Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praktyka absolwencka - o czym powinni wiedzieć praktykant i pracodawca

Praktyka absolwencka - o czym powinni wiedzieć praktykant i pracodawca

 
 Praktyka absolwencka - o czym powinni wiedzieć praktykant i pracodawca

Praktyki absolwenckie wciąż są dość mało popularną formą współpracy pomiędzy firmami a absolwentami wyższych uczelni. Tymczasem praktyki mają wiele zalet.

Ustawa o praktykach absolwenckich


Możliwość wykonywania praktyk przez absolwentów wynika z Ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. 2009 Nr 127 poz. 1052). Określa ona zasady odbywania się takich praktyk, obowiązki pracodawcy oraz praktykanta, a także przysługujące im prawa. Mowa jest w niej również o zasadności podpisywania umów o praktyki z młodymi osobami świeżo po studiach: „Praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy”.

 

Praktyka absolwencka - korzyści dla pracodawcy i studenta

Praktykant przyjmowany jest zatem do firmy po to, by zostać przyuczonym do danego zawodu, nabyć pierwsze doświadczenia, zorientować się, czy dana branża odpowiada jego oczekiwaniom i czy po prostu się w niej sprawdzi.

Ponadto, jeśli absolwent posiada status bezrobotnego, w momencie rozpoczęcia praktyk nie traci go, co może mieć znaczenie na przykład z uwagi na ubezpieczenie społeczne. Absolwent musi jednak zgłosić fakt odbywania praktyk do PUP-u. Co więcej, jeśli pobierane wynagrodzenie za praktyki będzie przewyższać 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym, traci prawo do zasiłku.  

Praktykanci stanowią również korzyść dla firmy. Dzięki takiej formie umowy pracodawca może sprawdzić, czy w przyszłości warto zatrudnić daną osobę na umowę o pracę. Ponadto praktykanci przejmują na siebie niektóre mniej odpowiedzialne obowiązki, często nieodpłatnie. Warto jednak przypomnieć w tym momencie, że głównym celem praktyk nie jest wyręczanie innych zatrudnionych, ale zapewnienie przyjętej osobie możliwości poznania branży i przygotowanie do roli pełnoprawnego pracownika.

W czasie praktyk absolwent musi mieć zapewnione stanowisko pracy zgodne z zasadami BHP. Ponadto po zakończeniu współpracy może domagać się od pracodawcy wystawienia zaświadczenia o odbyciu praktyk z uwzględnieniem informacji o nabytych umiejętnościach i zakresie swoich obowiązków.

Umowa o praktykę absolwencką


By praktyki się odbyły, obie strony muszą zawrzeć umowę o praktyki absolwenckie. Zgodnie z przepisami ma ona formę pisemną. Dokument powinien uwzględniać informacje dotyczące:
    • rodzaju wykonywanej przez praktykanta pracy,
    • czasu trwania praktyk (maksymalnie 3 miesiące),
    • tygodniowego wymiaru czasu pracy,
    • wysokości wynagrodzenia (jeśli praktyki są płatne).

 

Staż absolwencki - jakie wymagania


Kto może starać się o staż absolwencki? Najczęściej są to absolwenci uczelni wyższych, by mieć możliwość skorzystania z praktyk, wystarczy ukończyć ośmioletnią szkołę podstawową, gimnazjum lub równorzędną szkołę zagraniczną oraz w dniu rozpoczęcia praktyk nie mieć ukończonego 30. roku życia.

Inne wymagania dotyczące kandydata na praktyki określa pracodawca i są dostosowane do stanowiska pracy, w ramach którego będzie odbywać się szkolenie. Należy przy tym pamiętać, że praktykanci nie mogą wykonywać tzw. pracy szczególnie niebezpiecznej, na przykład na wysokości czy użyciu niebezpiecznych materiałów (zgodnie z rozdz. 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Staż absolwencki - wynagrodzenie


Staż dla absolwentów może być zarówno bezpłatny, jak i płatny. Jeśli praktykant pobiera wynagrodzenie, nie może ono przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

W przypadku bezpłatnych praktyk umowa może zostać rozwiązana przez obie strony w trybie natychmiastowym i bez podania przyczyny. Jeśli praktykantowi przysługuje wynagrodzenie, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 7 dni.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.