Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Salon optyczny – pomysł na biznes

Salon optyczny – pomysł na biznes

 
Salon optyczny – pomysł na biznes

Wydaje się, że powszechność stosowania okularów i soczewek kontaktowych sprawia, że salon optyczny to bezpieczny pomysł na biznes. Niemniej konkurencja w tej branży jest duża, a dobry optyk musi nieustannie dostosowywać swoją ofertę do obowiązujących trendów. Co zrobić, by przedsięwzięcie miało większe szanse na sukces?

 

Pomysł na biznes: salon optyczny

 

Popyt na okulary i soczewki kontaktowe jest ogromny. W czasach, gdy każde dziecko i dorosły spędza bardzo wiele czasu przed różnego rodzaju ekranami, wady wzroku stały się powszechne.

 

Co więcej, dzisiejszy klient „optyka” jest dużo bardziej wymagający niż kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Okulary nie tylko mają spełniać swoje funkcje i być wygodne, muszą też odpowiadać trendom i dopełniać wizerunek danej osoby czy pasować do konkretnych okazji. W efekcie co kilka sezonów, a niekiedy nawet częściej, zachodzi konieczność wymiany praktycznie całego asortymentu (co wiąże się z obniżkami cen).

 

Te wszystkie czynniki sprawiają, że biznes – salon optyczny staje się zarazem bardziej opłacalny, ale też jest trudny w prowadzeniu i obarczony sporym ryzykiem.

 

Jak otworzyć salon optyczny

 

Przede wszystkim do otwarcia salonu optycznego nie są potrzebne żadne zezwolenia czy certyfikaty. Salon nie musi należeć też do cechu optyków ani podlegać Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej (choć członkostwo w nich oznacza wiele profitów, a w ramach cechu optycy mogą podnosić swoje kwalifikacje, zdając egzaminy czeladnicze i mistrzowskie). Nie ma też żadnych wymagań dotyczących wykształcenia przedsiębiorcy – firmę może otworzyć osoba, która nie ma pojęcia o optometrii, kontaktologii czy okulistyce (wyjątkiem są zakłady podpisujące umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia).

 

W przypadku tej branży niezbędne jest jednak dysponowanie dużym kapitałem początkowym. Specjalistyczny sprzęt, konieczny do prowadzenia salonu, w którym klient nie tylko przymierzy okulary, ale i wykona podstawowe badanie, umożliwiające mu zakup – to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Co zrobić, by projekt „salon optyczny – pomysł na biznes” miał większe szanse powodzenia? W tej branży liczy się nieustanne poszerzanie wiedzy, śledzenie trendów i nowinek oraz dostarczenie produktów najwyższej jakości. Należy zadbać o to, by salon wyglądał maksymalnie profesjonalnie, a towar został zaprezentowany w sposób jak najbardziej estetyczny.

 

Zastanawiając się nad otwarciem własnego zakładu optycznego, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ryzyko finansowe, ale też to, że konkurencję będą stanowić zarówno małe zakłady, jak i salony należące do wielkich korporacji optycznych. Kwestią podstawową jest zatem odpowiedź na pytanie, czy zdecydujemy się na samodzielność, czy też lepszą opcją będzie franczyza.

 

By otworzyć własną firmę, należy zarejestrować działalność gospodarczą – wybrać formę prawną i rodzaj opodatkowania. Właściwy dla działalności optyków kod PKD (określający rodzaj prowadzonej działalności) to 47.78.Z: sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

 

Jeśli zdecydujemy się na franczyzę, zgłaszamy się do franczyzodawcy i podpisujemy z nim umowę. W tym przypadku to on odpowiada za dostarczenie towaru na sprzedaż, szkolenia dla personelu oraz wsparcie logistyczno-marketingowe. Przyszły właściciel salonu musi jednak zapewnić pomieszczenie, zarejestrować własną działalność gospodarczą czy posiadać kapitał inwestycyjny o określonej wielkości.

 

Salon optyczny, biznesplan – wzór

 

W przypadku salonu optycznego biznesplan jest czymś absolutnie niezbędnym. Musi uwzględniać wszystkie czynniki ryzyka – koszty związane z wynajmem i remontem lokalu, poniesione na zakup sprzętu i pozostałe wyposażenie salonu (półki, siedziska, lady, oświetlenie itd.), stałe koszty (energia, woda), podatki, umowa z optykiem-technikiem, wykonującym okulary (jeśli jest to zewnętrzny podmiot), a także opłacenie specjalisty przeprowadzającego badania w salonie (o ile przewiduje się taką możliwość) – okulisty, optometrysty, kontaktologa czy refrakcjonisty.

 

W biznesplanie bierze się pod uwagę także konkurencyjne salony oraz popyt na okulary na danym obszarze. Na przykład jeśli w okolicy mieszka więcej osób starszych oraz dzieci, możemy się spodziewać, że zysk będzie nieco wyższy. Większe szanse powodzenia ma też zakład przy głównej ulicy w dużym mieście – jednak w małej miejscowości możemy liczyć z kolei na monopolizację rynku.

 

Wreszcie należy uwzględnić przychód wynikający ze sprzedaży samych okularów oraz ewentualnie innych akcesoriów. Przykładowo, koszt wytworzenia oprawek waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, a ich cena w salonie – od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.

 

Branża optyczna jest dość wymagająca i nie każdy jej sprosta. Z drugiej strony zapotrzebowanie na okulary wciąż rośnie. Przy nastawieniu na nieustanny rozwój i dobrej strategii marketingowej nowy zakład ma szansę powodzenia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.