Użytkownicy internetu, widzowie programów telewizyjnych i wszyscy inni odbiorcy kultury są obecnie bardzo odporni na wszechobecne reklamy. Na urządzeniach instalują oprogramowania wyłączające wyskakujące banery, przełączają programy w tv, by nie oglądać bloków reklamowych. Jak zatem sprzedać nowy produkt, jak dotrzeć z nim do klientów, by jednocześnie nie wzbudzać ich irytacji?
Reklama natywna - definicja
Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie może być reklama natywna. Czym jest? O tym mówi drugi człon określenia. Natywny oznacza coś wrodzonego, rodzimego, co jest naturalne dla danego środowiska, obszaru itd. Native speakerzy to np. rodzimi użytkownicy danego języka.
Czym może więc być native advertising? To reklama „wpasowana” w środowisko, w którym się pojawia. Aplikacja, artykuł, przekaz tv - to nadal one stanowią podstawę komunikacji z odbiorcą. Reklama natywna ma się w nich zawierać, ale nie w natarczywej i dominującej formie, ale jako uzupełnienie, dodatek do podstawowej treści przekazu.
Mimo że definicja jest dość płynna - według jednych dana reklama jest nienachalna, idealnie wpasowuje się w przekazywaną treść, dla innych może być już irytująca i zbyt oczywista - to jednak taka metoda reklamy zyskuje coraz większą liczbę zwolenników.
Content marketing, native advertising - na czym polega
Content marketing polega na dostarczaniu zainteresowanym osobom wartościowych treści. Nie mają być to informacje reklamowe, a takie, które podpowiedzą odbiorcy jak rozwiązać jakiś problem, mają świadczyć o dobrym zapleczu wiedzowym. Komunikacja z użytkownikami internetu opiera się na kontencie - czyli eksperckiej treści.
Reklama natywna jest uzupełnieniem treści. Nienachalnym dodatkiem, który już jednak raczej odnosi się do produktu lub usługi, a nie do informacji np. poszerzających wiedzę użytkownika.
Tak więc są to dwie różne formy kontaktu z odbiorcami treści, ale za to świetnie się uzupełniające. Tworzą wizerunek firmy eksperckiej i przyjemnej dla użytkownika/klienta. Odpowiednio zastosowane przez specjalistów, nienachalnie zdobywają przychylność konsumentów.
Reklama natywna - przykłady
Ponieważ regularnie korzystamy z internetu, z pewnością udało nam się już trafić na przykłady reklam natywnych. Chociażby na portalach informacyjnych czy społecznościowych - np. w formie postu lub komentarza pod postem, reklamy, która przypomina skrót do artykułu.
Również wyszukując produkt na aukcji internetowej lub wpisując interesujące nas hasła w wyszukiwarkę, możemy trafić na przykłady reklamy natywnej. To pozycje, które wyglądają jak zwykłe wyniki wyszukiwania, jedyne co je rozróżnia to informacja, iż są sponsorowane.