Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedsiębiorca - definicja, status, rodzaje

Przedsiębiorca - definicja, status, rodzaje

 
Przedsiębiorca - definicja, status, rodzaje

Przedsiębiorca - definicja


W polskim prawie możemy spotkać się z wieloma definicjami przedsiębiorcy. Najczęściej określany jest jako podmiot prawny, prowadzący działalność gospodarczą lub zawodową we własnym imieniu. Ta krótka definicja, mająca za swoją podstawę Kodeks cywilny (art. 43.), nie wyczerpuje jednak wszystkich aspektów bycia przedsiębiorcą.

Na przykład ustawa z dn. 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców rozszerza nieco pojęcie przedsiębiorcy:

„Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą”. I dalej: „Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej”.


Status przedsiębiorcy


Kto może prowadzić działalność gospodarczą? Każda osoba fizyczna, charakteryzująca się pełną zdolnością do czynności prawnych. Jeśli prowadzi działalność we własnym imieniu, a także w sposób zorganizowany i ciągły, choćby była to działalność jednoosobowa, wówczas zyskuje status przedsiębiorcy. Osoba taka musi uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Warto przy tym zauważyć, że prócz spełnienia powyższych kryteriów, by można było mówić o przedsiębiorcy, przychód wynikający z jego działalności zarobkowej w każdym miesiącu musi przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia - chyba że jest to działalność wykonywana w ramach spółki cywilnej.

Ponadto przedsiębiorcami się są osoby wykonujące działalność rolniczą (uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo, rybactwo wewnątrzlądowe, wynajmowanie przez rolników pokoi i sprzedaż posiłków domowych).

 

Rodzaje przedsiębiorców


W myśl ustawy z 2018 r. wyróżnia się trzy rodzaje przedsiębiorców. Są to:
    • mikroprzedsiębiorcy - w co najmniej jednym roku w ciągu 2 ostatnich lat zatrudniali mniej niż 9 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), a ich roczny obrót netto z działalności firmy nie przekraczał równowartości 2 mln euro w przeliczeniu na złote,
    • mali przedsiębiorcy - w co najmniej jednym roku w ciągu 2 ostatnich lat zatrudniali 10-49 pracowników, a ich roczny obrót netto z działalności firmy nie przekraczał równowartości 10 mln euro w przeliczeniu na złote,
    • średni przedsiębiorcy - w co najmniej jednym roku w ciągu 2 ostatnich lat zatrudniali 50-249 pracowników, a ich roczny obrót netto z działalności firmy nie przekraczał równowartości 50 mln euro w przeliczeniu na złote bądź sumy aktywów z ich bilansu rocznego, dotyczącego jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości 43 milionów euro w przeliczeniu na złote.

Analogicznie zatem, by uzyskać status dużego przedsiębiorcy, należy prowadzić w ciągu dwóch ostatnich lat firmę zatrudniającą minimum 250 osób, a roczny obrót netto z działalności firmy i aktywów musi przekroczyć limity ustalone dla średniego przedsiębiorcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.