Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samotność w pracy

Samotność w pracy

 
Samotność w pracy

Wyobcowanie w pracy

 

Z reguły człowiek idzie do pracy, żeby zdobyć środki na utrzymanie, jednocześnie robiąc to, co lubi i co sprawia mu satysfakcję. Jego motywacja do pracy wiąże się z potrzebami natury materialnej oraz dotyczącymi jego osobowości. Jednak równie ważne jak wypłata i rodzaj obowiązków jest to, z jakimi ludźmi się pracuje. To zła atmosfera w pracy często zmusza wielu do zmiany miejsca zatrudnienia. Ktoś nam utrudnia pracę, ktoś donosi szefowi, blokuje projekty – są to problemy trudne, ale podejmując odpowiednie kroki można je zminimalizować.

 

Do trochę innej kategorii zalicza się samotność w pracy. Tutaj komplikacją nie jest to, że ktoś wpływa w jakiś sposób na nasze działania, ale fakt, że w różnych inicjatywach daną osobę się pomija. Nie ma ona żadnego bliskiego pracownika, do którego mógłby zwrócić się po pomoc lub poradę, jest wyalienowana.

 

Samotność doskwiera bardzo często nowym pracownikom. Wchodzą w nowy zespół, muszą dostosować się do odmiennych zasad, relacji itd. Pozostali już się znają, mają swoje grupy, przyzwyczajenia. Wyobcowanie będzie tym silniejsze, im bardziej zespół był zżyty z poprzednikiem. Jakie konsekwencje dla pracownika niesie taka sytuacja? Przede wszystkim jest mniej pewny siebie, wycofany. Może mieć trudność z podnoszeniem efektywności własnej pracy – nie utrzymując kontaktów, czasem traci ważne informacje na temat działania firmy, a brak tej wiedzy może wpływać na jakość wykonywanych obowiązków.

 

Jednak warto pamiętać, że z reguły to tylko stan przejściowy. Nawet jeśli będziemy czuli się samotni, to z czasem więzi z innymi powinny się zacieśnić. Skromność, rzetelność, sumienność, dobrze wykonane obowiązki, budujące wspólny sukces zespołu powinny pomóc przełamać opór i początkową nieufność współpracowników.

 

Czy introwertyk także odczuwa samotność w pracy jako aspekty negatywny? Może wydawać się, że dla takiego typu człowieka jest ona stanem wręcz wymarzonym. Jednak nie należy mylić potrzeby skupienia się na własnych przeżyciach z całkowitą izolacją introwertycznego pracownika. Ten, tak samo jak ekstrawertyk (tylko w mniejszym stopniu i po dłuższym okresie adaptacyjnym), ma potrzebę rozmowy, dyskusji czy wsparcia. Jeżeli widzimy introwertyka  w naszym otoczeniu, pomóżmy mu zaadaptować się w nowym środowisku. Jeśli z kolei sami prezentujemy postawę introwertyczną, to przede wszystkim dajmy sobie czas, nie zmuszajmy się do budowania sztucznych relacji. Z czasem z pewnością nadarzy się okazja, by nawiązać bliższe kontakty.

 

Jak sobie radzić z osamotnieniem w miejscu pracy?

 

Co zrobić, jeśli samotność w pracy, będzie dla nas zbyt uciążliwa i mimo dłuższego zatrudnienia nie nawiążemy bliższych relacji?

 

Jest kilka zachowań, które możemy wypróbować. Jeżeli pracujemy w dużej korporacji sami spróbujmy wyjść z inicjatywą – być może w natłoku pracy oraz ludzi mijanych każdego dnia na korytarzu nikt nie był w stanie zauważyć, że czujemy się samotni. Zaproponujmy wspólny lunch, spróbujmy zorientować się, czy ktoś nie ma podobnych do nas zainteresowań i o nich porozmawiać. Często intuicyjnie potrafimy ocenić, z kim łatwo byłoby się dogadać i na czyjej przyjaźni nam najbardziej zależy.

 

Czasem niestety dzieje się tak, że to toksyczna atmosfera w pracy wpływa na wyobcowanie niektórych ludzi. Nie jest to wywołane niepewnością związaną z pojawieniem się nowej osoby, ale celowym działaniem na niekorzyść wybranego pracownika. Powody są różne – dyskryminacja płciowa, religijna, ze względu na sytuację materialną; ale także zazdrość o osiągnięcia czy strach przed utratą własnej pozycji. Tutaj jeżeli nie uda się w zwyczajnej rozmowie oczyścić atmosfery, warto rozważyć przedyskutowanie sytuacji z managerem.

 

Napięta atmosfera w pracy, stres po zmianie zatrudnienia, nieśmiałość, nieufność – jest wiele przyczyn, które powodują, że czujemy się samotni. Jednak należy pamiętać, iż obserwacja, cierpliwość i dobre chęci mogą z czasem pomóc zmniejszyć dzielący nas dystans.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?