Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przemysł wydobywczy – zalety i wady pracy w trudnych warunkach

Przemysł wydobywczy – zalety i wady pracy w trudnych warunkach

 
Przemysł wydobywczy – zalety i wady pracy w trudnych warunkach

Wydobycie surowców mineralnych w Polsce

 

Przemysł wydobywczy w Polsce ma wielowiekową, sięgającą średniowiecza tradycję. Na terenie kraju znajduje się bowiem ponad 70 kopalin, w tym aż 40 o dużym znaczeniu dla gospodarki, przede wszystkim dla zaspokojenia potrzeb energetycznych, ale też wykorzystywanych w budownictwie, przemyśle chemicznym itp. Złoża w Polsce obejmują między innymi: węgiel kamienny, węgiel brunatny, kruszywa naturalne, wapienie i marle, rudy miedzi.

 

Wydobycie surowców energetycznych w naszym kraju obejmuje też gaz ziemny i ropę naftową. Choć nasz kraj kojarzy się przede wszystkim z górnictwem węglowym, warto wiedzieć, że wydobycie ropy naftowej w Polsce odbywa się od połowy XIX w., a w Gorlicach znajdowała się też jedna z pierwszych rafinerii ropy na świecie (działała do 2004 r.).

 

Na przestrzeni ostatnich lat resort gospodarki proponował różne strategie działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce, zakładające przede wszystkim plany restrukturyzacji kopalń, w mniejszym stopniu natomiast inwestycje w nowoczesne techniki przerobu i spalania węgla. Górnictwo węgla kamiennego w Polsce wciąż stanowi jeden z filarów gospodarki energetycznej, co jednak nie jest zgodne z założeniami unijnej polityki energetycznej, w której powoli odchodzi się od wydobycia węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i innych bardziej ekologicznych rozwiązań.

 

Zalety i wady pracy w przemyśle wydobywczym

 

Wydobycie surowców energetycznych i innych prowadzone jest metodą odkrywkową, głębinową lub otworową. Praca wykonywana w kopalniach należy do wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych, dlatego górnicy są grupą, której przysługują liczne przywileje zawodowe.

 

Do wad zatrudnienia się w górnictwie należą:
praca w szczególnych warunkach, stwarzających ryzyko wypadków (w tym również uwięzienia pod ziemią) i w efekcie uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć;
• wyczerpujące obowiązki zawodowe, wymagające znacznej siły i sprawności fizycznej,
• ryzyko wystąpienia chorób zawodowych (przede wszystkim pylic płuc, ale też trwałego ubytku słuchu, zespołu wibracyjnego, przewlekłego zapalenia oskrzeli i innych).

 

Za zalety pracy w górnictwie uważa się przede wszystkim:
• atrakcyjne wynagrodzenie,
• premie do pensji (tzw. trzynaste i czternaste wypłaty i inne bonusy),
• wysokie emerytury górnicze i możliwość przejścia na obniżenie wieku emerytalnego o maksymalnie 15 lat.

 

Średnie wynagrodzenie w górnictwie

 

Czy zarobki w górnictwie rzeczywiście są aż tak wysokie, jak się powszechnie sądzi? Wiele zależy od stanowiska, stażu pracy, ale też rodzaju przedsiębiorstwa (jaką metodą prowadzone są prace) i jego sytuacji ekonomicznej. Niemniej zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę Sedlak&Sedlak na stanowisku zbiorczo ujętym jako górnik mediana miesięcznych płac brutto wynosi 4760 zł, ale jedna czwarta najlepiej zarabiających pracowników otrzymuje 6230 zł.

 

Praca w szczególnych warunkach – wykaz zawodów

 

Kto pracuje w tej branży? Stanowisk jest bardzo wiele, między innymi:

 

Wiertnik

 

To pracownik, który aktywnie uczestniczy w poszukiwaniu nowych złóż mineralnych czy wody pitnej. Wykonuje również małe otwory wentylacyjne, odgazowujące, szybiki i inne.

 

Wiertacz

 

Jego głównym zadaniem jest wykonywanie otworów w czasie poszukiwania i eksploatacji surowców mineralnych i wód podziemnych. W ramach tej profesji można spotkać się ze specjalizacjami jak wiertacz metalu, wiertacz drewna czy wiertacz studni.

 

Górnik eksploatacji otworowej

 

Wykonuje obowiązki w ramach prac wydobywczych, związanych z magazynowaniem oraz transportem surowców mineralnych. Stawia maszty nad odwiertem, obsługuje maszyny, pompy wgłębne, opróżnia odwadniacze, prowadzi wyciągi samozjezdne itp.

 

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż

 

Do jego obowiązków należy zabezpieczanie terenu prowadzenia prac (przede wszystkim skarp), dbanie o to, by do wyrobiska nie dostała się woda, usuwanie nawisów, urabianie głazów narzutowych etc.

 

Technik przeróbki kopalin stałych

 

Osoba na tym stanowisku odpowiada za jeden z pierwszych procesów obróbki wydobytego węgla kamiennego, węgla brunatnego, rudy metalu. Jego zadaniem jest maksymalne wzbogacanie kopalin, to znaczy nadanie kopalinie surowej jak największej zawartości składnika użytkowanego w przemyśle.

 

Hydrogeolog

 

To osoba zajmująca się badaniem zarówno właściwości fizycznych oraz chemicznych gleb, jak i wód gruntowych na danym terenie. Może na przykład ocenić zawartość siarki czy pierwiastków toksycznych w złożach węgla.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych.
  • Specjalista ds. turystyki

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Młodszy Specjalista ds. Turystyki Grupowej MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Szukamy osoby, która będzie odpowiedzialna za: Budowanie i podtrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami i agentami. Tworzenie kalkulacji ofert turystycznych oraz wstępnych wersji umów dla grup. Koordynacja zakresu usług z dostawcami w różnych lokalizacjach. Przygotowywanie zestawień...
  • Pracownik placowy z uprawnieniami na wózki widłowe

    REMONDIS Polkowice Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny
    4 godz.
    Obowiązki: sortowanie odpadów; przygotowywanie załadunków; dbanie o czystość i porządek na placu;
  • Kontroler Finansowy

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoje docelowe zadania: Kontrola, analiza oraz usprawnianie procesów gospodarki materiałowej w firmie produkcyjnej Kontrola zgodności raportów Grupy z księgami Spółki; przygotowywanie raportów i analiz Nadzór nad procesami materiałowym: definiowanie standardów, analiza i raportowanie...
  • Młodszy Doradca Klienta Biznesowego

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Zakres obowiązków: sprzedaż oprogramowania Symfonii m.in. do działów księgowych, kadrowych oraz właścicieli firm; realizacja powierzonego planu sprzedaży; aktywne pozyskiwanie klientów podczas pracy na leadach i zimnej bazie; prowadzenie procesu sprzedażowego w oparciu o standardy...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379