Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Irlandii – jak zacząć? Co trzeba wiedzieć?

Praca w Irlandii – jak zacząć? Co trzeba wiedzieć?

 
Praca w Irlandii – jak zacząć? Co trzeba wiedzieć?

Irlandia uznawana jest za jeden z najbardziej przyjaznych krajów do życia. Otwartość na imigrantów z całego świata i atrakcyjne warunki pracy sprawiają, że od lat cieszy się ona ogromną popularnością i jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków emigracji zarobkowej. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie nasi rodacy stanowią najliczniejszą nie-irlandzką grupę w tym kraju, zasilając szeregi jego mieszkańców o dodatkowe 150 tys. osób. Czy praca w Irlandii rzeczywiście może okazać się spełnieniem marzeń? Jak wygląda irlandzki rynek pracy i co ma do zaoferowania Polakom? 

 

Spis treści

Rynek pracy w Irlandii

 

Rynek pracy w Irlandii oferuje wiele możliwości zatrudnienia – to jest pewne. Równie pewne jest to, że na miejscu panuje ogromna konkurencja. Praca w Irlandii przyciąga imigrantów z całego świata oferując im naprawdę korzystne warunki zatrudnienia. Dokładnie tak samo, jak w każdej innej szerokości geograficznej, tak samo w Irlandii możemy wskazać sektory, które cieszą się największą popularnością i te, w których nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem etatu. Jak wynika z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego w tym państwie wyspiarskim, wśród najpopularniejszych grup zawodowych, w których nieustannie rośnie zatrudnienie możemy wyróżnić między innymi sprzedawców, pracowników rolnych, zawody biurowo-administracyjne, a także pielęgniarstwo i położnictwo. Ogromnym deficytem specjalistów wyróżnia się natomiast branża IT. Brakuje programistów i developerów oprogramowania. W ostatnich latach irlandzki rynek technologiczny odnotował ogromny wzrost. W Irlandii swoje siedziby mają giganty takie jakie chociażby Google, Apple czy Facebook. 

 

Pamiętaj! 

 

Spośród imigrantów najwięcej osób zatrudnienie znajduje w sektorze hotelarstwa i gastronomii. Co ciekawe – najczęściej jest to jednak praca stała, a nie sezonowa.

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zagadnienia „praca – Irlandia”? Według irlandzkiego Kodeksu pracy tygodniowo można przepracować maksymalnie 48 godzin, jednak w ciągu doby praca nie może trwać dłużej niż 11 godzin. Pracownikowi przysługuje 15-minutowa przerwa po 4,5-godzinnym dniu pracy. W ciągu roku każda osoba zatrudniona ma do wykorzystania cztery tygodnie urlopu. 

 

Koszty życia w Irlandii

 

Irlandia nazywana Zieloną Wyspą, według niektórych to wyspa szczęścia. Popularna i pożądana nie tylko w kategoriach turystycznych, ale coraz częściej rozważana jako kierunek zarobkowej emigracji. Dla wielu jest także odpowiedzią na pytanie: gdzie żyje się najlepiej w Europie? A jak wygląda to w rzeczywistości? Czy koszty życia w Irlandii kształtują się tak samo obiecująco, jak jej krajobraz? Niestety nie do końca. 

 

Koszty życia w Irlandii są znacznie wyższe niż w Polsce. Z badań Eurostatu wynika, że koszty utrzymania w Irlandii mogą być nawet 27 proc. wyższe niż średnie koszty życia w Unii Europejskiej. Niemniej Polacy, którym uda się podjąć legalne zatrudnienie, mogą liczyć na naprawdę dostatnie życie. Potwierdza to chociażby raport firmy doradczej Deloitte pt. „Property Index – Overview of European Residential Markets” z września 2022 roku. Jak wynika z opublikowanych danych, Irlandczycy chcąc kupić nowe mieszkanie, muszą przeznaczyć na nie od 3 do 6 rocznych pensji. Dla porównania – mieszkańcy Czech na nowe lokum muszą odłożyć średnio 13 rocznych pensji. Koszty wynajmu nie wyglądają jednak tak obiecująco – apartament z jedną sypialnią w centrum Dublina to koszt ponad 8 tys. zł. 

 

Praca w Irlandii od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Osoby zainteresowane zagadnieniem pracy w Irlandii, nie powinny mieć większych problemów ze znalezieniem naprawdę interesujących ofert. Irlandzki rynek pracy jest otwarty dla obcokrajowców, a najszybszym i najprostszym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest skorzystanie z portali internetowych skupiających oferty z różnych branż. Tego rodzaju strony umożliwiają sortowanie ofert, chociażby pod kątem takich wytycznych jak „praca w Irlandii z zakwaterowaniem” czy „praca – Irlandia bez języka” . Dobrym pomysłem na rozpoczęcie poszukiwań może być zapoznanie się z ofertami na portalu praca.pl – wystarczy w pasku wyszukiwania na wpisać nazwę kraju – Irlandia. Można sprawdzić też portale irlandzkie, jak chociażby JobsIreland, który skupia oferty wszystkich urzędów pracy, podobnie jak FAS, czyli Urząd do Spraw Szkoleń i Zatrudnienia.

 

Co więcej, Irlandia należy także do EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia, które stanowią sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na europejskim rynku pracy. Dla osób, które na ogólnodostępnych portalach nie znajdą interesującej oferty, swoją pomoc oferują także polskie i irlandzkie agencje zatrudnienia, które nie tylko pomogą w znalezieniu pracy, ale poprowadzą także kandydata krok po kroku przez cały proces zatrudnienia. 

 

Pamiętaj! 

 

Decydując się na skorzystanie z oferty miejscowej agencji pracy sprawdź, czy działa ona legalnie. Agencje działające na terenie Irlandii muszą mieć zezwolenie wydane przez  Ministerstwo Przedsiębiorczości, Handlu i Pracy.  

 

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się poszukiwanie wolnych etatów poprzez serwisy społecznościowe czy biznesowe, skupiające oferty dodane bezpośrednio przez pracodawców. Pamiętaj, że oferty pracy w Irlandii dostępne są także w serwisie praca.pl. 

 

Praca w Irlandii bez języka 

 

Irlandia słynie z ogromnej konkurencji na rynku pracy. W związku z tym w przypadku osób, które nie znają języka obcego, znalezienie dobrze płatnej pracy może okazać się nieco trudniejsze. Zasadniczo w Irlandii obowiązują dwa języki urzędowe: język irlandzki i język angielski. Specjaliści posługujący się biegle językiem angielskim mają naprawdę ogromne możliwości na znalezienie pracy i zatrudnienie na dobrych warunkach. Nie oznacza to jednak, że praca w Irlandii bez języka nie jest w ogóle możliwa. Polacy z podstawami języka angielskiego mają szansę na podjęcie pracy chociażby jako kierowca, pracownik budowlany czy pracownik fizyczny. Niezwykle pożądane na rynku pracy są także kandydaci do opieki nad osobami starszymi. Nie zapominajmy jednak, że komunikatywna znajomość języka nie tylko podniesie nasze szanse w oczach potencjalnego pracodawcy, ale ułatwi także codzienną egzystencję czy załatwienie urzędowych spraw. 

 

Praca w Irlandii dla Polaków

 

Irlandia słynie z bogatej oferty prac sezonowych – zbiorów warzyw i owoców. To właśnie z takich ofert pracy bardzo często korzystają Polacy, którzy chcą odłożyć nieco gotówki i na chwilę zmienić otoczenie. Niemniej każdego roku potężna rzesza naszych rodaków decyduje się na konkretniejsze zmiany i przeprowadzkę na Zieloną Wyspę. Polacy, których interesuje praca w Irlandii, mają duże szanse na zatrudnienie przede wszystkim w branży hotelarskiej czy gastronomicznej. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także ogłoszenia typu: „praca kierowca – Irlandia”. Poszukiwani są także pracownicy budowlani, osoby pracujące przy produkcji żywności czy napojów, a także specjaliści branży IT. Przeglądając oferty pracy w Irlandii, bez trudu spostrzeżemy, że nieustannie poszukiwane są także osoby gotowe do podjęcia się opieki nad osobami starszymi. Stałą pracę i dobre warunki zatrudnienia dla Polaków oferuje także przemysł chemiczny i farmaceutyczny. 

 

Praca Irlandia – formalności przed i po przyjeździe

 

Decyzja o wyjeździe do Irlandii podjęta. Nowe miejsce zatrudnienia znalezione. Czy Polacy decydujący się na podjęcie pracy w Irlandii muszą dopełnić szczególnych formalności? Czy potrzebna jest wiza bądź pozwolenie na pobyt?

 

Według informacji dostępnych na stronie gov.pl obywatele Polscy mogą swobodnie przekraczać granice Irlandii. Nie ma również konieczności posiadania wiz ani w przypadku pobytu turystycznego, ani w przypadku pobytu przekraczającego 3 miesiące. Nie obowiązuje również obowiązek meldunku. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące można zarejestrować się na pobyt stały, jednak nie ma takiego obowiązku.

 

Polacy, podejmując pracę na terenie Zielonej Wyspy, nie muszą posiadać karty pobytu, jednak dla chętnych istnieje możliwość jej otrzymania. Bezwzględny obowiązek jej wyrobienia w przypadku pobytu trwającego powyżej 3 miesięcy mają natomiast osoby przybywające do Irlandii spoza Unii Europejskiej i Szwajcarii. Każda osoba podejmująca pracę w Irlandii jest natomiast zobowiązana do ubiegania się o odpowiednik polskiego NIP – numer PPS. Jest to niepowtarzalny numer nadawany osobom zamieszkałym na terenie Irlandii, który umożliwia dostęp do świadczeń pomocy społecznej, instytucji państwowych i informacji w Irlandii. Będzie on również niezbędny do rozliczeń w urzędzie skarbowym czy chociażby do założenia rachunku w banku. Ten natomiast będzie konieczny po to, by otrzymywać irlandzkie wynagrodzenie. 

 

Pamiętaj! 

 

Polacy podejmujący legalne zatrudnienie w Irlandii muszą ubiegać się o numer ubezpieczenia społecznego PPS, który można zdobyć w Urzędzie do Spraw Socjalnych odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania. 

 

Zarobki w Irlandii 

 

Piękne krajobrazy i przyjaźni ludzie to wartość dodana, z jaką wiąże się zamieszkanie w Irlandii. Polaków kuszą także atrakcyjne warunki pracy. Choć koszty życia w tym kraju zdecydowanie nie należą do najniższych, ich wysokość rekompensują nieco zarobki. Te oczywiście różnią się w zależności od kwalifikacji pracownika, branży czy chociażby stanowiska. 

 

W Irlandii obowiązuje tak zwana „wiekówka”, w przypadku której stawka minimalna uzależniona jest od wieku pracownika. W styczniu 2022 roku irlandzki rząd podwyższył obowiązującą minimalną stawkę i aktualnie plasuje się ona na poziomie 10,50 euro za godzinę (dotyczy osób, którzy ukończyli 20. rok życia). A jak wygląda to w przypadku pozostałych pracowników? Jak kształtują się zarobki w Irlandii?

 

  • pracownicy, którzy ukończyli 20 rok życia – 10,50 euro,

  • pracownicy w wieku 19 lat – 9,45 euro,

  • pracownicy w 18 lat – 8,40 euro,

  • pracownicy mający mniej niż 18 lat – 7,35 euro. 

 

Warto jednak zaznaczyć, że są to płace minimalne, a rzeczywiste wynagrodzenie w wielu branżach jest znacznie wyższe. Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego Irlandii średnie zarobki w II kwartale 2022 roku wynosiły około 871,62 euro/tygodniowo. 

 

A na jakie roczne zarobki mogą liczyć przedstawiciele konkretnych branż w Irlandii? Takie dane publikuje portal Jobted. 

 

  • księgowa – 52 117 euro/rok,

  • analityk biznesowy – 78 959 euro/rok,

  • recepcjonista – 25 299 euro/rok,

  • pracownik budowlany – 37 107 euro/rok,

  • programista – 49 201 euro/rok,

  • opiekunka do dzieci – 17 269 euro/rok,

  • barman 24 336 euro/rok,

  • lekarz – 134 131 euro/rok.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?