Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prawo Parkinsona – definicja, przykłady

Prawo Parkinsona – definicja, przykłady

 
Prawo Parkinsona – definicja, przykłady

Wydajność pracowników to temat, który frapuje managerów, przedsiębiorców i teoretyków biznesu, a także samych zatrudnionych. Możemy zastanawiać się, w jakim stopniu systemy motywacyjne są skuteczne, jak zmobilizować pracowników do pracy, czy muzyka w pracy zwiększa efektywność itd. Ciekawym punktem w dyskusji na ten temat jest prawo Parkinsona. Jak brzmi i czego dokładnie dotyczy?

 

Prawo Parkinsona – co to?

 

Cyril Northcote Parkinson to urodzony na początku XX w. brytyjski pisarz, historyk, doradca konserwatywnych rządów Wielkiej Brytanii. Sformułował on następującą tezę: Praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie.

 

Twierdzenie to, nazwane później prawem Parkinsona, szybko zyskało ogromną popularność. Początkowo odnosiło się do brytyjskiej biurokracji. Parkinson dostrzegł prawidłowość związaną z tym, że liczba pracowników administracji rosła, niezależnie, czy rosła również liczba zadań do wykonania. Zgodnie z tą tezą – jeżeli pracownik ma określony czas na zrealizowanie obowiązków, to wykona je możliwie jak najpóźniej.

 

Prawo Parkinsona – przykład

 

Załóżmy, że pracownik zaczyna dzień z konkretną listą obowiązków do wykonania, a jego czas pracy wynosi 8 godzin. Jest duża szansa, że rozłoży sobie poszczególne zadania tak, aby zajęły właśnie całe 8 godzin, mimo że unikając rozpraszaczy, przy zachowaniu koncentracji i odpowiednim planowaniu pracy, obowiązki mógłby skończyć np. w 5-6 godzin.

 

Zgodnie z prawem Parkinsona możemy mieć tendencję do rozkładania obowiązków w czasie, na skutek czego będziemy realizować zadania dłużej. Nie zawsze idzie to jednak w parze z jakością. Taką zależność łatwo zaobserwują etatowcy, którzy mają podobne zadania każdego dnia. Zwykle poświęcają na nie 8 godzin pracy, robią sobie przerwy, przeskakują między czynnościami, ale finalnie, kończą, gdy przychodzi na to czas. Załóżmy, że pracownik jednego dnia ma dodatkową aktywność, np. spieszy się na spotkanie z klientem, które ustalono na godzinę przed końcem pracy. W wielu przypadkach, unikając rozpraszaczy w ciągu dnia i z nieco większą niż zwykle koncentracją, również będzie w stanie zrealizować wszystkie swoje obowiązki.

 

Ze znajomością prawa Parkinsona zarządzanie czasem może stać się łatwiejsze. Warto zrobić mały eksperyment, spróbować w pełni zmobilizować się do pracy, rozłożyć zadania na mniejsze bloki i realizować je po kolei, robiąc sobie przy tym krótkie pauzy. Może się okazać, że zaoszczędzimy sporo czasu, który wcześniej po prostu nam się rozmywał.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!