Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Radom: rynek pracy – analiza

Radom: rynek pracy – analiza

 
Radom: rynek pracy – analiza

Radom to drugie pod względem wielkości po Warszawie miasto województwa mazowieckiego. Liczba mieszkańców wynosi tu ponad 213 tysięcy.

 

Radom leży w centralnej Polsce i jest świetnie skomunikowany zarówno w skali lokalnej, jak i krajowej oraz europejskiej. Miasto ma dobre połączenia drogowe i kolejowe z Warszawą, Krakowem, Tomaszowem Mazowieckim i wieloma innymi miastami.

 

W radomskim profilu gospodarczym wyróżniają się przemysł metalowy, handel i działalność usługowa, także w zakresie usług dla biznesu. Pomimo że lokalny rynek zatrudnienia od lat boryka się z problemem bezrobocia, w Radomiu można znaleźć szereg branż, w których praca jest dostępna od zaraz. Na liście poszukiwanych zawodów są osoby o różnym poziomie wykształcenia i doświadczenia. Na kogo czekają zatem oferty typu praca Radom? Jakie wartości przyjmuje stopa bezrobocia w mieście i w których branżach działa najwięcej radomskich firm? Oto szczegółowa analiza aktualnej sytuacji na lokalnym rynku zatrudnienia.

 

Radom: bezrobocie – ile wynosi?

 

Powiaty w województwie mazowieckim są silnie zróżnicowane pod względem poziomu bezrobocia. Jeden biegun stanowi bowiem Warszawa i aglomeracja warszawska – obszary silnie rozwinięte gospodarczo, przyciągające inwestorów z polskim i zagranicznym kapitałem. Drugi biegun to powiaty, oddalone od stolicy, na których dominującą funkcją gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza niewyspecjalizowane i prowadzone w formie małych gospodarstw. Powiatem o najniżej stopie bezrobocia (wg danych GUS na lipiec 2021 r.) jest Warszawa – 1,9%, a najwyższy wskaźnik, nie tylko w województwie, ale też w skali krajowej od długiego czasu odnotowuje powiat szydłowiecki – 23,3%. Dla porównania przypomnijmy, że wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosi 5,8%, a średnia dla województwa mazowieckiego to 4,9%.

 

Gdzie w tym zestawieniu plasuje się Radom? W lipcu 2021 r. stopa bezrobocia była równa 11,2% w Radomiu oraz 16,5% w powiecie radomskim. To obszar, w którym bezrobocie od dawna stanowi poważny problem. Co więcej, wysoka jest liczba osób bezrobotnych długotrwale – to najliczniejsza grupa spośród bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

 

Pandemia w 2020 r. dodatkowo skomplikowała i tak dość trudną sytuację. Ograniczenia w działalności firm z branży turystycznej i gastronomicznej oraz wielu usług zmusiły część przedsiębiorców do zmniejszenia kadry, wstrzymania planowych rekrutacji. Spory skok widać, gdy analizuje się liczbę bezrobotnych w Radomiu (wg sprawozdań Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu) w 2019 r. i 2020 r. :

  • 10 110 w lipcu 2021 r.,
  • 11 693 w lipcu 2020 r.,
  • 10 329 w lipcu 2019 r.

Pomoc dla bezrobotnych i poszukujących pracy można znaleźć w radomskim PUP-ie:

Powiatowy Urząd Pracy
ul. Księdza Andrzeja Łukasika 3
26-612 Radom

Telefony: 48 384-20-74, 48 384 20 75, 48 363-99-57 do 59, 48 360-25-03, 48 360-59-77, 48 385-51-51, 48 386-71-14
E-mail: wara@praca.gov.pl, kancelaria@pupradom.pl

 

Warto pamiętać, że wizyta w urzędzie oznacza nie tylko możliwość otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Instytucja pełni szereg funkcji, świadczy usługi bezpłatnego poradnictwa zawodowego, doświadczeni doradcy mogą pomóc w napisaniu CV, listu motywacyjnego, przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Co więcej, warto sprawdzić ofertę staży i praktyk oraz zasady, na jakich można wziąć udział w szkoleniach czy kursach zawodowych z dofinansowaniem.

 

Praca w Radomiu – jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

 

Kto ma szansę znaleźć pracę w Radomiu od zaraz? Jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2021? Kto jest w dobrej sytuacji zawodowej, a kto powinien pomyśleć o przekwalifikowaniu czy poszerzeniu kompetencji? Jeśli właśnie przeglądasz oferty pracy w Radomiu i zadajesz sobie tego typu pytania, koniecznie sprawdź trendy na lokalnym rynku zatrudnienia. Wysoki poziom bezrobocia i dodatkowo utrudniająca poszukiwanie pracy pandemiczna rzeczywistość nie ułatwiają zadania, ale warto wiedzieć, że w mieście jest ponad 20 zawodów, których przedstawiciele powinni dość szybko znaleźć pracę, a podczas rekrutacji raczej nie spotkają wielu konkurentów. Mowa o profesjach deficytowych, których listę znajdziemy w prognozie Barometr zawodów. Jest to badanie prowadzone raz do roku z inicjatywy resortu pracy na podstawie danych GUS oraz urzędów pracy.

 

Wg analiz ekspertów trudności ze znalezieniem pracy w 2021 r. w Radomiu nie powinni mieć:

  • pracownicy budowlani – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
  • nauczyciele – praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • specjaliści informatyki/informacji – administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy,
  • pracownicy branży medycznej i opiekuńczej – lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci,
  • pracownicy w przemyśle – operatorzy obrabiarek skrawających, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, spawacze oraz ślusarze,
  • pracownicy branży TSL – kierownicy ds. logistyki, spedytorzy i logistycy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • pracownicy branży finansowej, księgowości – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi.

 

Na liście znalazły się zawody wymagające zarówno zawodowego, technicznego, jak i wyższego wykształcenia – inżynierowie, kierownicy. Lista jest również dość zróżnicowana, jeśli chodzi o branże. Warto też wspomnieć o zawodach nadwyżkowych w mieście. Bezrobotnych i zarejestrowanych w PUP przedstawicieli tych profesji jest zdecydowanie więcej niż dostępnych ofert zatrudnienia. W Radomiu znacznych trudności w procesie rekrutacyjnym mogą spodziewać się osoby szukające pracy administracyjnej i biurowej.

 

Radom – firmy, rozwinięte branże

 

Jak w szczegółach wygląda radomska gospodarka? Jej filarem, jak wspomniano na wstępie, jest przemysł: metalowy, maszynowy, produkcja urządzeń, broni, elektroniki. Rozwija się też przemysł budowlany, motoryzacyjny, przetwórstwo spożywcze, automatyka przemysłowa. Sporo miejsc pracy czeka ponadto w handlu i usługach, w tym BPO/SSC. W Radomiu pracy można szukać w contact center, usługach finansowo-księgowych, IT.

 

Zgodnie z danymi GUS na koniec lipca 2021 r. w mieście działa 25 476 podmiotów gospodarki narodowej. Ze względu na przewidywaną liczbę pracujących dzielą się one następująco:

  • 0-9 pracujących – 24 560 podmiotów,
  • 10-49 pracujących – 722 podmioty,
  • 50-249 pracujących – 172 podmioty,
  • 250-999 pracujących – 18 podmiotów,
  • 1000 i więcej pracujących – 4 podmioty.

 

W dużym stopniu lokalny rynek pracy kształtują przedsiębiorstwa z sektora publicznego. Wszystkie 4 największe podmioty i 10 z 18 dużych zakładów pracy to jednostki budżetowe.

 

W strukturze branżowej wyróżniają się firmy handlowe i świadczące usługi naprawy pojazdów (tę sekcję PKD reprezentuje aż 29% ogółu podmiotów), budownictwo (11,1% ogółu podmiotów w mieście), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (10,1%), przetwórstwo przemysłowe (9,6%).

 

Na praca.pl czekają setki różnorodnych ogłoszeń od pracodawców w Radomiu i okolicy, a także liczne oferty pracy zdalnej. Szeroki wybór mają kandydaci poszukujący zatrudnienia w branży IT, sprzedaży i obsłudze klienta, budownictwie, przemyśle, na stanowiskach kierowniczych, specjalistycznych, ale także tych związanych z pracą fizyczną. Warto już dziś sprawdzić, co ma nam do zaoferowania rynek zatrudnienia w Radomiu. Na koniec należy też wspomnieć o możliwości wymienionej wyżej pracy zdalnej. Zyskała ona ogromną popularność w związku z pandemią COVID-19 i wydaje się, że zostanie z nami na długo. Coraz więcej pracodawców decyduje się na taką formę prowadzenia swoich działalności. Na praca.pl oferty pracy w trybie home office można znaleźć w bardzo prosty sposób. Wystarczy zaznaczyć filtr "praca zdalna" i wybrać interesujący nas obszar zawodowy. Szukanie pracy naprawdę nie musi być trudne!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?