Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samotność w pracy

Samotność w pracy

 
Samotność w pracy

Wyobcowanie w pracy

 

Z reguły człowiek idzie do pracy, żeby zdobyć środki na utrzymanie, jednocześnie robiąc to, co lubi i co sprawia mu satysfakcję. Jego motywacja do pracy wiąże się z potrzebami natury materialnej oraz dotyczącymi jego osobowości. Jednak równie ważne jak wypłata i rodzaj obowiązków jest to, z jakimi ludźmi się pracuje. To zła atmosfera w pracy często zmusza wielu do zmiany miejsca zatrudnienia. Ktoś nam utrudnia pracę, ktoś donosi szefowi, blokuje projekty – są to problemy trudne, ale podejmując odpowiednie kroki można je zminimalizować.

 

Do trochę innej kategorii zalicza się samotność w pracy. Tutaj komplikacją nie jest to, że ktoś wpływa w jakiś sposób na nasze działania, ale fakt, że w różnych inicjatywach daną osobę się pomija. Nie ma ona żadnego bliskiego pracownika, do którego mógłby zwrócić się po pomoc lub poradę, jest wyalienowana.

 

Samotność doskwiera bardzo często nowym pracownikom. Wchodzą w nowy zespół, muszą dostosować się do odmiennych zasad, relacji itd. Pozostali już się znają, mają swoje grupy, przyzwyczajenia. Wyobcowanie będzie tym silniejsze, im bardziej zespół był zżyty z poprzednikiem. Jakie konsekwencje dla pracownika niesie taka sytuacja? Przede wszystkim jest mniej pewny siebie, wycofany. Może mieć trudność z podnoszeniem efektywności własnej pracy – nie utrzymując kontaktów, czasem traci ważne informacje na temat działania firmy, a brak tej wiedzy może wpływać na jakość wykonywanych obowiązków.

 

Jednak warto pamiętać, że z reguły to tylko stan przejściowy. Nawet jeśli będziemy czuli się samotni, to z czasem więzi z innymi powinny się zacieśnić. Skromność, rzetelność, sumienność, dobrze wykonane obowiązki, budujące wspólny sukces zespołu powinny pomóc przełamać opór i początkową nieufność współpracowników.

 

Czy introwertyk także odczuwa samotność w pracy jako aspekty negatywny? Może wydawać się, że dla takiego typu człowieka jest ona stanem wręcz wymarzonym. Jednak nie należy mylić potrzeby skupienia się na własnych przeżyciach z całkowitą izolacją introwertycznego pracownika. Ten, tak samo jak ekstrawertyk (tylko w mniejszym stopniu i po dłuższym okresie adaptacyjnym), ma potrzebę rozmowy, dyskusji czy wsparcia. Jeżeli widzimy introwertyka  w naszym otoczeniu, pomóżmy mu zaadaptować się w nowym środowisku. Jeśli z kolei sami prezentujemy postawę introwertyczną, to przede wszystkim dajmy sobie czas, nie zmuszajmy się do budowania sztucznych relacji. Z czasem z pewnością nadarzy się okazja, by nawiązać bliższe kontakty.

 

Jak sobie radzić z osamotnieniem w miejscu pracy?

 

Co zrobić, jeśli samotność w pracy, będzie dla nas zbyt uciążliwa i mimo dłuższego zatrudnienia nie nawiążemy bliższych relacji?

 

Jest kilka zachowań, które możemy wypróbować. Jeżeli pracujemy w dużej korporacji sami spróbujmy wyjść z inicjatywą – być może w natłoku pracy oraz ludzi mijanych każdego dnia na korytarzu nikt nie był w stanie zauważyć, że czujemy się samotni. Zaproponujmy wspólny lunch, spróbujmy zorientować się, czy ktoś nie ma podobnych do nas zainteresowań i o nich porozmawiać. Często intuicyjnie potrafimy ocenić, z kim łatwo byłoby się dogadać i na czyjej przyjaźni nam najbardziej zależy.

 

Czasem niestety dzieje się tak, że to toksyczna atmosfera w pracy wpływa na wyobcowanie niektórych ludzi. Nie jest to wywołane niepewnością związaną z pojawieniem się nowej osoby, ale celowym działaniem na niekorzyść wybranego pracownika. Powody są różne – dyskryminacja płciowa, religijna, ze względu na sytuację materialną; ale także zazdrość o osiągnięcia czy strach przed utratą własnej pozycji. Tutaj jeżeli nie uda się w zwyczajnej rozmowie oczyścić atmosfery, warto rozważyć przedyskutowanie sytuacji z managerem.

 

Napięta atmosfera w pracy, stres po zmianie zatrudnienia, nieśmiałość, nieufność – jest wiele przyczyn, które powodują, że czujemy się samotni. Jednak należy pamiętać, iż obserwacja, cierpliwość i dobre chęci mogą z czasem pomóc zmniejszyć dzielący nas dystans.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...
  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Specjalista ds. umów budowlanych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    sporządzanie projektów umów na roboty budowlane; prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami; wystawianie faktur; rozliczanie robót budowlanych;

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!