Straciłeś pracę albo sam z niej zrezygnowałeś i zaczynasz rozglądać się za nowym stanowiskiem? Zarejestruj się w urzędzie pracy. Możesz to zrobić osobiście albo przez internet – w tym drugim przypadku konieczne jest jednak spełnienie pewnych wymagań. Jak wygląda elektroniczna rejestracja w urzędzie pracy?
Rejestracja bezrobotnego online – dla kogo?
W okresie między zatrudnieniem warto uzyskać status bezrobotnego z co najmniej kilku powodów. Urząd pracy pomoże w znalezieniu pracy, wyśle na szkolenie, zaoferuje różne formy pomocy i dofinansowań czy wreszcie przyzna zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto osoby bezrobotne są objęte ubezpieczeniem ZUS. Jeśli odstrasza cię stanie w kolejce w urzędzie, warto załatwić sprawę online.
Niemniej rejestracja bezrobotnego przez internet jest dostępna tylko dla tych osób, które mają:
• profil zaufany ePUAP lub
• kwalifikowany podpis elektroniczny.
Warto dodać, że profil zaufany można założyć bezpłatnie – cała procedura jest prosta, wymaga jedynie potwierdzenia danych osobowych za pośrednictwem np. banku, placówki pocztowej, w siedzibie ZUS czy innym miejscu.
Rejestracja w urzędzie pracy przez internet – wstępne wymagania
Jeśli spełniasz powyższe wymaganie, możesz przystąpić do dzieła. Niezbędne będzie odwiedzenie strony www.praca.gov.pl. Rejestracja wymaga podania wielu informacji, dlatego zawczasu przygotuj sobie niezbędne dokumenty.
Ich pełną listę znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy. Są to m.in.:
• dowód osobisty albo inny dokument tożsamości np. paszport;
• oświadczenie dotyczące miejsca zameldowania;
• świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje lub zaświadczenia o ukończeniu szkolenia;
• świadectwa pracy i inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień przysługujących na podstawie przepisów ustawy;
• dokumenty stwierdzające przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli takie posiadasz.
Dodatkowe dokumenty i zaświadczenia powinny mieć osoby niepełnosprawne, cudzoziemcy, osoby wcześniej zatrudnione na umowy cywilnoprawne i w niepełnym wymiarze czasu pracy albo prowadzące działalność gospodarczą, pobierające renty, świadczenia i zasiłki, rolnicy, rodzice oraz osoby zwolnione z zakładów karnych.
Rejestracja bezrobotnego krok po kroku
Chcąc dokonać elektronicznej rejestracji, powinieneś kliknąć w zakładkę „Rejestracja/wyrejestrowanie osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy”. Strona przeniesie cię do kreatora, w którym odpowiesz na szereg pytań dotyczących twojej sytuacji zawodowej, mieszkaniowej i rodzinnej.
Na początku wybierasz adresata wniosku – urząd, w którym się rejestrujesz. Powinna być to najbliższa placówka pod względem twojego meldunku na pobyt stały lub czasowy. W przypadku braku meldunku wybierz urząd właściwy dla miejsca twojego pobytu.
Następnie wypełniasz ankietę wstępną (dotyczącą np. wykształcenia, doświadczenia zawodowego, ewentualnego prowadzenia działalności gospodarczej i innych kwestii). Kolejne kroki kreatora to: Metoda rejestracji (wybierasz pełną rejestrację przez internet lub zgłoszenie do rejestracji w placówce urzędu), Informacja (dotycząca kwestii technicznych i wymaganych przy rejestracji dokumentów). Następnie musisz wypełnić sekcje Dane osobowe, Dane szczegółowe, Dane dodatkowe.
Zarejestrowanie jako bezrobotny online kończy się weryfikacją za pomocą profilu ePUAP lub podpisem elektronicznym. Skompletowany wniosek zostaje wysłany do wybranego urzędu pracy. Powinieneś otrzymać urzędowe poświadczenie, że dokumenty przekazano poprawnie. Nie jest to równoznaczne z uzyskaniem statusu bezrobotnego – na decyzję urzędu musisz poczekać. Zostanie ona udostępniona w formie dokumentu na twoim koncie praca.gov.pl.