Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pożyczka dla pracownika - podstawowe informacje

Pożyczka dla pracownika - podstawowe informacje

 
Pożyczka dla pracownika - podstawowe informacje

W niektórych zakładach pracy, pracownik ma możliwość wzięcia pożyczki od pracodawcy na pokrycie swoich wydatków. Taka pożyczka dla pracownika jest korzystna głównie ze względu na niższe oprocentowanie (bądź jego całkowity brak). W jakich firmach można uzyskać kredyt pracowniczy i jakie są zasady jego otrzymania?

 

Pożyczka zakładowa - zasady

 

Pracodawca może wspierać personel finansowo poprzez udzielanie mu pożyczek. Taka pożyczka z zakładu pracy może być finansowana z:
• Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
• Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej,
• Środków obrotowych pracodawcy.

 

Pożyczka z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest udzielana osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej i mogą nią być finansowane potrzeby mieszkaniowe pracowników (pożyczka remontowa lub mieszkaniowa). Warto dodać, że choć z funduszy ZFŚS może być finansowanych wiele inicjatyw (np. prowadzenie zakładowego żłobka czy pomoc materialna w trudnej sytuacji pracownika), to sama pożyczka może być udzielona wyłącznie na cele mieszkaniowe. Mówi o tym art.2 ust 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

 

Konkretne zasady udzielania pożyczki na cele mieszkaniowe powinny być uregulowane w zakładowym regulaminie ZFŚS. Określa on komu i w jakich kwotach można udzielić pożyczki, jakie są zasady jej spłaty, czy są to pożyczki bezprocentowe czy procentowe (i jak oprocentowane).

 

W zależności od tego, jak wygląda regulamin ZFŚS w danej firmie, pracownik może być zobligowany do zwrotu pożyczki w ratach bądź pożyczka może mu zostać umorzona (w całości lub w części). Pożyczka bezzwrotna z ZFŚS jest objęta podatkiem dochodowym (bo u pracownika powstaje przychód).

 

W regulaminie ZFŚŚ i w umowie pożyczki muszą znaleźć się zapisy uwzględniające warunki spłaty pożyczki przed końcem trwania umowy. Pracodawca ma prawo żądać pełnego zwrotu pożyczki w sytuacji kiedy pracownik z własnej woli zdecyduje się odejść z pracy (wypowiedzenie ze strony pracownika za wypowiedzeniem) lub jeśli pracodawca będzie zmuszony zwolnić go dyscyplinarnie (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika). W pozostałych sytuacjach, pracodawca powinien ustalić z pracownikiem formę i termin zwrotu pożyczki (np. ratalną).


Pożyczka z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej

 

Kasa może powstać w zakładzie pracy, w którym co najmniej 10 osób zadeklaruje chęć przystąpienia do niej i w którym funkcjonują związki zawodowe. O dopuszczalności tworzenia Kas Zapomogowo-Pożyczkowych (KZP) mówi ustawa o związkach zawodowych (art. 39).

 

Każdy uczestnik kasy musi podpisać stosowną deklarację i opłacić wpisowe. Co mmiesiąc wpłaca do niej określone kwoty (pieniądze mogą być potrącane przy wypłacie wynagrodzenia). Pracownik, który należy do kasy, może zaciągać w niej pożyczkę. To, ile pieniędzy może otrzymać, jest uzależnione od regulaminu kasy.

 

Z reguły bezprocentowa pożyczka pracownicza z KZP musi zostać zwrócona (nie są to pieniądze pracodawcy - należą one do pozostałych pracowników). Bywa jednak, że z kasy finansowane są zapomogi.

 

Pożyczka ze środków obrotowych pracodawcy może być udzielona na dowolny cel. Zasady jej udzielania powinien regulować regulamin pracy.

 

Pożyczka mieszkaniowa

 

Jest to pożyczka finansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

Pożyczka mieszkaniowa z zakładu pracy może być przeznaczona na zakup mieszkania lub domu, budowę lokalu mieszkalnego, uzupełnienie wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej, wykup zajmowanego lokalu na własność lub pomoc finansową na zmniejszenie bieżących wydatków mieszkaniowych.

 

Pożyczka remontowa w zakładzie pracy może być przeznaczona na modernizację i przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne, przystosowanie mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych lub osób o ograniczonej sprawności fizycznej, remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego.

 

Pożyczka z zakładu pracy - oprocentowanie

 

Co do zasady, pożyczka pracownicza jest korzystniejsza niż kredyt bankowy czy pożyczka w instytucji finansowej, bo obowiązuje ją niższe oprocentowanie, bądź jego całkowity brak.

 

Bezprocentowa pożyczka to taka, w której pracownik oddaje dokładnie tyle i pożyczył. Nie ma tu też dodatkowych kosztów prowizji ani opłat manipulacyjnych. Choć pożyczki bezprocentowe są najpopularniejsze, to zdarza się, że pożyczka z firmy będzie objęta oprocentowaniem. Jest ono jednak z reguły dużo niższe niż kredyt w banku czy pożyczka z instytucji parabankowej. Wpływy z oprocentowania pożyczki zwiększają środki ZFŚS (art. 7 pkt 1 Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

 

Pożyczki pracownicze, które są finansowane z ZFŚS lub Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej nie powodują powstania przychodu u pracownika i nie są obciążone podatkiem dochodowym. Wyjątkiem będzie pożyczka, która została umorzona. Taką pożyczkę należy objąć podatkiem dochodowym.

 

Podanie o pożyczkę z zakładu pracy - wzór

 

Pracownik, który chce uzyskać w pracy kredyt, musi złożyć wniosek o pożyczkę z zakładu pracy. W takim podaniu należy uwzględnić cel pobrania środków. Niekiedy regulaminy dotyczące pożyczek w zakładzie pracy wymagają posiadania żyrantów, których nazwiska należy umieścić we wniosku, wraz z ich podpisami. Podanie o pożyczkę z zakładu pracy może też zawierać propozycję spłat (czas trwania pożyczki i kwotę miesięczną jaką pracownik zobowiązuje się spłacać). 

 

Przed złożeniem wniosku warto dokładnie dopytać w dziale kadr swojego zakładu pracy, jakie dokumenty należy przedłożyć. Z reguły kadry posiadają też wzór takiego wniosku, który wystarczy pobrać i wypełnić.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.