Ratownik górski - na czym polega praca
Dla niektórych góry są prawdziwą miłością, dlatego wykorzystują każdą możliwość do tego, aby wybrać się na wycieczkę. Jeżeli jesteśmy przygotowani, mamy specjalny sprzęt i wiemy, jak zachować się w trudnych sytuacjach, to prawdopodobnie możemy czuć się bezpieczni. Jednak góry to nieokiełznany żywioł, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Niestety, część osób, które decydują się na zdobywanie szczytów, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Dlatego bardzo ważni są przeszkoleni ratownicy górscy.
Na czym polega praca ratowników GOPR czyli Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego? Nie jest to łatwa profesja. Do zadań ratowników należy: udzielanie pierwszej pomocy oraz dbanie o bezpieczeństwo osób na szlakach. Osoby, które chcą rozpocząć karierę w strukturach GOPR lub TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) powinny posiadać wiedzę z zakresu technik ratownictwa górskiego oraz topografii terenu. Do zadań kadry należą między innymi: udział w zorganizowanych akcjach ratowniczych, udzielanie pomocy medycznej, organizowanie transportu lub miejsca opieki dla poszkodowanych, prowadzenie szkoleń z zakresu właściwego zachowania się górach.
Jak zostać goprowcem
Osoby zainteresowane pracą w strukturach GOPR muszą mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się co najmniej średnim wykształceniem. Na początku należy także przedłożyć następujące dokumenty:
• podanie o przyjęcie do GOPR (musi ono zawierać opinię dwóch wprowadzających członków GOPR),
• CV,
• dwie fotografie,
• zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków,
• zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy.
Oprócz tego trzeba zdać egzamin, który składa się z części praktycznej (jazda na nartach oraz test sprawnościowy) oraz teoretycznej (pytania dotyczą historii ratownictwa górskiego oraz znajomości topografii).
Aby pełnić dyżury, musimy jeszcze ukończyć kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), a następnie (po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu) zostajemy zakwalifikowani na kurs wstępny, którego celem jest zapoznanie kandydatów ze specyfiką służby. Staż kandydacki trwa około dwóch lat i składa się między innymi ze specjalistycznych szkoleń (medycznych, skałkowych, topograficznych, narciarskich). Warto tutaj podkreślić, że wyżej wspomniany egzamin raczej zdaje większa część kandydatów, natomiast podczas stażu ich liczba znacznie się zmniejsza. Wiąże się to z trudnymi warunkami pracy, z których nie każdy wcześniej zdawał sobie sprawę. Widok osób umierających ma znaczny wpływ na rezygnację z tej ścieżki kariery. Podczas stażu przyszli ratownicy dyżurują, jednak cały czas są nadzorowani przez starszych i doświadczonych kolegów. Po pozytywnym zaliczeniu stażu kandydaci są przekierowywani na kurs ratownictwa górskiego pierwszego stopnia, który kończy się kolejnym - bardziej wymagającym egzaminem końcowym. Zdanie tego sprawdzianu sprawia, że zostajemy przyjęci w szeregi GOPR i składamy przysięgę.
Ratownicy górscy muszą się cały czas doszkalać, a przede wszystkim dbać o kondycję fizyczną. Ważna jest także znajomość technik liniowych oraz szkolenie jaskiniowe.
Ratownik górski – czy warto zostać ratownikiem GOPR
Osoby, które chcą rozpocząć pracę jako ratownicy górscy, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo ciężki zawód, wymagający dużego poświęcenia. Jest to profesja niebezpieczna, dlatego nie każdy będzie się do niej nadawał. Kandydaci GOPR muszą być zdecydowani, odważni, powinni umieć pracować w grupie. Niestety nie przekłada się to na zarobki. Wynagrodzenie najczęściej wynosi około 2500 zł netto. Biorąc pod uwagę częste narażanie życia, taka kwota wydaje się dość małą zapłatą. Jednak większość osób traktuje pracę ratonika jako swego rodzaju służbę.