Rentowność – definicja
Internetowa Encyklopedia PWN definiuje rentowność jako „nadwyżkę przychodów nad kosztami ponoszonymi w celu ich uzyskania” i dalej „w zależności od badanego podmiotu gospodarczego, przyjętych miar przychodów i kosztów stosuje się różne wskaźniki rentowności”.
Rentowność określa więc efektywność przedsiębiorstwa. Jest niezbędna do planowania strategicznego. Wyliczane wskaźniki rentowności, porównywane z wynikami przedsiębiorstw, albo między poszczególnymi odstępami czasowymi daje obraz sytuacji, w jakiej znajduje się firma – względem innych uczestników rynku, a także w stosunku do swojej przeszłości. Dlaczego potrzebne są obliczenia tego typu? Ponieważ analiza wyłącznie przychodów nie da pełnego obrazu stanu rzeczywistego przedsiębiorstwa. Jeśli np. firma osiągnie przychód (większy niż np. w poprzednim miesiącu), który jednak będzie niższy od poniesionych nakładów, to przedsiębiorstwo będzie miało straty.
Co może mieć wpływ na rentowność przedsiębiorstwa? To między innymi polityka cenowa, działania marketingowe. Duże znaczenie mają koszty wytworzenia konkretnego produktu oraz popyt na niego.
Jak obliczyć rentowność
Jak oblicza się rentowność przedsiębiorstwa? Można przyjąć jeden ogólny wzór. Jego składniki będą zmieniały się w zależności od tego, którego działu, sektora dotyczą.
A więc:
wskaźnik rentowności = zysk(wynik finansowy)/wartość do której odnosi się rentowność
Wynik można przemnożyć razy 100%. Wartości procentowe są najczęściej stosowanymi w zakresie analizowania rentowności przedsiębiorstwa.
Wskaźniki rentowności
W słowniku pojęć stosowanych w statystyce publicznej, publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny, mamy całą listę oraz definicje wskaźników rentowności, Są to:
• wskaźnik rentowności aktywów obrotowych – stosunek wyniku finansowego netto do wartości aktywów obrotowych,
• wskaźnik rentowności aktywów trwałych – stosunek wyniku finansowego podawanego netto do wartości trwałych aktywów,
• wskaźnik rentowności kapitału własnego – stosunek wyniku finansowego podawanego netto do kapitału własnego,
• wskaźnik rentowności obrotu brutto – wynik finansowy brutto do przychodów ogółem,
• wskaźnik rentowności obrotu netto – wynik finansowy netto do przychodów ogółem,
• wskaźnik rentowności sprzedaży brutto – wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów netto w stosunku do przychodów netto z tej sprzedaży,
• wskaźnik rentowności sprzedaży netto – wynik finansowy netto do przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów.