Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w nauce i technologii – jaki jest odsetek kobiet pracujących w tych dziedzinach?

Praca w nauce i technologii – jaki jest odsetek kobiet pracujących w tych dziedzinach?

 
Praca w nauce i technologii – jaki jest odsetek kobiet pracujących w tych dziedzinach?

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce jest świętem obchodzonym na całym świecie. Szczególnie w tym dniu warto podziękować wszystkim naukowczyniom za ich zaangażowanie i wysiłek wkładany w rozwój wielu ważnych społecznie dziedzin. A także wskazać na zagrożenia w życiu zawodowym, które wciąż mogą hamować karierę kobiet w nauce, technologii i innych dziedzinach. Ile kobiet pracuje naukowo? Sprawdź, jak aktualnie wygląda sytuacja kobiet w nauce.

 

Spis treści

Kobiety w nauce i technologii w 2022 roku w krajach UE

 

Przez długi czas dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych technologii odbywał się przy przeważającym udziale mężczyzn. Dzięki działaniom podejmowanym przez różnego rodzaju organizacje walczące o równouprawnienie płci, a także same pracowniczki naukowe, świat nauki i technologii, przez dziesięciolecia trudno dostępny dla kobiet, zaczął się zmieniać. Dostęp do kształcenia oraz badań, a także promowanie takiej ścieżki edukacyjnej i zawodowej sprawiły, że obecnie kobiety stanowią spory odsetek osób zatrudnionych w nauce.

 

Pamiętaj! 

 

W 2022 roku w dziedzinie nauki i technologii w Unii Europejskiej zatrudnionych było niemal 76 milionów osób w wieku 15-74 lat, z czego 52% stanowiły kobiety. Jak podaje Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, w regionach NUTS 1 kobiety zatrudniane były głównie w usługach – największy odsetek kobiet pracujących w dziedzinie nauki i technologii to Litwa i Korsyka (64%) oraz Łotwa (63%). Najmniejszy odnotowano we Włoszech (region północno-zachodni – 45%) i na Malcie (46%) oraz we włoskim regionie południowym i północno-wschodnim (46%).

 

Jedną z ważniejszych podgrup pracowników naukowo-technologicznych są naukowcy i inżynierowie. W 2022 roku stanowili oni 24% wszystkich osób zatrudnionych w nauce i technologii. Wśród nich było 41% kobiet, co wskazuje na wciąż utrzymujące się różnice płci w pracy zawodowej.

 

Czytaj takżeZielone kołnierzyki – czym jest ten nowy trend na rynku pracy?

 

Nauka i technologia – co wpłynęło na zwiększenie liczby kobiet w tych dziedzinach?

 

O ile jeszcze kilkanaście lat temu widok studentek na politechnikach i uczelniach o profilach technicznych czy informatycznych należał do rzadkości, o tyle współcześnie coraz więcej kobiet wiąże swoje życie zawodowe z tymi dziedzinami, czy to w usługach, czy w produkcji przemysłowej. Dużą rolę w tej przede wszystkim kulturowej zmianie odegrała edukacja dotycząca równouprawnienia płci, mająca na celu przeciwdziałaniu krzywdzącym stereotypom.

 

W Unii Europejskiej, także w Polsce, działa obecnie wiele organizacji wspierających rozwój kobiet w nauce i technologii, na przykład Women in Technology, Girls in Tech, Międzynarodowe Forum Kobiet – Stowarzyszenie Kobiet Nauki i Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Kobiet Nauki POLSENA i wiele innych.

 

Jednym z ważnych celów takich organizacji jest zapobieganie tzw. efektowi Matyldy. Zjawisko to polega na dyskryminowaniu kobiet-naukowców w miejscu pracy, np. pomijaniu ich w czasie wyznaczania ważnych ról w projekcie badawczym czy też przypisywaniu osiągnięć kobiet mężczyznom. Badania pokazują (np. Marieke van den Brink i Yvonne Benschop z Holandii z 2012 r. – Gender practices in the construction of academic excellence: Sheep with five legs), że problem ten nie został jeszcze rozwiązany, a przypadki efektu Matyldy wciąż się zdarzają.

 

Warto przypomnieć, że wszelkie formy dyskryminacji w miejscu pracy – w tym z uwagi na płeć – są niezgodnie zarówno z prawem unijnym, jak i z polskim prawem pracy.

 

Kodeks pracy, art. 11.3:

 

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć (...) – jest niedopuszczalna.

 

Nauka i technologia – dlaczego częściej w tych dziedzinach pracują mężczyźni?

 

Niedawna dominacja mężczyzn w dziedzinie nauki i technologii wynikała z uwarunkowań kulturowych i organizacji życia społecznego. Praca w nauce kobiet przez długi czas nie była możliwa ze względu na ograniczony dostęp do edukacji czy dyskryminację ze względu na płeć. Rola kobiet w działalności badawczej i innowacyjnej ograniczana była chociażby przez bariery rekrutacyjne czy te związane z utrzymaniem się w wybranym zawodzie. Współcześnie kobiety mogą wybierać dowolne dziedziny rozwoju zawodowego, nie należy jednak zapominać, że zagrożenia wciąż istnieją np. w postaci dyskryminacji płacowej bądź takich zjawisk jak tzw. szklany sufit czy lepka podłoga w miejscu pracy.

 

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce – historia święta

 

International Day of Women and Girls in Science znany w Polsce jako „Dziewczyny w Nowych Technologiach” to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Kobiety w nauce zostały docenione poprzez rezolucję A/RES/70/212 z 22 grudnia 2015 roku.

 

Wniosek o wsparcie i docenienie kobiet i dziewcząt został złożony przez UNESCO (ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), UN Women (ONZ Kobiety), ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) oraz inne organizacje wspierające równouprawnienie w pracy, a w tym dostęp kobiet do nauki, techniki, kształcenia i badań naukowych bez względu na szczebel edukacji.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET I DZIEWCZĄT W NAUCE – KIEDY WYPADA?

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ma podkreślać rolę odgrywaną przez kobiety w środowisku naukowym i technologicznym. To międzynarodowe święto zorganizowane przez RASIT (The Royal Academy of Science International Trust) i UN DESA-DSPD (United Nations Department of Economic and Social Affairs – The Division for Social Policy and Development) pierwszy raz obchodzone było w 2016 roku. Od tego czasu obchody organizowane są 11 lutego.

 

Praca kobiet w nauce i technologii – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy kobiety zyskały dostęp do edukacji?

 

Przyznanie dostępu do edukacji kobietom było procesem długotrwałym i opłaconym walką i poświęceniem wielu aktywistek i naukowczyń. Pojedyncze przypadki przyjmowania kobiet na studia odnotowano w XVII wieku, jednak dopiero w XIX wieku amerykańskie koledże dopuściły kobiety do kształcenia uniwersyteckiego. W Polsce kobiety w nauce kształcone były na równych prawach z mężczyznami w podziemnym Latającym Uniwersytecie w Warszawie.

 

  • Jak zwiększyć liczbę kobiet pracujących w nauce i technologii?

 

Aby zachęcać kobiety do pracy w nauce i umożliwiać im podejmowanie zatrudnienia w tej dziedzinie, prowadzone są działania promujące zatrudnienie kobiet. Organizacje wspierające równouprawnienie optują za usuwaniem barier na każdym etapie edukacji, dzięki czemu kobiety mają dostęp do kształcenia czy badań z zakresu nowych technologii.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Delivery Lead (Low-Code)

    Aon   Kraków    praca zdalna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like This role will provide the candidate an opportunity to manage engineering resources within a dedicated cross-functional Agile Product Delivery team, responsible for extending functionality and deploying globally Aon’s strategic solution for Commercial Claims Management....
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • IT Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    What the day will look like: The IT Project Manager II is responsible for overall project management activities for medium to large sized projects with low to medium complexity, scope, and financial impact. Responsible for ensuring project is delivered on time, within budget, and meeting project...

Najnowsze artykuły

Od 27 stycznia 2025 r. można wnioskować o bon na laptop. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Cyfryzacji

Od 27 stycznia 2025 r. można wnioskować o bon na laptop. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Cyfryzacji

Pracownicy placówek edukacyjnych mogą uzyskać dofinansowanie do laptopów. Do tej pory programem Laptop dla Nauczyciela objęte były 4 grupy pracowników. Od 27 stycznia 2025 roku o pieniądze na sprzęt może starać się kolejna grupa osób zatrudnionych w szkołach. Na złożenie dokumentów jest jednak niewiele czasu. Wyjaśniamy, kto może dostać laptop za darmo i jaka jest wysokość dofinansowania.

Zwolnienia grupowe – zasady, regulamin, odprawa, ustawa

Zwolnienia grupowe – zasady, regulamin, odprawa, ustawa

Pod koniec ubiegłego roku do urzędów wpłynęło 18,8 tys. informacji o planowanych zwolnieniach grupowych. Taki zamiar w 2025 roku ogłosiły duże firmy m.in. z branży motoryzacyjnej, hutniczej i energetycznej. – Pracownicy nie mogą dowiadywać się o tym z rozmów w korytarzach, a tym bardziej z zewnętrznych źródeł informacji – podkreśla specjalista rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Automotywacja, czyli jak motywować siebie samego

Automotywacja, czyli jak motywować siebie samego

Jak przetrwać w pracy do 16:00, gdy masz już wszystkiego dość, a na zegarze nie ma nawet 9:00? Mobilizowanie samego siebie, szczególne w tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny poniedziałek w roku, może wydawać się wyjątkowo trudne. Jednak zamiast poddawać się ponuremu nastrojowi, proponujemy podejść do zadania metodycznie. Sprawdź, jak wykorzystać mechanizmy automotywacji.

Sekretarka – jak zostać, opis pracy, zakres obowiązków, wymagania, cechy, wykształcenie

Sekretarka – jak zostać, opis pracy, zakres obowiązków, wymagania, cechy, wykształcenie

Dawniej zawód kojarzono z odbieraniem telefonu i parzeniem kawy – współcześnie to odpowiedzialne i wielozadaniowe stanowisko administracyjno-koordynujące. Na rozwój tej profesji duży wypływ ma także rewolucja technologiczna i sztuczna inteligencja. Czy sekretarka i asystentka biura to profesje zagrożone przez AI? Czego obecnie oczekują pracodawcy od kandydatów na to stanowisko?