Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przywrócenie do pracy - pozew do sądu, zgłoszenie gotowości do wykonywania obowiązków

Przywrócenie do pracy - pozew do sądu, zgłoszenie gotowości do wykonywania obowiązków

 
Przywrócenie do pracy - pozew do sądu, zgłoszenie gotowości do wykonywania obowiązków

Pozew o przywrócenie do pracy

 

Kodek pracy reguluje szereg obowiązków, które pracodawca powinien spełnić względem zatrudnionych osób. Między innymi dokument określa w jakich okolicznościach może dojść do rozwiązania stosunku pracy, a kiedy jest to zakazane. Normalizuje np. w jakim wymiarze zatrudniający jest zobowiązany zachować okres wypowiedzenia, chroni kobiety w ciąży lub osoby w wieku przedemerytalnym.

 

Jednak mimo istnienia tej ustawy, część pracodawców nie stosuje się do wyznaczonych reguł. Co w takiej sytuacji może zrobić pokrzywdzona osoba? Otóż, jeśli zostanie niesłusznie zwolniona, ma ona prawo zwrócić się do sądu pracy, z odpowiednim pozwem o przywrócenie do pracy.

 

Co powinien zawierać dokument? Oto kilka wskazówek: oznaczenie daty i miejsca składania wniosku, sądu, do którego się zwracamy, określenie powoda (pracownika) i pozwanego (pracodawcę), tytuł dokumentu, wartość przedmiotu sporu, treść wniosku o przywrócenie do pracy (z określeniem stanowiska, warunków zatrudnienia), o wypłacenie odszkodowania za okres pozostawania bez pracy, zasądzenie kosztów procesu. W kolejnej części powinno znaleźć się uzasadnienie złożenia pozwu o przywrócenie do pracy i wskazanie dowodów i świadków, którzy mogą poświadczyć o nieprawidłowościach w zwolnieniu.

 

Przywrócenie pracownika do pracy - po wyroku sądu

 

Jeśli w wyniku złożonego dokumentu nastąpi przywrócenie do pracy przez sąd, to przełożony powinien jeszcze wypłacić pokrzywdzonemu wynagrodzenie za okres, w którym ten pozostawał bez pracy, wg zasad określonych w Kodeksie pracy.

 

Warto też dodać, że osoba pozbawiona zatrudnienia i składająca pozew o przywrócenie do pracy wziąć etat w innej firmie. Jeśli wyrokiem sądu zostanie przywrócona do poprzedniego zakładu, może z nowego miejsca odejść bez wypowiedzenia. Musi jednak uprzedzić aktualnego przełożonego 3 dni przed zmianą (ale w ciągu 7 dni od przywrócenia do poprzedniej pracy).

 

Opisany powyżej tryb rozwiązania stosunku pracy pociąga za sobą takie same skutki, jak w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, przez pracodawcę.

 

Zgłoszenie gotowości do pracy - wzór

 

Art. 48. §1. Kodeksu pracy mówi, że pozwany: „może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli wciągu 7dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika”.

 

Nie ma tu określonego sposobu, w jaki należy powiadomić pracodawcę, jest tylko informacja o wyrażeniu woli do przywrócenia pracownika do pracy - może więc zatem polegać na osobistym stawieniu się w miejscu pracy, informowaniu na piśmie, e-mailem, telefonicznie. Warto jednak zastosować taką formę, którą w razie komplikacji możemy udowodnić.

 

W związku z tym nie funkcjonuje jeden obowiązujący wzór zgłoszenia gotowości do pracy. Jeśli jednak zastosujemy właśnie tę metodę, dobrze będzie zadbać o to, by miała znamiona pisma formalnego (z określeniem danych nadawcy, odbiorcy, datą i miejscem złożenia dokumentu, właściwym tytułem i treścią oraz oczywiście z podpisem).

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...
  • Młodszy Konsultant Wsparcia Klienta ds. Oprogramowania HR

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Obsługa klientów programu Symfonia HR (telefon, czat, email) Aktualizacja baz wiedzy i tworzenie dokumentacji; Przeprowadzanie i dokumentowanie testów aplikacji;
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.