Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Irlandii – jak zacząć? Co trzeba wiedzieć?

Praca w Irlandii – jak zacząć? Co trzeba wiedzieć?

 
Praca w Irlandii – jak zacząć? Co trzeba wiedzieć?

Irlandia uznawana jest za jeden z najbardziej przyjaznych krajów do życia. Otwartość na imigrantów z całego świata i atrakcyjne warunki pracy sprawiają, że od lat cieszy się ona ogromną popularnością i jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków emigracji zarobkowej. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie nasi rodacy stanowią najliczniejszą nie-irlandzką grupę w tym kraju, zasilając szeregi jego mieszkańców o dodatkowe 150 tys. osób. Czy praca w Irlandii rzeczywiście może okazać się spełnieniem marzeń? Jak wygląda irlandzki rynek pracy i co ma do zaoferowania Polakom? 

 

Spis treści

Rynek pracy w Irlandii

 

Rynek pracy w Irlandii oferuje wiele możliwości zatrudnienia – to jest pewne. Równie pewne jest to, że na miejscu panuje ogromna konkurencja. Praca w Irlandii przyciąga imigrantów z całego świata oferując im naprawdę korzystne warunki zatrudnienia. Dokładnie tak samo, jak w każdej innej szerokości geograficznej, tak samo w Irlandii możemy wskazać sektory, które cieszą się największą popularnością i te, w których nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem etatu. Jak wynika z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego w tym państwie wyspiarskim, wśród najpopularniejszych grup zawodowych, w których nieustannie rośnie zatrudnienie możemy wyróżnić między innymi sprzedawców, pracowników rolnych, zawody biurowo-administracyjne, a także pielęgniarstwo i położnictwo. Ogromnym deficytem specjalistów wyróżnia się natomiast branża IT. Brakuje programistów i developerów oprogramowania. W ostatnich latach irlandzki rynek technologiczny odnotował ogromny wzrost. W Irlandii swoje siedziby mają giganty takie jakie chociażby Google, Apple czy Facebook. 

 

Pamiętaj! 

 

Spośród imigrantów najwięcej osób zatrudnienie znajduje w sektorze hotelarstwa i gastronomii. Co ciekawe – najczęściej jest to jednak praca stała, a nie sezonowa.

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zagadnienia „praca – Irlandia”? Według irlandzkiego Kodeksu pracy tygodniowo można przepracować maksymalnie 48 godzin, jednak w ciągu doby praca nie może trwać dłużej niż 11 godzin. Pracownikowi przysługuje 15-minutowa przerwa po 4,5-godzinnym dniu pracy. W ciągu roku każda osoba zatrudniona ma do wykorzystania cztery tygodnie urlopu. 

 

Koszty życia w Irlandii

 

Irlandia nazywana Zieloną Wyspą, według niektórych to wyspa szczęścia. Popularna i pożądana nie tylko w kategoriach turystycznych, ale coraz częściej rozważana jako kierunek zarobkowej emigracji. Dla wielu jest także odpowiedzią na pytanie: gdzie żyje się najlepiej w Europie? A jak wygląda to w rzeczywistości? Czy koszty życia w Irlandii kształtują się tak samo obiecująco, jak jej krajobraz? Niestety nie do końca. 

 

Koszty życia w Irlandii są znacznie wyższe niż w Polsce. Z badań Eurostatu wynika, że koszty utrzymania w Irlandii mogą być nawet 27 proc. wyższe niż średnie koszty życia w Unii Europejskiej. Niemniej Polacy, którym uda się podjąć legalne zatrudnienie, mogą liczyć na naprawdę dostatnie życie. Potwierdza to chociażby raport firmy doradczej Deloitte pt. „Property Index – Overview of European Residential Markets” z września 2022 roku. Jak wynika z opublikowanych danych, Irlandczycy chcąc kupić nowe mieszkanie, muszą przeznaczyć na nie od 3 do 6 rocznych pensji. Dla porównania – mieszkańcy Czech na nowe lokum muszą odłożyć średnio 13 rocznych pensji. Koszty wynajmu nie wyglądają jednak tak obiecująco – apartament z jedną sypialnią w centrum Dublina to koszt ponad 8 tys. zł. 

 

Praca w Irlandii od zaraz – gdzie szukać ofert?

 

Osoby zainteresowane zagadnieniem pracy w Irlandii, nie powinny mieć większych problemów ze znalezieniem naprawdę interesujących ofert. Irlandzki rynek pracy jest otwarty dla obcokrajowców, a najszybszym i najprostszym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest skorzystanie z portali internetowych skupiających oferty z różnych branż. Tego rodzaju strony umożliwiają sortowanie ofert, chociażby pod kątem takich wytycznych jak „praca w Irlandii z zakwaterowaniem” czy „praca – Irlandia bez języka” . Dobrym pomysłem na rozpoczęcie poszukiwań może być zapoznanie się z ofertami na portalu praca.pl – wystarczy w pasku wyszukiwania na wpisać nazwę kraju – Irlandia. Można sprawdzić też portale irlandzkie, jak chociażby JobsIreland, który skupia oferty wszystkich urzędów pracy, podobnie jak FAS, czyli Urząd do Spraw Szkoleń i Zatrudnienia.

 

Co więcej, Irlandia należy także do EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia, które stanowią sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na europejskim rynku pracy. Dla osób, które na ogólnodostępnych portalach nie znajdą interesującej oferty, swoją pomoc oferują także polskie i irlandzkie agencje zatrudnienia, które nie tylko pomogą w znalezieniu pracy, ale poprowadzą także kandydata krok po kroku przez cały proces zatrudnienia. 

 

Pamiętaj! 

 

Decydując się na skorzystanie z oferty miejscowej agencji pracy sprawdź, czy działa ona legalnie. Agencje działające na terenie Irlandii muszą mieć zezwolenie wydane przez  Ministerstwo Przedsiębiorczości, Handlu i Pracy.  

 

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się poszukiwanie wolnych etatów poprzez serwisy społecznościowe czy biznesowe, skupiające oferty dodane bezpośrednio przez pracodawców. Pamiętaj, że oferty pracy w Irlandii dostępne są także w serwisie praca.pl. 

 

Praca w Irlandii bez języka 

 

Irlandia słynie z ogromnej konkurencji na rynku pracy. W związku z tym w przypadku osób, które nie znają języka obcego, znalezienie dobrze płatnej pracy może okazać się nieco trudniejsze. Zasadniczo w Irlandii obowiązują dwa języki urzędowe: język irlandzki i język angielski. Specjaliści posługujący się biegle językiem angielskim mają naprawdę ogromne możliwości na znalezienie pracy i zatrudnienie na dobrych warunkach. Nie oznacza to jednak, że praca w Irlandii bez języka nie jest w ogóle możliwa. Polacy z podstawami języka angielskiego mają szansę na podjęcie pracy chociażby jako kierowca, pracownik budowlany czy pracownik fizyczny. Niezwykle pożądane na rynku pracy są także kandydaci do opieki nad osobami starszymi. Nie zapominajmy jednak, że komunikatywna znajomość języka nie tylko podniesie nasze szanse w oczach potencjalnego pracodawcy, ale ułatwi także codzienną egzystencję czy załatwienie urzędowych spraw. 

 

Praca w Irlandii dla Polaków

 

Irlandia słynie z bogatej oferty prac sezonowych – zbiorów warzyw i owoców. To właśnie z takich ofert pracy bardzo często korzystają Polacy, którzy chcą odłożyć nieco gotówki i na chwilę zmienić otoczenie. Niemniej każdego roku potężna rzesza naszych rodaków decyduje się na konkretniejsze zmiany i przeprowadzkę na Zieloną Wyspę. Polacy, których interesuje praca w Irlandii, mają duże szanse na zatrudnienie przede wszystkim w branży hotelarskiej czy gastronomicznej. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także ogłoszenia typu: „praca kierowca – Irlandia”. Poszukiwani są także pracownicy budowlani, osoby pracujące przy produkcji żywności czy napojów, a także specjaliści branży IT. Przeglądając oferty pracy w Irlandii, bez trudu spostrzeżemy, że nieustannie poszukiwane są także osoby gotowe do podjęcia się opieki nad osobami starszymi. Stałą pracę i dobre warunki zatrudnienia dla Polaków oferuje także przemysł chemiczny i farmaceutyczny. 

 

Praca Irlandia – formalności przed i po przyjeździe

 

Decyzja o wyjeździe do Irlandii podjęta. Nowe miejsce zatrudnienia znalezione. Czy Polacy decydujący się na podjęcie pracy w Irlandii muszą dopełnić szczególnych formalności? Czy potrzebna jest wiza bądź pozwolenie na pobyt?

 

Według informacji dostępnych na stronie gov.pl obywatele Polscy mogą swobodnie przekraczać granice Irlandii. Nie ma również konieczności posiadania wiz ani w przypadku pobytu turystycznego, ani w przypadku pobytu przekraczającego 3 miesiące. Nie obowiązuje również obowiązek meldunku. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące można zarejestrować się na pobyt stały, jednak nie ma takiego obowiązku.

 

Polacy, podejmując pracę na terenie Zielonej Wyspy, nie muszą posiadać karty pobytu, jednak dla chętnych istnieje możliwość jej otrzymania. Bezwzględny obowiązek jej wyrobienia w przypadku pobytu trwającego powyżej 3 miesięcy mają natomiast osoby przybywające do Irlandii spoza Unii Europejskiej i Szwajcarii. Każda osoba podejmująca pracę w Irlandii jest natomiast zobowiązana do ubiegania się o odpowiednik polskiego NIP – numer PPS. Jest to niepowtarzalny numer nadawany osobom zamieszkałym na terenie Irlandii, który umożliwia dostęp do świadczeń pomocy społecznej, instytucji państwowych i informacji w Irlandii. Będzie on również niezbędny do rozliczeń w urzędzie skarbowym czy chociażby do założenia rachunku w banku. Ten natomiast będzie konieczny po to, by otrzymywać irlandzkie wynagrodzenie. 

 

Pamiętaj! 

 

Polacy podejmujący legalne zatrudnienie w Irlandii muszą ubiegać się o numer ubezpieczenia społecznego PPS, który można zdobyć w Urzędzie do Spraw Socjalnych odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania. 

 

Zarobki w Irlandii 

 

Piękne krajobrazy i przyjaźni ludzie to wartość dodana, z jaką wiąże się zamieszkanie w Irlandii. Polaków kuszą także atrakcyjne warunki pracy. Choć koszty życia w tym kraju zdecydowanie nie należą do najniższych, ich wysokość rekompensują nieco zarobki. Te oczywiście różnią się w zależności od kwalifikacji pracownika, branży czy chociażby stanowiska. 

 

W Irlandii obowiązuje tak zwana „wiekówka”, w przypadku której stawka minimalna uzależniona jest od wieku pracownika. W styczniu 2022 roku irlandzki rząd podwyższył obowiązującą minimalną stawkę i aktualnie plasuje się ona na poziomie 10,50 euro za godzinę (dotyczy osób, którzy ukończyli 20. rok życia). A jak wygląda to w przypadku pozostałych pracowników? Jak kształtują się zarobki w Irlandii?

 

  • pracownicy, którzy ukończyli 20 rok życia – 10,50 euro,

  • pracownicy w wieku 19 lat – 9,45 euro,

  • pracownicy w 18 lat – 8,40 euro,

  • pracownicy mający mniej niż 18 lat – 7,35 euro. 

 

Warto jednak zaznaczyć, że są to płace minimalne, a rzeczywiste wynagrodzenie w wielu branżach jest znacznie wyższe. Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego Irlandii średnie zarobki w II kwartale 2022 roku wynosiły około 871,62 euro/tygodniowo. 

 

A na jakie roczne zarobki mogą liczyć przedstawiciele konkretnych branż w Irlandii? Takie dane publikuje portal Jobted. 

 

  • księgowa – 52 117 euro/rok,

  • analityk biznesowy – 78 959 euro/rok,

  • recepcjonista – 25 299 euro/rok,

  • pracownik budowlany – 37 107 euro/rok,

  • programista – 49 201 euro/rok,

  • opiekunka do dzieci – 17 269 euro/rok,

  • barman 24 336 euro/rok,

  • lekarz – 134 131 euro/rok.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?