Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca stojąca - definicja, ile godzin, ile przerwy, Kodeks pracy

Praca stojąca - definicja, ile godzin, ile przerwy, Kodeks pracy

 
Praca stojąca - definicja, ile godzin, ile przerwy, Kodeks pracy

Spędzanie ośmiu, a nawet dziesięciu czy dwunastu godzin w pracy w pozycji stojącej jest naprawdę męczące. Tymczasem tak wygląda codzienność bardzo wielu osób, wykonujących najróżniejsze zawody. Dlatego ważne jest, żeby zatrudnieni mieli świadomość swoich praw i wiedzieli, jakie obowiązki ma pracodawca, na rzecz którego wykonywana jest praca.

Praca stojąca - definicja


Praca w pozycji stojącej, jak sama nazwa wskazuje, jest to taka praca, która wymaga stałego przebywania w tej właśnie pozycji nieruchomo lub też poruszając się i chodząc. Wykonują ją przedstawiciele bardzo wielu zawodów, między innymi fryzjerzy, kelnerzy, dostawcy, pracownicy muzeów, przewodnicy, magazynierzy, stróże, sprzedawcy czy osoby pracujące przy taśmach produkcyjnych.

 

Praca stojąca - Kodeks pracy


Kodeks pracy nie wspomina o pracy w pozycji stojącej. Dotyczący jej zapis znajdziemy natomiast w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Czytamy w nim: „Przy wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej lub chodzenia należy zapewnić pracownikom możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej”.

Praca stojąca - ile godzin


Pozycja stojąca jest jednym z czynników uciążliwych pracy, a więc powodujących stałe zmęczenie, ale nie powodujących uszczerbku na zdrowiu. Pracownicy najczęściej skarżą się na ból nóg, pleców, kręgosłupa, zwyrodnienie stawów kolanowych, a także żylaki, płaskostopie, kurcze mięśni i ogólne zmęczenie, zwłaszcza jeśli dana praca dodatkowo wiąże się z przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

Przepisy nie mówią nic na temat tego, ile godzin nieprzerwanie może stać pracownik. Niemniej musi mieć on możliwość wypoczynku na siedziskach spełniających Polskie Normy, w miejscu do tego dostosowanym.

Praca stojąca - ile przerwy


Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudniony ma do wykorzystania w czasie pełnienia obowiązków służbowych szereg przerw, w tym 15-minutową przerwę „śniadaniową”. Dodatkowe przerwy nie przysługują ani z tytułu świadczenia pracy w pozycji stojącej, ani dlatego, że jest to na przykład praca fizyczna. Niemniej o przyznaniu dodatkowego czasu na odpoczynek może zadecydować pracodawca. Warto również pamiętać, że czas na odpoczynek w pozycji siedzącej nie jest równoznaczny z przerwą w pracy. Oznacza to, że zatrudniony powinien w miarę możliwości nadal wykonywać wówczas obowiązki służbowe.

Praca stojąca w ciąży


Odrębne przepisy dotyczą kobiet w ciąży oraz karmiących piersią (Dz.U. 2017 poz. 796).
Te mogą wykonywać pracę stojącą przez co najwyżej 3 godziny w trakcie jednej zmiany roboczej. Ponadto rozporządzenie stanowi, że „czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa” (art. 1., poz. 11.).

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji / Kontroler Jakości

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    wypakowanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie towaru; składanie kartonów; kontrola jakości
  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.