Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pracownik tymczasowy na rynku pracy – jak kształtują się formy zatrudnienia?

Pracownik tymczasowy na rynku pracy – jak kształtują się formy zatrudnienia?

 
Pracownik tymczasowy na rynku pracy – jak kształtują się formy zatrudnienia?

Formy zatrudnienia


W ciągu ostatnich kilku lat model zatrudnienia w naszym kraju bardzo się zmienił. Niewiele osób ma możliwość przepracowania całej kariery w jednej firmie. Jednym z przykładów zachodzących zmian jest systematyczny wzrost liczby pracowników tymczasowych.  Praca tymczasowa jest też jednym z narzędzi aktywizacji bezrobotnych. Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają firmie pozyskać pracownika w szczególnie gorących okresach, a jednocześnie nie wiążą się z tak dużymi kosztami, jak pełen etat.

Agencje pracy tymczasowej najczęściej zapewniają pracowników do wykonywania zadań sezonowych. Wzmożonym zapotrzebowaniem na pracowników charakteryzują się przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, budowlanej i turystycznej, ale nie tylko. Coraz częściej pracowników tymczasowych można znaleźć także w super- i hipermarketach. Niestety przy zatrudnianiu nie na etat dochodziło też do wielu nadużyć. Dlatego w 2017 roku rząd znowelizował przepisy dotyczące zawierania umów czasowych. Wprowadzono m.in. limit czasu pracy tymczasowej w jednej firmie. Jakie jeszcze zasady obowiązują w tej kwestii?

 

Jak długo pracownik tymczasowy może pracować dla jednego pracodawcy

 

Przepisy dokładnie regulują, ile może pracować pracownik tymczasowy. Praca na rzecz jednej firmy nie powinna być dłuższa niż 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. To ogólna zasada, ale czas może być dłuższy, jeśli pracownik tymczasowy zastępuje nieobecnego, stałego pracownika, który np. jest na urlopie wychowawczym. Wtedy maksymalny czas umowy wynosi 36 miesięcy.

Jeśli np. firma zwalnia jakąś osobę, a następnie proponuje jej podjęcie pracy tymczasowej, to taka zmiana formy zatrudnienia nie jest zgodna z prawem. Po prostu byłaby niekorzystna dla pracownika. Co więcej, jeśli firma zwolniła etatowca z przyczyn go niedotyczących, to w okresie 3 miesięcy nie może zastąpić go pracownikiem tymczasowym. Ci nie mogą też wykonywać zadań szczególnie niebezpiecznych ani zastępować osób, które mają w firmie umowę na stałe, ale strajkują.

 

Pracownik tymczasowy – ustawa

 

Odpowiedź na pytanie: „Kto to jest pracownik tymczasowy?” znajdziemy w Ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, znowelizowanej w 2017 roku. Zatem, pracownik tymczasowy jest to osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Gwoli ścisłości, pracodawca użytkownik to w zasadzie firma, która za pośrednictwem agencji poszukuje pracownika.


Warto przytoczyć jeszcze jedną definicję i rozwinąć samo pojęcie pracy tymczasowej: „wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:
a) o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
b) których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez
pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
c) których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika
zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika” (za: art 2. Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.