Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pośrednik nieruchomości - jak zostać, studia, licencja, pośrednik bez licencji

Pośrednik nieruchomości - jak zostać, studia, licencja, pośrednik bez licencji

 
Pośrednik nieruchomości - jak zostać, studia, licencja, pośrednik bez licencji

Pośrednictwo nieruchomości to branża trudna i pełna wyzwań, a jednocześnie otwierająca szerokie zawodowe możliwości i przynosząca satysfakcję, także finansową. Jak znaleźć pracę jako agent nieruchomości?

 

Pośrednik nieruchomości - jak zostać


Aby wykonywać zawód pośrednika nieruchomości, należy albo otworzyć własną działalność gospodarczą albo zatrudnić się w jednej z funkcjonujących firm. Własne biuro nieruchomości to dla niedoświadczonej osoby spore ryzyko. Na początku zdobycie klientów i zleceń może być trudne, dlatego zamiast skoku na głęboką wodę biznesu, warto rozważyć etat, który pozwoli zyskać pierwsze doświadczenie i rozeznać się w branży.

Pośrednik nieruchomości, zanim zacznie wykonywać swoje zadania, musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nie jest to jednak jedyny wymóg. Agentem nie może zostać osoba karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, a także za przestępstwa gospodarcze, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, przestępstwa skarbowe i inne związane z obrotem nieruchomościami.

 

Agent nieruchomości - studia


Dobry agent nieruchomości musi sprawnie poruszać się w tematyce z zakresu prawa budowlanego, mieszkaniowego czy cywilnego, zamówień publicznych, ekonomii i zarządzania. Niezbędna w jego pracy jest też wiedza techniczna – podstawy budownictwa, kosztorysowania czy eksploatacji nieruchomości. Aby z powodzeniem finalizować umowy z klientami, powinien wiedzieć, jak sporządzać dokumenty, współpracować, doradzać i sprawdzać poprawność danych.

Choć możliwe jest rozpoczęcie kariery w branży np. od stażu po zdaniu matury, zazwyczaj pośrednicy to absolwenci studiów, przy czym pracodawcy nie wymagają określonego kierunku. Dobrą merytoryczną podstawę można zdobyć na studiach podyplomowych (kierunek: pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, wycena nieruchomości albo zarządzanie nieruchomościami).

 

Pośrednik nieruchomości bez licencji

 

Licencja agenta nieruchomości jeszcze kilka lat temu była obowiązkowym wymogiem. 1 stycznia 2014 w życie weszła ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, nazywana powszechnie ustawą deregulacyjną. Pośrednik w obrocie nieruchomościami znalazł się na liście tak zwanych uwolnionych zawodów, a to oznacza, że obecnie nie wymaga się od agentów licencji, dyplomu ze studiów ani praktyki. Nie jest to jednak łatwa profesja, dlatego mimo deregulacji wymaga gruntownego przygotowania.

 

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami - jak uzyskać


Choć licencja pośrednika nieruchomości nie jest już obowiązkowa, wiele firm szkoleniowych i innych instytucji ma w swojej ofercie licencje, które można zdobyć dobrowolnie. Wymagania dla osób, chcących takie świadectwo uzyskać, to zazwyczaj co najmniej średnie wykształcenie, odbycie kursu przygotowującego do zawodu i zdanie egzaminu. Warto wiedzieć, że zarówno takie szkolenia dla agentów, jak i sama licencja pośrednika są płatne.


Licencja agenta nieruchomości - korzyści


Jak już wspomnieliśmy, pośrednik nie ma żadnego obowiązku poświadczania swoich umiejętności licencją. Jednak takie świadectwo jest pewnym potwierdzeniem wiedzy agenta, nadaje prestiżu i wzbudza zaufanie. Klienci mogą oczekiwać od osoby, która zdobyła taką fakultatywną licencję, określonego poziomu usług. Zwłaszcza, że powierzają agentowi sprawę wielkiej wagi, wiążącą się z dużym nakładem finansowym, a niekompetencja pracownika biura nieruchomości może być bardzo kosztowna.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    4 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.