Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

 
Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Czy każdy dorosły Polak może zostać prezydentem RP? Okazuje się, że wymienione w Konstytucji wymagania, jakie musi spełnić kandydat na prezydenta, nie są wygórowane. Jest zaledwie kilka kryteriów, począwszy od obywatelstwa, przez odpowiedni wiek, po wielkość poparcia w społeczeństwie. Wyjaśniamy, kto może startować w wyborach prezydenckich i ubiegać o najważniejszą funkcję w państwie.

 

Spis treści

Jak zostać prezydentem Polski?

 

Prezydent to najbardziej prestiżowa funkcja w państwie. Wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością. To właśnie on, jak głosi Ustawa Zasadnicza, czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. Zadanie jest niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania państwa i przestrzegania praw jego obywateli. Ogromne znaczenie ma także fakt, że prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a przy wsparciu m.in. gabinetu i ministra spraw zagranicznych reprezentuje Polskę na zewnątrz i prowadzi politykę międzynarodową. Nie dziwi zatem, że procedura wyboru prezydenta RP jest dość skomplikowana i wieloetapowa, a także, że Konstytucja stawia ścisłe wymagania przed kandydatami.

 

Jakie kryteria musi spełniać prezydent?

 

Kto może zostać prezydentem RP? Okazuje się, że konstytucyjnych wymagań nie jest wcale tak wiele.

 

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, rozdz. V, art. 127.3.:

 

Na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

 

Z powyższego zapisu wynika, że prezydentem może być osoba:

 

  • która ma obywatelstwo RP;
  • w dniu wyborów ma ukończone 35 lat;
  • która cieszy się pełnymi prawami obywatelskimi – w tym wyborczymi, a w szczególności ma bierne prawo wyborcze, czyli prawo do kandydowania. To kryterium implikuje również, że kandydat nie może być osobą częściowo ani całkowicie ubezwłasnowolnioną i nie utracił swoich praw publicznych np. w wyniku wyroku sądu albo decyzją Trybunału Konstytucyjnego;
  • która zebrała co najmniej 100 tysięcy podpisów od obywateli Polski, popierających jego / jej kandydaturę.

 

Prezydentem może zostać kandydat spełniający te warunki, niezależnie od wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy chociażby poziomu znajomości języków obcych. Istotne jest natomiast zaufanie wyborców potwierdzone podpisami pod kandydaturą (a finalnie oddanymi głosami w wyborach). Poparcie społeczne to ważne kryterium, które ma zarazem ograniczyć liczbę kandydatów. Można sobie wyobrazić, że bez tego wymogu osób zgłaszających się do wyborów prezydenckich byłoby znacznie więcej. 

 

Warto pamiętać także, że w czasie sprawowania urzędu prezydenta RP nie można piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej innej funkcji publicznej.

 

  • Minimalny wiek prezydenta

 

W wielu krajach, w tym w Polsce, nakłada się kryterium minimalnego wieku dla urzędu prezydenta. Granica wieku jest nieco wyższa niż w przypadku czynnego prawa wyborczego czy piastowania innych funkcji państwowych np. posła albo senatora. Podstawą tego przepisu jest założenie, że głową państwa powinna być osoba, która ma już pewne doświadczenie życiowe, jest w pełni dojrzała, a także posiada sprecyzowane poglądy polityczne i społeczno-gospodarcze. W Polsce osoba starająca się o posadę prezydenta musi mieć co najmniej 35 lat (ukończone najpóźniej w dniu wyborów). Co ciekawe, w przepisach nie ma górnej granicy wieku – prezydentem może zostać np. osoba w wieku emerytalnym, o ile spełnia wszystkie konstytucyjne kryteria.

 

Jak wygląda kwestia wieku prezydenta w innych krajach? Prezydent Stanów Zjednoczonych również musi mieć co najmniej 35 lat. Od prezydenta Niemiec wymaga się wieku 40 lat, zaś prezydentem Francji może zostać już 18-latek.

 

 

Wybory prezydenckie – kiedy następne?

 

Jak głosi Ustawa Zasadnicza, żeby zacząć pełnić stanowisko prezydenta, trzeba zostać wybranym przez Naród. W naszym kraju wybory prezydenckie w zwykłym trybie odbywają się co 5 lat. Są to wybory powszechne, równe, bezpośrednie i mające charakter głosowania tajnego. Datę wyborów prezydenckich ustala Marszałek Sejmu. Mogą odbyć się nie wcześniej niż sto dni i nie później niż siedemdziesiąt pięć dni przed upływem kadencji aktualnego prezydenta.

 

Zgodnie z Konstytucją prezydent może pełnić funkcję jedynie przez 2 kadencje. Obecnym prezydentem RP jest Andrzej Duda, który skończy drugą kadencję na tym stanowisku 6 sierpnia 2025 roku. Oznacza to, że kolejne wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w 2025 roku, na przykład wiosną. Zwykle swoich kandydatów wystawiają największe partie polityczne w Polsce lub ich koalicje. Każdego roku startują także kandydaci niezrzeszeni.

 

Kto wygrywa wybory prezydenckie?

 

Jak stanowi Konstytucja RP, prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na 5-letnią kadencję. Sprawuje obowiązki przy wsparciu Kancelarii Prezydenta. Jak zostać wybranym do funkcji prezydenta?

 

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, rozdz. V, art. 127.4.:

 

Na Prezydenta Rzeczypospolitej wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.

 

Jeśli w pierwszej turze żaden kandydat nie uzyska ponad 50% głosów, po 14 dniach odbywa się II tura wyborów. Biorą w niej udział 2 kandydaci z największą liczbą głosów z pierwszej tury. Jeśli któryś z kandydatów nie może wziąć udział w II turze, na przykład z powodów losowych, wówczas prawo to przypada kolejnej osobie z największą liczbą głosów. Wybory wygrywa kandydat, który w II turze otrzyma większą liczbę głosów od rywala.

 

Czy wygrana w wyborach wystarczy, by zacząć pracę jako najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej? Otóż nie – ważność wyborów musi jeszcze zatwierdzić Sąd Najwyższy. Weryfikuje on w szczególności, czy te odbyły się zgodnie z Konstytucją. Ponadto kandydat obejmuje urząd po uroczystym zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym. 

 

Słowa zaprzysiężenia Prezydenta RP:

 

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

 

Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

 

  • Debata prezydencka

 

Kandydaci startujący w wyborach prowadzą kampanie wyborcze, których celem jest zyskanie popularności i przekonanie do siebie wyborców. Kampanie te zwykle rozpoczynają się na wiele miesięcy przed wyborami, nierzadko mają charakter objazdowy i polegają na spotkaniach z wyborcami. Aż do tzw. ciszy wyborczej rozpoczynającej się 24 godziny przed dniem głosowania, każdy kandydat ma prawo reklamować swoją kandydaturę w mediach i w przestrzeni publicznej.

 

Elementem kampanii wyborczej może być, ale nie musi, udział w debacie prezydenckiej. Debaty te organizują media np. telewizja publiczna lub komercyjne stacje telewizyjne. Wygrana w debacie prezydenckiej nie jest gwarancją wygrania wyborów prezydenckich, niemniej to, jak kandydat zaprezentuje się w starciu z kontrkandydatami, może mieć decydujący wpływ na głosy wyborców, szczególnie tych niezdecydowanych.

 

Czytaj takżeWystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

 

Ile zarabia prezydent?

 

Zarobki najwyższych urzędników państwowych są jawne, jednak wciąż budzą spore emocje. Debata publiczna na temat tego, ile powinien zarabiać premier, prezydent czy ministrowie, wzmogła się w 2021 roku, po podwyżkach dla tych stanowisk.

 

Art. 2a.1 Ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe:

 

Wynagrodzenie Prezydenta składa się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa, z tym że kwota bazowa jest corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego (średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń).

 

Obecnie głowa państwa może liczyć na pensję z dodatkami o łącznej wysokości około 25 tys. zł brutto miesięcznie.

 

Warto pamiętać, że ustępującej ze stanowiska głowie państwa należy się odprawa w wysokości 3 miesięcznych wypłat, a także dożywotnia pensja równa 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatki, w tym służbowy samochód i prawo do ochrony przez funkcjonariuszy SOP.

 

Czytaj takżeRóżowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

 

Prezydent Polski – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kto może zostać prezydentem Polski?

 

Prawo do kandydowania w wyborach ma obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 35 lat, cieszy się pełnią praw wyborczych oraz zebrał 100 tys. podpisów od obywateli popierających jego / jej kandydaturę.

 

  • Kiedy prezydent może rozwiązać Sejm?

 

Zgodnie z rozdz. IV art. 98. Konstytucji: Prezydent Rzeczypospolitej, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu, może w przypadkach określonych w Konstytucji zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Wraz ze skróceniem kadencji Sejmu skrócona zostaje również kadencja Senatu. Prezydent może skrócić kadencję Sejmu na przykład w przypadku braku skuteczności w powołaniu rządu (powołana przez Prezydenta na mocy art. 155 Konstytucji Rada Ministrów nie uzyskała wotum zaufania).

 

  • Czy prezydent może odwołać Premiera?

 

Jednym z zadań prezydenta jest desygnowanie i powoływanie Prezesa Rady Ministrów. Głowa państwa przyjmuje również rezygnację premiera i dymisję Rady Ministrów. Co więcej, prezydent odwołuje ministra, wobec którego Sejm przyjął wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.