Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

 
Rejestracja w Urzędzie Pracy - rejestracja krok po kroku

 

  

Rejestracja bezrobotnego

  

Proces rejestracji w Urzędzie Pracy nie należy do skomplikowanych. Jednak zanim wybierzesz się do placówki w tym celu, przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, które będą wymagane przy rejestracji. Rejestracja w PUP daje bezrobotnym wiele możliwości w zakresie aktywizacji zawodowej. 

 

Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy?

 

Rejestracja bezrobotnego nie zawsze wymaga osobistej wizyty w Urzędzie Pracy. Można dokonać także rejestracji w Urzędzie Pracy przez Internet. Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy stacjonarnie? 

 

  1. Przygotuj dokumenty, które będą potrzebne. 
  2. Zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego. 
  3. Zrejestruj się.

 

Rejestracja w Urzędzie Pracy - dokumenty

 

Co trzeba mieć, żeby zarejestrować się w Urzędzie Pracy? Potrzebne będą dokumenty, takie jak: dowód osobisty lub paszport, oryginały wszystkich świadectw pracy lub świadectw służby, a także oryginał lub odpis dyplomu, świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej wraz z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, zaświadczenia o ukończeniu kursów oraz potwierdzające uprawnienia zawodowe, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, referencje itp. Zawsze lepiej mieć ich więcej niż za mało. Pełny spis dokumentów znajdzie na stronie Zielonej Linii 

 

Rejestracja w Urzędzie Pracy przez Internet 

 

Rejestracja bezrobotnego przez Internet to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Rejestracja bezrobotnego online pozwala na rejestrację osoby bezrobotnej bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy komputer i dostęp do sieci internetowej. 

 

Dokonując rejestracji przez Internet, masz dwa wyjścia. Możesz wypełnić formularz i umówić się stacjonarnie w urzędzie w ciągu 7 dni, aby dokonać podpisu osobiście. Jeżeli masz bezpieczny elektroniczny podpis weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym albo potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej, możesz w całości dokonać rejestracji bez wychodzenia z domu. 

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy, które nastąpiło 27 maja 2013 roku, daje możliwość rejestracji jako osoba bezrobotna za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, który dostępny jest na stronie www.praca.gov.pl.

 

Wymagane przy rejestracji bezrobotnego dokumenty wymienione wyżej, będą ci potrzebne także przy rejestracji online. Musisz je jednak najpierw zeskanować i następnie załączyć na etapie rejestracji. Wniosek należy opatrzyć elektronicznym podpisem. 

  

Ile czasu na zarejestrowanie w Urzędzie Pracy?

 

To, ile czasu poświecisz na rejestrację w pośredniaku, zależy w dużej mierze od ciebie i twojego przygotowania. Sam proces zarejestrowania jako bezrobotny trwa od kilku do kilkunastu minut, jeżeli odpowiednio się przygotujesz. Przed pierwszą wizytą w Urzędzie Pracy sprawdź, co będzie ci potrzebne. Urząd Pracy dokumenty potrzebne do rejestracji zamieszcza na swojej stronie internetowej. Warto na nią zajrzeć, aby „nie odbić się od drzwi” na miejscu.

 

Jeżeli jest to ponowna rejestracja w Urzędzie Pracy, sprawa jest łatwiejsza, gdyż tylko uzupełniasz te dokumenty, które otrzymałeś w czasie pomiędzy jedną rejestracją a drugą. Podczas rejestracji w Urzędzie Pracy dokumenty są dokładnie weryfikowane. 

 

Jeżeli dokonujesz rejestracji stacjonarnie, możesz najpierw zarezerwować sobie termin wizyty. Dzięki temu unikniesz „stania” w kolejkach, oczekując na swoją kolej. 

 

Karta wizyt bezrobotnego 

 

Rejestrując się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny, zostanie założona ci karta  rejestracyjna w postaci elektronicznej. W karcie wpisywane są daty kolejnych wizyt w urzędzie. Po pierwszym spotkaniu z Doradcą wyznaczany jest kolejny termin, który jest wpisywany w rubrykę w karcie. Terminy wizyt w Urzędzie Pracy są wiążące. Dlatego, jeżeli nie możesz stawić się w określonym terminie w placówce, musisz z wyprzedzeniem poinformować o tym urzędnika. Ten wyznaczy inny termin. Jeśli nie stawisz się w wyznaczonym terminie, możesz zostać skreślony z listy osób bezrobotnych, chyba że przedłożysz zaświadczenie lekarskie informujące o stanie chorobowym przypadającym na czas wizyty w PUP-ie. 

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?