Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

 
Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

 

  

Rejestracja bezrobotnego

  

Proces rejestracji w Urzędzie Pracy nie należy do skomplikowanych. Jednak zanim wybierzesz się do placówki w tym celu, przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, które będą wymagane przy rejestracji. Rejestracja w PUP daje bezrobotnym wiele możliwości w zakresie aktywizacji zawodowej. 

 

Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy?

 

Rejestracja bezrobotnego nie zawsze wymaga osobistej wizyty w Urzędzie Pracy. Można dokonać także rejestracji w Urzędzie Pracy przez Internet. Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy stacjonarnie? 

 

  1. Przygotuj dokumenty, które będą potrzebne. 
  2. Zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego. 
  3. Zrejestruj się.

 

Rejestracja w Urzędzie Pracy - dokumenty

 

Co trzeba mieć, żeby zarejestrować się w Urzędzie Pracy? Potrzebne będą dokumenty, takie jak: dowód osobisty lub paszport, oryginały wszystkich świadectw pracy lub świadectw służby, a także oryginał lub odpis dyplomu, świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej wraz z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, zaświadczenia o ukończeniu kursów oraz potwierdzające uprawnienia zawodowe, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, referencje itp. Zawsze lepiej mieć ich więcej niż za mało. Pełny spis dokumentów znajdzie na stronie Zielonej Linii 

 

Rejestracja w Urzędzie Pracy przez Internet 

 

Rejestracja bezrobotnego przez Internet to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Rejestracja bezrobotnego online pozwala na rejestrację osoby bezrobotnej bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy komputer i dostęp do sieci internetowej. 

 

Dokonując rejestracji przez Internet, masz dwa wyjścia. Możesz wypełnić formularz i umówić się stacjonarnie w urzędzie w ciągu 7 dni, aby dokonać podpisu osobiście. Jeżeli masz bezpieczny elektroniczny podpis weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym albo potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej, możesz w całości dokonać rejestracji bez wychodzenia z domu. 

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, które nastąpiło 27 maja 2013 roku, daje możliwość rejestracji jako osoba bezrobotna za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, który dostępny jest na stronie www.praca.gov.pl.

 

Wymagane przy rejestracji bezrobotnego dokumenty wymienione wyżej, będą ci potrzebne także przy rejestracji online. Musisz je jednak najpierw zeskanować i następnie załączyć na etapie rejestracji. Wniosek należy opatrzyć elektronicznym podpisem. 

  

Ile czasu na zarejestrowanie w Urzędzie Pracy?

 

To, ile czasu poświecisz na rejestrację w pośredniaku, zależy w dużej mierze od ciebie i twojego przygotowania. Sam proces zarejestrowania jako bezrobotny trwa od kilku do kilkunastu minut, jeżeli odpowiednio się przygotujesz. Przed pierwszą wizytą w Urzędzie Pracy sprawdź, co będzie ci potrzebne. Urząd Pracy dokumenty potrzebne do rejestracji zamieszcza na swojej stronie internetowej. Warto na nią zajrzeć, aby „nie odbić się od drzwi” na miejscu.

 

Jeżeli jest to ponowna rejestracja w Urzędzie Pracy, sprawa jest łatwiejsza, gdyż tylko uzupełniasz te dokumenty, które otrzymałeś w czasie pomiędzy jedną rejestracją a drugą. Podczas rejestracji w Urzędzie Pracy dokumenty są dokładnie weryfikowane. 

 

Jeżeli dokonujesz rejestracji stacjonarnie, możesz najpierw zarezerwować sobie termin wizyty. Dzięki temu unikniesz „stania” w kolejkach, oczekując na swoją kolej. 

 

Karta wizyt bezrobotnego 

 

Rejestrując się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny, zostanie założona ci karta  rejestracyjna w postaci elektronicznej. W karcie wpisywane są daty kolejnych wizyt w urzędzie. Po pierwszym spotkaniu z Doradcą wyznaczany jest kolejny termin, który jest wpisywany w rubrykę w karcie. Terminy wizyt w Urzędzie Pracy są wiążące. Dlatego, jeżeli nie możesz stawić się w określonym terminie w placówce, musisz z wyprzedzeniem poinformować o tym urzędnika. Ten wyznaczy inny termin. Jeśli nie stawisz się w wyznaczonym terminie, możesz zostać skreślony z listy osób bezrobotnych, chyba że przedłożysz zaświadczenie lekarskie informujące o stanie chorobowym przypadającym na czas wizyty w PUP-ie. 

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...
  • Technik Naprawy nadwozi oraz zabudów pojazdów użytkowych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych, naczep oraz przygotowanie elementów do lakierowania. Dbałość o najwyższy poziom wykonanej usługi zgodnie z przyjętymi w standardami.
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    2 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.