Fot. Foto do Kwadratu
We współczesnym świecie praca w środowisku wirtualnym stała się fascynująca i bardziej dostępna niż kiedykolwiek. Sieć oferuje możliwości dotarcia do każdego zakątka świata, sprzedaży produktów, udostępnienia usług i prezentację marki, i to bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu i nakładów finansowych. Własny biznes to marzenie wielu ludzi, szczególnie ze względu na elastyczność i możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie.
Marzy o tym także wiele pomysłowych i utalentowanych kobiet. Dla wielu z nich wkraczanie w świat e-biznesu może być jednak przytłaczające i na pewno niesie za sobą liczne obawy. W tym artykule omówię etapy rozpoczęcia biznesu online. Dowiesz się, jak znaleźć pomysł na swój biznes, jak go uruchomić i na czym się skupić, tworząc dla niego strategie.
Zapraszamy do zgłębienia wiedzy na temat, jak rozpocząć i rozwinąć swój biznes online, aby stać się częścią ekscytującego świata e-biznesu. Gotowa? Zaczynajmy!
Oto 10 kroków Oli Gościniak do rozpoczęcia biznesu online
Jeśli jesteś początkującą bizneswoman albo doświadczoną przedsiębiorczą kobietą, i chcesz rozpocząć swoją przygodę z biznesem w sieci, przeczytaj ten poradnik. Dzielę się w nim swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki temu unikniesz różnych stresujących sytuacji i przeskoczysz kilka etapów.
Krok 1: Wybierz pomysł na biznes
Dla wielu osób to pierwszy i najtrudniejszy krok. W świecie, w którym wydaje się nam, że jest już wszystko, niełatwo znaleźć ciekawy pomysł. A jednak są na to różne techniki i możliwości. Pomyśl co lubisz robić, jakie masz pasje, predyspozycje i talent. Co sprawia Ci przyjemność i satysfakcję. Twoje umiejętności i doświadczenie mogą pomóc Ci znaleźć pomysł na biznes. Może to być coś, co można zrobić lepiej niż inni. Jeśli już to znajdziesz, przeanalizuj różne problemy, z którymi ludzie borykają się na co dzień i spróbuj znaleźć rozwiązanie dla jednego z nich.
Moje metody na znalezienie pomysłu:
-
Przeglądaj media społecznościowe – przejrzyj profile społecznościowe i strony internetowe, aby znaleźć inspirację w Twojej niszy.
-
Analizuj trendy – sprawdź, jakie trendy królują teraz w Twojej niszy, za granicą itp.
-
Sprawdź, co już istnieje – przeglądaj istniejące już biznesy i myśl, co można zrobić lepiej lub inaczej.
Moja Rada: Przykładowo, jeśli wiele osób skarży się na brak czasu, może warto rozważyć biznes związany z dostarczaniem gotowych posiłków lub usługą sprzątania domów.
Krok 2: Dokładnie przeanalizuj rynek
Nie muszą być to wnikliwe badania rynku prowadzone przez specjalistyczne firmy. Szczególnie jeśli na początku brak Ci na to funduszy. W tym kroku chodzi nie tylko o sprawdzenie konkurencji, porównaniu produktów czy usług. Na razie przede wszystkim musisz znaleźć konkretną niszę. Nisza, wąska grupa docelowa, do której będziesz komunikowała swoje treści, z którą zbudujesz wirtualną relację. Znajdź odbiorców, dla których staniesz się ekspertką w swojej branży.
Moja rada: Pamiętaj, jeśli mówisz do wszystkich, to tak jakbyś mówiła do nikogo. Jeśli produkt i usługa jest dla wszystkich, zginie pomiędzy różnymi wirtualnymi informacjami. Kieruj ofertę do konkretnej grupy.
Krok 3: Stwórz biznesplan
Bez planu będzie Ci ciężko optymalnie działać i osiągnąć sukces. Na początku plan nie musi być rozbudowany i obszerny. Będziesz go uzupełniać stopniowo. Plan możesz rozpisać w kalendarzu, Excelu lub w różnych programach jak np. Asana, Trello, Jira. Ustal sobie cel. Tu sprawdza się metoda SMART, tzw. małych kroczków. Wyznaczaj realne cele, które stopniowo będziesz zwiększać. Takim celem może być zarobienie 10 tys. czy regularność publikacji w social mediach. Ważne też, abyś na tym etapie dla każdego celu określiła ramy czasowe, najlepiej tygodniowe lub miesięczne. Staraj się systematycznie wyciągać wnioski, sprawdzaj co tydzień, co miesiąc – co udało Ci się zrealizować. Jeśli coś się nie powiodło, nie martw się, dopisz to w kolejnym etapie swojego planu.
Tu także polecam Ci metodę Hustler, czyli wykonywanie zadań od razu, nie odkładanie ich na później i priorytetyzacja elementów zadania. Tutaj także ważną sprawą jest ustalenie zadań na dany dzień.
Moja rada: Ustal sobie codziennie 5 zadań do wykonania. Nadaj im priorytet. Np. 3 zadania bardzo ważne, 2 mniej pilne. Zapisz to w kalendarzu. Jeśli nie uda Ci się czegoś wykonać, przechodzi na kolejny dzień, i robisz to kolejnego dnia jako pierwszą czynność pracy. Dokładasz 4 zadania w danym dniu, tak aby zawsze było ich 5. Dzięki temu nie dopadnie Cię prokrastynacja, czyli odkładanie spraw na później.
Krok 4: Wybierz nazwę i zarejestruj firmę
Wybierz nazwę dla swojego biznesu i sprawdź, czy jest ona dostępna jako domena internetowa. Staraj się szukać takiej nazwy, której nie ma. Unikaj kopiowania pomysłów, nie tylko ze względu na prawa autorskie, ale także wizerunek marki. Znalezienie właściwej nazwy wymaga czasu i poświęcenia.
Oto kilka metod na tworzenie nazw:
-
Opisowa metoda – polega na opisaniu cech produktu/usługi w nazwie. Na przykład: "SzybkiKurier" lub "SmacznaPizzeria".
-
Neologizm – polega na stworzeniu oryginalnej i niepowtarzalnej nazwy, która może zaciekawić i zainteresować klientów. To wymyślanie nazwy, która nie istnieje. Na przykład: "Qwerty" dla sklepu z elektroniką.
-
Akronimy – czyli nazwa skrócona, składająca się z pierwszych liter kilku zdań lub nazwiska. Np. ONZ – Organizacja Narodów Zjednoczonych, D&G – Dolce i Gabbana.
-
Oksymoron, gra słów – tu możesz puścić wodze fantazji. Oksymoron, to sprzeczny epitet np. ciepły lód.
Moja rada: Bardzo inspirująca jest historia powstania nazwy popularnego biegu z przeszkodami Runmageddon. W internecie znajdziesz informacje, jak pomysłodawcy dochodzili etapami do tej nazwy, która jest nie tylko chwytliwa, ale też zawiera całe DNA marki.
Krok 5: Utwórz stronę internetową
Twoja strona internetowa będzie wizytówką Twojej firmy w sieci. W dzisiejszym świecie to must-have. Strona na początku nie musi być idealna. Możesz ją stopniowo dopracowywać. Ważne, aby znalazły się na niej najważniejsze informacje:
-
Twoje bio – opis tego, kim jesteś, jakie masz doświadczenie, wykształcenie. Także możesz napisać o ukończonych kursach, szkoleniach czy nagrodach. Pochwal się swoimi pasjami i tym, co robisz w wolnym czasie.
-
Twoje zdjęcia – koniecznie pokaż swoją twarz, aby zbudować wiarygodność i autentyczność. Smartfony robią naprawdę niezłe zdjęcia.
-
Informacje o produktach i usługach – konkretnie. Dla kogo, jak to działa, co można z tym zrobić, jaki problem rozwiązuje.
-
Kontakt – w widocznym miejscu: numer telefonu, e-mail czy formularz kontaktowy.
Moja rada: Posiadanie SSL sprzyja wiarygodności, bezpieczeństwu i lepszym pozycją w wyszukiwarce
Krok 6: Marketing, reklama, PR
To trzy kluczowe i najważniejsze aspekty. To nie są synonimy! Każdy z nich działa osobno, ale idealnie się wzajemnie wspierają. Na tym etapie zadbaj o media społecznościowe, buduj listę mailingową za pomocą swojej strony www, prowadź regularnie blog, za pomocą którego będziesz dzieliła się wiedzą. Napisz także artykuł gościnny, poradnik, który zostanie opublikowany w mediach.
-
Marketing – to planowanie i zaspokojenie potrzeb. To pomysł, hasło reklamowe.
-
Reklama – to konkretne miejsce np. Adwords.
-
PR – to treść, przekaz, wizerunek. Kontakty z mediami.
Moja rada: Nie opieraj swojego biznesu tylko o social media. Zadbaj o alternatywne sposoby dotarcia do odbiorcy.
Krok 7: Zbuduj spójną markę
Twórz spójny wizerunek swojej marki, w tym logo, kolorystykę i ton komunikacji. Staraj się, aby tak samo komunikować i prezentować siebie i swoją markę w różnych kanałach, jak strona www czy media społecznościowe.
Zacznij od budowania wizerunku ekspertki. Dziel się swoją wiedzą na różne sposoby. Pisz bloga, publikuj posty i reels, udzielaj komentarzy i wywiadów.
Moja rada: Pomóż swojej grupie docelowej zrozumieć, czym jest Twoja marka i dlaczego jest wartościowa. Edukacja może pomóc Ci zbudować wizerunek eksperta w swojej niszy.
Krok 8: Organizacja finansów
Zarządzaj finansami swojego biznesu z rozwagą. Twórz budżet (uwzględnij podatki, ZUS, wydatki itp.), monitoruj stale przychody i wydatki oraz dbaj o księgowość. Księgowa to skarb każdej firmy. Stwórz do tego Excela. Na początku zarobione pieniądze inwestuj w rozwój firmy np. w nowe programy czy marketing.
Moja rada: Miej dwa oddzielne konta, firmowe i osobiste. Przelewaj sobie wypłatę co miesiąc.
Krok 9: Bądź gotowa i ucz się na błędach
Pierwsze miesiące prowadzenia biznesu online mogą być trudne, ale bądź gotowa na to ryzyko, ucz się na popełnianych błędach. Każdy popełnia błędy, bez względu na to, od jak dawna prowadzi biznes. Sztuką jest wyciągać wnioski, podnieść się, otrzepać i iść dalej. Możesz przepalić budżet, podjąć złą decyzję, zapomnieć o spotkaniu… Traktuj takie sytuacje jako ważną lekcję. Nie bój się też prosić innych o wsparcie i pomoc.
Moja rada: Każdą porażkę traktuj jak doświadczenie.
Krok 10: Zbuduj relację z klientami
Dbaj o swoich klientów i buduj z nimi relację już od samego początku. Odpowiadaj na ich pytania i opinie. Bądź dostępna dla nich, niech traktują Cię jako osobę godną zaufania. Zadowoleni klienci to klucza do sukcesu w biznesie online.
Moja rada: Staraj się odpisywać regularnie na wiadomości. Nie musisz robić tego od razu, ale odpowiedź w ciągu 24-48h powinna być standardem.
Podsumowanie
Pamiętaj, że sukces w biznesie online wymaga nie tylko wiedzy, ale także determinacji. Twój pomysł i pasja stanowią solidną część Twojego biznesu online. Analiza rynku to kluczowy krok przed podjęciem działań biznesowych. Zrozum swoich klientów i obserwuj trendy w branży. Utworzenie planu działania, który zawiera cele, strategie marketingowe i finansowe, a także harmonogramu działań, pozwoli Ci wykorzystać maksymalnie czas. Skup się na budowaniu wizerunku marki, która wyróżni Cię na tle konkurencji. Działaj, ucz się na błędach. Nie bój się pomocy od innych, a błędy traktuj jako ważne lekcje. Nigdy nie przestawaj się rozwijać. Edukuj się, poszerzaj umiejętności i dbaj o ciągły rozwój.
Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku, a Twoje ambicje i cele są najlepszymi sprzymierzeńcami. Życzę Ci wielu możliwości w tej fascynującej przygodzie!
Koniecznie daj mi znać, na jakim etapie jesteś! Napisz do mnie: kontakt@olagosciniak.pl
Ola Gościniak
Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online w Interaktywnej Paczce, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online w Interaktywnej Akademii WordPressa, organizatorka Interaktywnej Konferencji GIRLBOSS, inicjatorka raportu „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!” i autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman.