Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ratownik górski - specyfika pracy, jak zostać, czy warto

Ratownik górski - specyfika pracy, jak zostać, czy warto

 
Ratownik górski - specyfika pracy, jak zostać, czy warto

Ratownik górski - na czym polega praca


Dla niektórych góry są prawdziwą miłością, dlatego wykorzystują każdą możliwość do tego, aby wybrać się na wycieczkę. Jeżeli jesteśmy przygotowani, mamy specjalny sprzęt i wiemy, jak zachować się w trudnych sytuacjach, to prawdopodobnie możemy czuć się bezpieczni. Jednak góry to nieokiełznany żywioł, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Niestety, część osób, które decydują się na zdobywanie szczytów, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Dlatego bardzo ważni są przeszkoleni ratownicy górscy.

Na czym polega praca ratowników GOPR czyli Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego? Nie jest to łatwa profesja. Do zadań ratowników należy: udzielanie pierwszej pomocy oraz dbanie o bezpieczeństwo osób na szlakach. Osoby, które chcą rozpocząć karierę w strukturach GOPR lub TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) powinny posiadać wiedzę z zakresu technik ratownictwa górskiego oraz topografii terenu. Do zadań kadry należą między innymi: udział w zorganizowanych akcjach ratowniczych, udzielanie pomocy medycznej, organizowanie transportu lub miejsca opieki dla poszkodowanych, prowadzenie szkoleń z zakresu właściwego zachowania się górach.


Jak zostać goprowcem


Osoby zainteresowane pracą w strukturach GOPR muszą mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się co najmniej średnim wykształceniem. Na początku należy także przedłożyć następujące dokumenty:

    • podanie o przyjęcie do GOPR (musi ono zawierać opinię dwóch wprowadzających członków GOPR),
    • CV,
    • dwie fotografie,
    • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków,
    • zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy.

Oprócz tego trzeba zdać egzamin, który składa się z części praktycznej (jazda na nartach oraz test sprawnościowy) oraz teoretycznej (pytania dotyczą historii ratownictwa górskiego oraz znajomości topografii).
Aby pełnić dyżury, musimy jeszcze ukończyć kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), a następnie (po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu) zostajemy zakwalifikowani na kurs wstępny, którego celem jest zapoznanie kandydatów ze specyfiką służby. Staż kandydacki trwa około dwóch lat i składa się między innymi ze specjalistycznych szkoleń (medycznych, skałkowych, topograficznych, narciarskich). Warto tutaj podkreślić, że wyżej wspomniany egzamin raczej zdaje większa część kandydatów, natomiast podczas stażu ich liczba znacznie się zmniejsza. Wiąże się to z trudnymi warunkami pracy, z których nie każdy wcześniej zdawał sobie sprawę. Widok osób umierających ma znaczny wpływ na rezygnację z tej ścieżki kariery. Podczas stażu przyszli ratownicy dyżurują, jednak cały czas są nadzorowani przez starszych i doświadczonych kolegów. Po pozytywnym zaliczeniu stażu kandydaci są przekierowywani na kurs ratownictwa górskiego pierwszego stopnia, który kończy się kolejnym - bardziej wymagającym egzaminem końcowym. Zdanie tego sprawdzianu sprawia, że zostajemy przyjęci w szeregi GOPR i składamy przysięgę.

Ratownicy górscy muszą się cały czas doszkalać, a przede wszystkim dbać o kondycję fizyczną. Ważna jest także znajomość technik liniowych oraz szkolenie jaskiniowe.

 

Ratownik górski – czy warto zostać ratownikiem GOPR


Osoby, które chcą rozpocząć pracę jako ratownicy górscy, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo ciężki zawód, wymagający dużego poświęcenia. Jest to profesja niebezpieczna, dlatego nie każdy będzie się do niej nadawał. Kandydaci GOPR muszą być zdecydowani, odważni, powinni umieć pracować w grupie. Niestety nie przekłada się to na zarobki. Wynagrodzenie najczęściej wynosi około 2500 zł netto. Biorąc pod uwagę częste narażanie życia, taka kwota wydaje się dość małą zapłatą. Jednak większość osób traktuje pracę ratonika jako swego rodzaju służbę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...
  • Młodszy Konsultant Wsparcia Klienta ds. Oprogramowania HR

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Obsługa klientów programu Symfonia HR (telefon, czat, email) Aktualizacja baz wiedzy i tworzenie dokumentacji; Przeprowadzanie i dokumentowanie testów aplikacji;
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.