Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca zdalna w IT to norma

Praca zdalna w IT to norma

 
 Praca zdalna w IT to norma

Programista zdalnie

 

Specjaliści w zakresie IT są jedną z grup zawodowych, które cieszą się największą popularnością na rynku pracy. W tej branży mamy do czynienia z „rynkiem pracownika”, na którym to firmy walczą o najlepszych kandydatów. Dlatego też, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, oferują dodatkowe bonusy, jak np. możliwość pracy zdalnej.

 

Ciężko jest dokładnie określić konkretnie skalę tego zjawiska, natomiast z pewnością na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy stale tendencję wzrostową. Wiele zależy tutaj też od wewnętrznych regulacji w poszczególnych firmach i kraju, z którego dany podmiot się wywodzi.

 

– Wśród polskich firm w większości nadal panuje przekonanie, że pracownik, który jest widoczny w przestrzeni biurowej, jest bardziej wydajny i efektywny. Natomiast firmy zagraniczne w większym stopniu są otwarte na pracę zdalną. Coraz więcej z nich decyduje się na dopuszczenie takiego modelu od samego początku współpracy – komentuje Agnieszka Hajduk, Resource Project Manager w firmie CONNECTIS_ zajmującej się realizacją projektów informatycznych.

 

W niektórych przypadkach firma może zdecydować, by pracownik swoje obowiązki wykonywał całkowicie poza biurem. Nie wymaga się fizycznej obecności. Wykonujący pracę zdalną programista rozlicza się z efektów wykonywanej pracy. Odbywa się to jednak po jego wcześniejszej adaptacji.

 

– Jednym z modeli pracy jest kompletne wdrożenie pracownika w biurze (okres 1 – 3 miesięcy), a następnie, po zdobyciu wzajemnego zaufania i poznania się, możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze – dodaje ekspertka.

 

Praca zdalna – programista Java, tester, administrator...

 

Pracy zdalnej IT sprzyja specyfika branży. W tym przypadku, a w szczególności w odniesieniu do stanowisk programistycznych, praktycznie wszystkie obowiązki mogą być wykonywane poza biurem.

 

– Jeśli pracownik otrzyma wszelkie zdalne dostępy do narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy, obecność w biurze nie jest konieczna. Ewentualne spotkania wewnętrzne odbywają się wówczas za pośrednictwem tele- czy video konferencji – wyjaśnia Agnieszka Hajduk z CONNECTIS_.

 

Dodaje, że mimo tego większość firm nadal wymaga od pracownika obecności w biurze, przynajmniej przez kilka dni w tygodniu. Tak, aby mógł on mieć bezpośredni kontakt z kolegami z zespołu.

 

– W branży IT najpopularniejszym podziałem są: 4 dni w tygodniu pracy stacjonarnej oraz 1 dzień na pracę zdalną. Wraz ze wzrostem stażu pracy wymiar czasu, kiedy dana osoba może pracować zdalnie, często się zwiększa.

 

Dokładne zapisy dotyczące pracy zdalnej są regulowane w umowie zawieranej przez firmę z danym pracownikiem.

 

Informatyk – praca w domu w dowolnych godzinach

 

Coraz więcej firm, niezależnie od profilu działalności, oferuje też pracownikom możliwość wykonywania swoich obowiązków w elastycznych godzinach. Nie wymaga się obecności w biurze od 8-16 czy 9-17. W branży IT unormowany czas pracy jest jednak wciąż popularny.

 

– Wynika to z tego, że w większości praca IT opiera się na ścisłej współpracy z zespołem. W związku z tym ciężko byłoby się „zgrać” w przypadku, gdy każdy jego członek pracowałby w dowolnych godzinach – mówi Agnieszka Hajduk.

Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie całkiem nie występuje. W przypadku stanowisk samodzielnych istnieje więcej możliwości uelastycznienia czasu pracy.

 

Informatyk, praca zdalna – atrakcyjne ogłoszenia

 

Możliwość pracy zdalnej jest jednym z elementów, który przyciąga kandydatów do pracy w danej firmie. Dlatego pracodawcy wykorzystują go jako benefit w procesie rekrutacji. Samo umieszczenie takiej informacji w ogłoszeniu powoduje większą liczbę nadesłanych CV.

 

– Niejednokrotnie zdarza się, że kandydaci pytają o możliwość pracy zdalnej podczas procesu rekrutacji, a dla niektórych jest to jeden z tych elementów, który determinuje decyzję o przyjęciu oferty – mówi Agnieszka Hajduk, Resource Project Manager w CONNECTIS_.

 

Generalna ocena pracowników, jeżeli chodzi o pracę zdalną, jest pozytywna. Największą zaletą jest wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy związana z brakiem konieczności dojazdów do biura czy łatwiejsze pogodzenie zawodowych obowiązków z życiem osobistym.

 

– Niemniej jednak zdarza się, że po jakimś okresie pracy zdalnej pracownicy czują potrzebę powrotu do pracy na miejscu w biurze i bezpośrednio z zespołem – podsumowuje ekspertka z CONNECTIS_.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?