Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Renesans nauk ścisłych

Renesans nauk ścisłych

 
Renesans nauk ścisłych

Matematyka, fizyka, a może chemia? Ścisłe kierunki studiów to wybór, który pozwala absolwentom szybko i bezproblemowo odnaleźć się na rynku zatrudnienia i nie martwić się o brak ofert pracy. Jak wybrać najlepszy kierunek i jakie kierunki studiów są najpopularniejsze w 2021 r.?

 

Kierunki studiów: czym się kierujemy przy ich wyborze?

 

Stereotypowy absolwent studiów humanistycznych to nieco oderwany od rzeczywistości mól książkowy, pasjonat, który o pracy w wyuczonym zawodzie może jedynie pomarzyć. Z czego wzięło się takie postrzeganie humanistów? Koniec XX i pierwsze lata XXI wieku przyniosły w Polsce prawdziwy boom na studiowanie. Największe oblężenie przeżywały kierunki humanistyczne oraz te związane z ekonomią. Duża liczba osób o podobnym poziomie wykształcenia zaowocowała sporą konkurencją w procesie rekrutacji.

 

Zgodnie z badaniem Barometr zawodów 2021 zawód ekonomisty to jedyna w skali kraju profesja nadwyżkowa. Oznacza to, że chętni do pracy muszą się liczyć z brakiem dostępnych ofert i dużą konkurencją wśród kandydatów w większości powiatów w kraju. Co zatem wybrać, by po studiach mieć ciekawą pracę, dającą szansę na rozwój zawodowy?

 

Na pewno warto na tę decyzję poświęcić chwilę. Wiele osób, które dość przypadkowo podeszły do wyboru kierunku, po zakończeniu nauki czeka twarde lądowanie, kiedy to okazuje się, że pracy muszą szukać w innej dziedzinie. Najczęściej wiąże się to z koniecznością ukończenia kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych, po których to dopiero stają się pracownikami, jakich szukają pracodawcy.

 

Duża część studentów, wybierając kierunek studiów, bierze pod uwagę głównie własne zainteresowania i nie zastanawia się nad tym, czy po ukończeniu studiów znajdzie pracę. To błąd. Nie chodzi bynajmniej o to, by wybrać wbrew sobie, ale aby postawić na dziedzinę, która pozwoli przełożyć naszą pasję na przyszłościowy zawód i pracę dającą satysfakcję.

 

Nauki ścisłe: czy są częściej wybierane przez studentów niż pozostałe kierunki?

 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi statystyki dotyczące najpopularniejszych kierunków studiów. Zgodnie z Informacją o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki (źródło: studia.gov.pl) najczęściej wybieranymi kierunkami na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wg ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów:

  1. informatyka – 33 687 zgłoszeń,
  2. psychologia – 29 239 zgłoszeń,
  3. zarządzanie – 25 369 zgłoszeń,
  4. prawo – 19 189 zgłoszeń,
  5. kierunek lekarski – 17 660 zgłoszeń,
  6. ekonomia – 16 708 zgłoszeń,
  7. finanse i rachunkowość – 13 610 zgłoszeń,
  8. filologia angielska – 12 475 zgłoszeń,
  9. budownictwo – 11 867 zgłoszeń,
  10. logistyka – 9835 zgłoszeń.

 

A na jakie studia najtrudniej było się dostać? Najwięcej osób na jedno miejsce aplikowało na kierunki:

  1. inżynieria internetu rzeczy – 29,4,
  2. orientalistyka – koreanistyka – 24,2,
  3. komunikacja wizerunkowa – 19,1,
  4. orientalistyka – japonistyka – 16,5,
  5. mechanika i projektowanie maszyn – 12,4,
  6. studia nad Koreą – 12,4,
  7. matematyka i analiza danych – 11,7,
  8. informatyka i systemy inteligentne – 11,7,
  9. chemia i toksykologia sądowa – 11,7,
  10. kierunek lekarski – 11,7.

 

Jakie kierunki studiów są przyszłościowe?

 

Nasza gospodarka nie może bezustannie chłonąć kolejnych socjologów, psychologów czy bankowców. Rynek pracy i zapotrzebowanie pracodawców są zmienne. Już obserwując najpopularniejsze kierunki, dostrzeżemy panujące trendy. Coraz więcej młodych ludzi docenia kierunki ścisłe - choć uchodzą za trudne, są dobrym wyborem, zapewniającym sukces zawodowy. W rankingu wysoko znalazła się zarówno matematyka, chemia, jak i informatyka. Na pierwszym miejscu są studia inżynierskie.

 

Ścisłe kierunki studiów dają ogromne szanse na pracę w zawodzie. Dlaczego? Niech za przykład posłuży matematyka. W ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił zdecydowany wzrost liczby zastosowań tej dyscypliny, obejmujących nie tylko nauki techniczne i przyrodnicze, ale też ekonomię i niektóre działy nauk humanistycznych. Powstały dziedziny z pogranicza: teoria masowej obsługi, statystyka, kontrola jakości, teoria gier, teoria informacji, a także informatyczne zastosowanie matematyki. Matematyk może rozwijać technologie związane z przemysłem zbrojeniowym, badaniem kosmosu, tworzeniem modeli matematycznych, informatyką itd.

 

Możliwości pracy jest bardzo wiele, i nie zawsze są to przewidywalne czy oczywiste miejsca. Bo współczesny matematyk to nie tylko nauczyciel, lecz często także specjalista w dziedzinie konsultingu, statystyki, ekonometrii, finansów, informatyki. Dlatego matematycy są dziś coraz bardziej doceniani przez biznes i przemysł.

 

Czy można zatem stwierdzić, że obserwujemy renesans nauk ścisłych? Zdecydowanie tak. Ich studenci często są na celowniku pracodawców jeszcze na studiach. Zapraszani na staż wakacyjny czy praktyki, mogą dostać pierwszą pracę w znanym sobie środowisku, często jeszcze w trakcie nauki.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Elektromonter / Automatyk

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Osoba na tym stanowisku odpowiadać będzie za: montaż i demontaż instalacji elektrycznych; wykonywanie prac elektrycznych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami; sprawdzanie poprawności działania urządzeń; podłączanie rozdzielnic elektrycznych; praca w oparciu o schematy elektryczne i rysunki...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?