Pytanie o pozytywne cechy kandydata od lat bardzo często jest zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jak się do niego przygotować?
Pozytywne cechy charakteru
Każdy z nas jest wyjątkową, niepowtarzalną mieszanką cech charakteru, zarówno złych, jak i dobrych. Zalety człowieka to na przykład szczerość, pracowitość, sumienność, dokładność, komunikatywność, altruizm czy asertywność.
Pozytywne i negatywne cechy charakteru determinują to, jak dana osoba funkcjonuje w społeczeństwie oraz jak jest odbierana przez innych ludzi. Definitywne przyporządkowanie cech ludzkich do dobrych albo złych bywa często bardzo trudne – bo gdzie umiejscowić upór albo jak wyznaczyć granicę między pożądaną szczegółowością a negatywną małostkowością?
Bezsprzecznie jednak zalety człowieka należy pielęgnować i rozwijać. Wyrobienie w sobie na przykład asertywności możne znacząco podnieść jakość życia. Warto dokładnie zastanowić się, które cechy osobowościowe posiadamy i które są dla nas najważniejsze, aby podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą móc o nich ciekawie opowiedzieć.
Cechy charakteru i ich znaczenie
Jak już wspomnieliśmy, cechy osobowości człowieka mają wpływ na jego zachowania i reakcje w różnych sytuacjach. Dobre cechy charakteru są pożądane przez pracodawców. Jednak będą oni mieli inne oczekiwania wobec na przykład pracownika fizycznego a inne wobec managera.
Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną warto przygotować sobie odpowiedź na pytanie o cechy osobowe. Na początku spróbujmy wcielić się w rekrutera i zastanówmy się, jak widzi on idealnego kandydata na stanowisko, na które aplikujemy. Przeanalizujmy zakres obowiązków oraz to, jaki charakter ma praca – indywidualny czy zespołowy. Spróbujmy określić, które z naszych dobrych cech będą najbardziej przydatne.
Na przykład sekretarka jako osoba współpracująca z poszczególnymi działami firmy, mającą stały kontakt z klientami, powinna cechować się wysoką kulturą osobistą, umiejętnościami komunikacyjnymi czy rozwiniętą asertywnością. W pracy pielęgniarki kluczowa będzie empatia, a księgowy powinien odznaczać się dokładnością.
Zapytani o pozytywne cechy osobowości podczas rozmowy kwalifikacyjnej unikajmy ogólników i nie rzucajmy haseł, których nie potrafimy uzasadnić. Wymieniwszy daną zaletę, starajmy się podać kilka szczegółów – konkretnych sytuacji, w których nam pomogła. Ważne, żeby mówić o prawdziwych wydarzeniach. Nawet najciekawsza, ale wymyślona opowieść nie będzie skuteczna, a jeśli rekruter wyczuje nasze zawahania, możemy stracić szansę na zatrudnienie.