Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pozytywne cechy charakteru - o jakich zaletach mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

Pozytywne cechy charakteru - o jakich zaletach mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

 
Pozytywne cechy charakteru - o jakich zaletach mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytanie o pozytywne cechy kandydata od lat bardzo często jest zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jak się do niego przygotować?

 

Pozytywne cechy charakteru

 

Każdy z nas jest wyjątkową, niepowtarzalną mieszanką cech charakteru, zarówno złych, jak i dobrych. Zalety człowieka to na przykład szczerość, pracowitość, sumienność, dokładność, komunikatywność, altruizm czy asertywność.

 

Pozytywne i negatywne cechy charakteru determinują to, jak dana osoba funkcjonuje w społeczeństwie oraz jak jest odbierana przez innych ludzi. Definitywne przyporządkowanie cech ludzkich do dobrych albo złych bywa często bardzo trudne – bo gdzie umiejscowić upór albo jak wyznaczyć granicę między pożądaną szczegółowością a negatywną małostkowością?

 

Bezsprzecznie jednak zalety człowieka należy pielęgnować i rozwijać. Wyrobienie w sobie na przykład asertywności możne znacząco podnieść jakość życia. Warto dokładnie zastanowić się, które cechy osobowościowe posiadamy i które są dla nas najważniejsze, aby podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą móc o nich ciekawie opowiedzieć.

 

Cechy charakteru i ich znaczenie

 

Jak już wspomnieliśmy, cechy osobowości człowieka mają wpływ na jego zachowania i reakcje w różnych sytuacjach. Dobre cechy charakteru są pożądane przez pracodawców. Jednak będą oni mieli inne oczekiwania wobec na przykład pracownika fizycznego a inne wobec managera.

 

Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną warto przygotować sobie odpowiedź na pytanie o cechy osobowe. Na początku spróbujmy wcielić się w rekrutera i zastanówmy się, jak widzi on idealnego kandydata na stanowisko, na które aplikujemy. Przeanalizujmy zakres obowiązków oraz to, jaki charakter ma praca – indywidualny czy zespołowy. Spróbujmy określić, które z naszych dobrych cech będą najbardziej przydatne.

 

Na przykład sekretarka jako osoba współpracująca z poszczególnymi działami firmy, mającą stały kontakt z klientami, powinna cechować się wysoką kulturą osobistą, umiejętnościami komunikacyjnymi czy rozwiniętą asertywnością. W pracy pielęgniarki kluczowa będzie empatia, a księgowy powinien odznaczać się dokładnością.

 

Zapytani o pozytywne cechy osobowości podczas rozmowy kwalifikacyjnej unikajmy ogólników i nie rzucajmy haseł, których nie potrafimy uzasadnić. Wymieniwszy daną zaletę, starajmy się podać kilka szczegółów – konkretnych sytuacji, w których nam pomogła. Ważne, żeby mówić o prawdziwych wydarzeniach. Nawet najciekawsza, ale wymyślona opowieść nie będzie skuteczna, a jeśli rekruter wyczuje nasze zawahania, możemy stracić szansę na zatrudnienie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.