Czy samokształcenie jest ważne w każdej branży? Co taka forma zdobywania wiedzy mówi o danej osobie?
Samokształcenie – definicja
Chęć nauki, praca nad sobą to dla wielu pracodawców cenne cechy pracownika. Przełożeni wysyłają personel na różne szkolenia i konferencje, by pomóc w kolekcjonowaniu cennych doświadczeń. Dodatkowo Kodeks pracy (art. 17.) mówi, iż pracodawca jest obowiązany ułatwić pracownikom zdobywanie kolejnych poziomów wiedzy i umiejętności. Przy ustalaniu zasad objęcia danego stanowiska, można zawrzeć umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, na podstawie której ustala się prawa i obowiązki zatrudnianego i zatrudniającego.
Istotną kwestią w życiu zawodowym jest także samokształcenie. To nic innego, jak „samodzielne zdobywanie wiedzy” (Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN). Osoba decydująca się na pracę nad sobą, samodzielnie wyszukuje materiały dydaktyczne, zadania do wykonania, oraz wyznacza cele, które chce osiągnąć.
Dlaczego w ogóle samodoskonalenie się jest tak ważne? Po pierwsze, w wielu dziedzinach umiejętności zdobywane podczas nauki szkolnej czy uniwersyteckiej, mogą ulec przedawnieniu. Pionierskie rozwiązania sprzed kilku lat dla dzisiejszej technologi i przy stanie aktualnej wiedzy staja się nieskuteczne. Po drugie, samokształcenie dorosłych pozwala zdobywać nowe znajomości, poznawać kolejne dziedziny lub ścieżki rozwoju. Jest też bardzo istotnym aspektem, który pod uwagę biorą przyszli pracodawcy lub kontrahenci – poznając nasze doświadczenie zawodowe, liczne działania w jego rozwoju, mogą być bardziej skłonni, by nam zaufać.
Metody samokształcenia
Nie ma jednej drogi, którą obierają osoby decydujące się na samokształcenie. Tematy, z których wiedzę poszerzają, mogą dotyczyć ich aktualnej branży, lub zupełnie innej, w związku np. z chęcią zmiany profilu zawodowego.
Samodoskonalenie może przyjąć także różne formy. Dużo daje czytanie literatury branżowej – w postaci aktualnych publikacji papierowych czy na portalach tematycznych. Kolejną metodą jest udział w wykładach, szkoleniach – takich, które odbywają się na uczelniach, ale też prowadzonych za pomocą multimediów, a także przystąpienie do egzaminów i zdobywania cenionych na rynku certyfikatów.
To, w jaki sposób odbędzie się podnoszenie kwalifikacji, w dużej mierze zależy od predyspozycji osoby chcącej się uczyć, a także specyfiki branży. W dziedzinie IT np. to wykonywanie zadań, rozwiązywanie problemów pomaga rozwijać się najefektywniej, z kolei teoria – np. publikacje o najnowszych metodach czy odkryciach naukowych przydać się może w zakresie medycyny, pedagogiki itp. Oczywiście i teoria i praktyka najczęściej chodzą ze sobą w parze – tylko w proporcjach dostosowanych do branży.
Wady i zalety samodzielnego podnoszenia kwalifikacji
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na własny rachunek ma wiele zalet. Można samodzielnie dobierać metody kształcenia, terminy czy jego zakres. To także po prostu ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która zaprocentuje w przyszłości. Ciągła praca, ćwiczenie umysłu zapobiega stagnacji, zatrzymaniu się w miejscu.
Samodoskonalenie jest jednak także wymagające. Potrzeba tu dużo wewnętrznej motywacji oraz systematyczności w przystępowaniu do kolejnych etapów kształcenia. Nierzadko też konieczne może okazać się zgromadzenie odpowiednich środków finansowych.