podobne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jaką drogę musi przebyć przyszły sędzia piłkarski, zanim zacznie sędziować prestiżowe rozgrywki.

 

Wszystko zaczyna się w wojewódzkich związkach piłki nożnej. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się na kurs sędziowski organizowany przez te ośrodki. Kto jest idealnym kandydatem? Trzeba mieć ukończone minimum 16 lat (jednak do momentu uzyskania pełnoletniości niezbędna jest zgoda opiekunów na udział w szkoleniu). Ośrodki szkoleniowe wymagają wykształcenia średniego (można też być w trakcie nauki) oraz ogólnej dobrej sprawności fizycznej. Do aplikacji na kurs trzeba będzie dołączyć także oświadczenie o niekaralności.

 

Koszt kursu to kwota rzędu 100-200 zł. Czas nauki zależy od organizatorów. Bywa, że na szkolenie trzeba poświęcić weekend, uczestniczyć w zajęciach od rana do wieczora, ale są też kursy trwające trzy miesiące i zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Podejmowana tematyka to między innymi zasady dyscypliny, ubioru zawodników, niedozwolonych zachowań, przydzielania rzutów karnych, rzutów wolnych lub rożnych.

 

Kurs kończy się egzaminem, który składa się z części teoretycznej oraz sportowej. Po zdaniu wszystkich etapów kursant staje się sędzią próbnym. Przewodzi rozgrywkom młodzieżowym. Po około trzydziestu spotkaniach ma możliwość przejść już na stanowisko sędziego rzeczywistego.

 

Sędzia piłkarski, oprócz ukończenia kursu sędziowskiego, powinien także wykazać się szeregiem cech i umiejętności. Do zadań sędziego należy prowadzenie danego meczu, a w jego trakcie, rozstrzyganie często spornych sytuacji. Osoba kandydująca do takiej roli powinna więc wykazać się stanowczością i determinacją. W swoich osądach musi być bezstronna, ufać sobie i nie ulegać rozemocjonowanym graczom oraz publiczności.

 

Licencja sędziego piłkarskiego

 

Licencja sędziego piłkarskiego przyjmowana jest na okres jednego sezonu, na określonym poziomie rozgrywek (definiowanym we wniosku o przyznanie licencji). W zależności od szczebla i od rodzaju dyscypliny (piłka nożna mężczyzn, kobiet itd.) pobierane są odpowiednie opłaty za wydanie licencji.

 

Trzeba jednak pamiętać, że Komisja Licencji Sędziowskich, która wydaje uprawnienia, ma również możliwość, by je odebrać.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. obsługi klienta

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Jako Specjalista/ka ds. Obsługi Klienta w naszej firmie transportowej będziesz odpowiedzialny/a za zapewnienie wysokiego poziomu obsługi naszych klientów oraz wsparcie działań operacyjnych. Obowiązki: Komunikacja z klientami i rozwój relacji: Utrzymywanie stałego kontaktu z klientami w celu...
  • Operator Wózka Widłowego

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu;
  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego z uprawnieniami UDT

    Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu; Od Kandydatów oczekujemy: zaangażowania;...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.