Nowy rok to nowe możliwości, nowe plany i postanowienia. Czy wśród nich powinien znaleźć się wyjazd za granicę do pracy?
Rynek pracy w Unii Europejskiej
Wejście Polski do UE sprawiło, iż otworzyły się przed nami nowe rynki pracy. Sprzyjające przepisy dotyczące podróżowania, korzystne warunki zatrudniania i socjalno-bytowe w innych krajach Unii sprawiają, że wiele osób poważnie rozważa zmianę miejsca pobytu stałego.
Praca w krajach Unii Europejskiej
Główną cechą charakteryzującą unijny rynek jest zasada, iż obywatele UE mogą bez zezwolenia na pracę zatrudnić się na umowę o pracę, a także działać na własny rachunek. Należy jednak zwrócić uwagę na niektóre aspekty zatrudnienia za granicą, które mogą różnić się ze względu na wewnętrzne regulacje danego kraju. Na przykład, jeżeli chodzi o uznawanie kwalifikacji zawodowych, czasem może być konieczne oficjalne zezwolenie na objęcie konkretnego stanowiska w wybranym kraju.
Oferty pracy za granicą można znaleźć między innymi za pomocą sieci EURES, w której partnerzy ułatwiają przepływ pracowników z państw Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Popularne kierunki emigracji – przykłady
Jakie są popularne miejsca migracji Polaków?
Niemcy – to wysoko rozwinięte miasta oraz małe, urokliwe miasteczka. Od 2015 roku w kraju obowiązuje płaca minimalna (w 2020 to 9,35 euro za godzinę). Niemcy są bardzo częstym wyborem, nie tylko ze względu na wysokość wynagrodzenia, ale także na wspólną granicę z Polską. W razie potrzeby łatwo i szybko można dostać się do kraju, częściej można widywać się z rodziną, co wpływa na duży komfort psychiczny wyjeżdżających.
Wielka Brytania – bliskość Brexitu wiąże się oczywiście z pewnymi niedogodnościami, związanymi z przepisami, jednak to nadal cel wyjazdów wielu osób. Pod koniec 2018 roku był to drugi najpopularniejszy kierunek wśród osób przebywających za granicą w końcu roku (dane z GUS 11.2019).
Szwajcaria – mimo że nie należy do Unii, gwarantuje swobodę zatrudnienia dla obywateli państw członkowskich (wymagane są drobne formalności). Wysokie zarobki, idylliczne krajobrazy zachęcają do obrania tego kierunku. W tym kraju główną metodą poszukiwania pracy jest korzystnie z sieci poleceń.
Szwecja – w znalezieniu pracy pomagają publiczne służby zatrudnienia, EURES, agencje, jednak podobnie jak w Szwajcarii bardzo ważne są kontakty osobiste. Wymagania pracodawców są wysokie, ważnym kryterium jest znajomość języka. W Szwecji nie ma ustalonej kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Na jaką pomoc mogą liczyć Polacy?
Praca w Unii to jedno, a zabezpieczenia społeczne to drugie. Tutaj występują już różnice, w zależności od kraju pobytu i sytuacji osobistej osoby ubiegającej się o świadczenia. Prawo europejskie określa jedynie, który kraj powinien owe świadczenia zapewnić, dlatego przed wyjazdem za granicę warto zrobić dobry research odnośnie prawa pracy i świadczeń socjalnych.
Jeśli chodzi o emerytury, to przysługują one w krajach, w których pracowała dana osoba i spełniła warunki wypłacania świadczenia w tym państwie (wiek emerytalny, lata pracy itd.).
Do pracy za granicą wyjechało z Polski wiele osób. Nierzadko wyjazdy takie były źle zorganizowane, a rodacy nie znali nawet podstaw języka, by porozumieć się z pracodawcą. Dziś praca w Unii Europejskiej i innych krajach oferujących korzystne warunki zatrudnienia jest dostępna prawie dla każdego.