Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

 
Samokształcenie – jak ważna jest wiedza branżowa?

Czy samokształcenie jest ważne w każdej branży? Co taka forma zdobywania wiedzy mówi o danej osobie?

 

Samokształcenie – definicja

 

Chęć nauki, praca nad sobą to dla wielu pracodawców cenne cechy pracownika. Przełożeni wysyłają personel na różne szkolenia i konferencje, by pomóc w kolekcjonowaniu cennych doświadczeń. Dodatkowo Kodeks pracy (art. 17.) mówi, iż pracodawca jest obowiązany ułatwić pracownikom zdobywanie kolejnych poziomów wiedzy i umiejętności. Przy ustalaniu zasad objęcia danego stanowiska, można zawrzeć umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, na podstawie której ustala się prawa i obowiązki zatrudnianego i zatrudniającego.

 

Istotną kwestią w życiu zawodowym jest także samokształcenie. To nic innego, jak „samodzielne zdobywanie wiedzy” (Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN). Osoba decydująca się na pracę nad sobą, samodzielnie wyszukuje materiały dydaktyczne, zadania do wykonania, oraz wyznacza cele, które chce osiągnąć.

 

Dlaczego w ogóle samodoskonalenie się jest tak ważne? Po pierwsze, w wielu dziedzinach umiejętności zdobywane podczas nauki szkolnej czy uniwersyteckiej, mogą ulec przedawnieniu. Pionierskie rozwiązania sprzed kilku lat dla dzisiejszej technologi i przy stanie aktualnej wiedzy staja się nieskuteczne. Po drugie, samokształcenie dorosłych pozwala zdobywać nowe znajomości, poznawać kolejne dziedziny lub ścieżki rozwoju. Jest też bardzo istotnym aspektem, który pod uwagę biorą przyszli pracodawcy lub kontrahenci – poznając nasze doświadczenie zawodowe, liczne działania w jego rozwoju, mogą być bardziej skłonni, by nam zaufać.

 

Metody samokształcenia

 

Nie ma jednej drogi, którą obierają osoby decydujące się na samokształcenie. Tematy, z których wiedzę poszerzają, mogą dotyczyć ich aktualnej branży, lub zupełnie innej, w związku np. z chęcią zmiany profilu zawodowego.

 

Samodoskonalenie może przyjąć także różne formy. Dużo daje czytanie literatury branżowej – w postaci aktualnych publikacji papierowych czy na portalach tematycznych. Kolejną metodą jest udział w wykładach, szkoleniach – takich, które odbywają się na uczelniach, ale też prowadzonych za pomocą multimediów, a także przystąpienie do egzaminów i zdobywania cenionych na rynku certyfikatów.

 

To, w jaki sposób odbędzie się podnoszenie kwalifikacji, w dużej mierze zależy od predyspozycji osoby chcącej się uczyć, a także specyfiki branży. W dziedzinie IT np. to wykonywanie zadań, rozwiązywanie problemów pomaga rozwijać się najefektywniej, z kolei teoria – np. publikacje o najnowszych metodach czy odkryciach naukowych przydać się może w zakresie medycyny, pedagogiki itp. Oczywiście i teoria i praktyka najczęściej chodzą ze sobą w parze – tylko w proporcjach dostosowanych do branży.

 

Wady i zalety samodzielnego podnoszenia kwalifikacji

 

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na własny rachunek ma wiele zalet. Można samodzielnie dobierać metody kształcenia, terminy czy jego zakres. To także po prostu ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która zaprocentuje w przyszłości. Ciągła praca, ćwiczenie umysłu zapobiega stagnacji, zatrzymaniu się w miejscu.

 

Samodoskonalenie jest jednak także wymagające. Potrzeba tu dużo wewnętrznej motywacji oraz systematyczności w przystępowaniu do kolejnych etapów kształcenia. Nierzadko też konieczne może okazać się zgromadzenie odpowiednich środków finansowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.