Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przejęcie firmy - o czym warto wiedzieć?

Przejęcie firmy - o czym warto wiedzieć?

 
Przejęcie firmy - o czym warto wiedzieć?

Firmy obejmują różnorodne strategie, mające prowadzić do rozwoju działalności. Niektóre skupiają się na wewnętrznych transformacjach, natomiast inne szukają zewnętrznych rozwiązań.

 

Przejęcie firmy - na czym polega?

 

Jedną z możliwości rozwoju i ekspansji przedsiębiorstwa jest przejęcie. Czym się ono charakteryzuje? Najprościej mówiąc, polega na przeniesieniu kontroli nad daną organizacją przez przejmującą ją spółkę. Odbywa się przeważnie poprzez nabycie przeważającej liczby akcji lub udziałów. W ramach przejęcia firmy wyróżnia się przejęcie przyjazne i wrogie. To ostatnie charakteryzuje się brakiem zgody ze strony spółki przejmowanej.

 

Przejęcie pracowników przez innego pracodawcę

 

Mimo że przejęcie przedsiębiorstwa jest uznawane za jedną z najszybszych metod zajęcia innej firmy, to wiele kwestii wymaga szczegółowego przeanalizowania i dopracowania. W tym bardzo ważny jest temat przejęcia pracowników przez innego pracodawcę.

 

Z reguły personel jest nastawiony do tego typu zmian negatywnie. Zakup przedsiębiorstwa przez zewnętrzne organizacje wywołuje poczucie strachu, niepewność - o dalsze losy w firmie, o wysokość wynagrodzenia itp. Jak mówi art. 231. Kodeksu pracy, jeśli ktoś przejmuje cały zakład (lub jego część), to z mocy prawa staje się stroną w dotychczas obowiązujących stosunkach pracy (z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów kodeksu).

 

W związku z tym, iż przejęcie przedsiębiorstwa jest dla pracowników nietypową sytuacją, dokument daje zatrudnionym prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, z obowiązkiem wręczenia jedynie siedmiodniowego uprzedzenia. Dodatkowo, sama procedura daje zatrudnionym takie prawa jak w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. Jeśli poprzedni pracodawca współpracował z daną osobą na podstawie innych regulacji niż umowa o pracę, to nowy właściciel firmy powinien z dniem przejęcia przedstawić zatrudnionemu nowe warunki płacy i pracy.

 

Umowa przejęcia firmy

 

Przejęcie firmy jest powodowane wykupem udziałów lub akcji. Przejmowana firma nie traci swojej prawnej bytności. Jak zatem wygląda sprzedaż/wykup firmy? Jakie zasady panują w handlu akcjami i udziałami? W materiale opracowanym dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S. A. opisano kolejno wymogi sprzedaży w różnego rodzaju spółkach i tak:
- Sprzedaż udziałów w spółce z o. o. podlega regulacjom Kodeksu Spółek Handlowych. Wymagana jest m.in. forma pisemna, a podpisy muszą być poświadczone notarialnie.

- Sprzedaż akcji spółki akcyjnej rozpatruje się ze względu na charakter akcji (tu obowiązuje Kodeks Spółek Handlowych i Kodeks Cywilny): imienne akcje wymagają oświadczenia na piśmie (na dokumencie akcji lub innymi) i przeniesienia jej posiadania; akcje na okaziciela należy wydać fizycznie nabywcy.

 

Przy wykupie udziałów i akcji trzeba pamiętać także o umieszczaniu stosownych wpisów do księgi udziałów lub księgi akcyjnej. Konieczne jest także, by zwracać uwagę na ograniczenia w możliwości i wykupu lub sprzedaży akcji lub udziałów. Blokady mogą wynikać między innymi z umów spółek, przepisów ustawowych itd.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.