Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom poniedziałku – stres a praca

Syndrom poniedziałku – stres a praca

 
Syndrom poniedziałku – stres a praca

Syndrom poniedziałku, syndrom niedzielnego popołudnia, lęk przed poniedziałkiem – wszystkie oznaczają strach i stres związany z rozpoczęciem kolejnego tygodnia pracy. Co powoduje tak silne emocje i sprawia, że ciężko jest nam w pełni wykorzystać wolny czas w weekend? Kto jest najbardziej narażony na cotygodniowe lęki przed powrotem do biura?

 

Spis treści

Syndrom poniedziałku – co to jest?

 

Weekend można spędzić na różne sposoby. Dla wielu priorytetem będzie odpoczynek fizyczny i umysłowy. Leżenie na kanapie, oglądanie filmów lub seriali, żadnej presji ze strony budzika – to jeden z pomysłów na weekend. Inni wykorzystują go, by oderwać się od miejsca pracy i zamieszkania, i wyjeżdżają. Tzw. city break to coraz popularniejszy sposób na przerwy między tygodniami w biurze. Jeszcze inni wykorzystują weekend na aktywności fizyczne, kulturalne itp.

 

Jednak wszystkie te przyjemne czynności łączy jedna rzecz – kończą się w niedzielę. I to właśnie w niedzielę wiele osób zaczyna odczuwać dolegliwości związane z tzw. syndromem poniedziałku. 

 

Syndrom poniedziałku objawia się jako stres, uczucie niepokoju, rozdrażnienia i lęku wywołanego perspektywą powrotu do pracy. Niekiedy pojawiają się także dolegliwości fizjologiczne na tle nerwowym, np. bóle głowy, bule brzucha, niestrawność i inne kłopoty żołądkowe, drżenie rąk, ospałość, znużenie, bezsenność. 

 

Syndrom poniedziałku – przyczyny

 

Syndrom poniedziałku wiąże się zatem z lękami i napięciem wywołanymi końcem weekendu i nadchodzącym pracującym dniem. 

 

Mimo że wszelkie negatywne emocje związane z tym zjawiskiem kojarzą się z kolorem czarnym (utożsamianym z nieszczęściem, smutkiem), to poniedziałek podobno najtrudniejszy w roku nazywa się Blue Monday. Warto dodać, że pozornie wyznaczony matematycznym algorytmem, „niebieski poniedziałek” nie jest żadnym potwierdzonym, naukowym faktem (sformułowanie powstało na potrzeby kampanii reklamowej).

 

Z kolei pojęcie „czarnego poniedziałku” funkcjonuje jako określenie wydarzenia historycznego – dotyczy kryzysu finansowego na nowojorskiej giełdzie 19 października 1987 r.

 

Syndrom poniedziałku – kogo może dotknąć?

 

W grupie wysokiego zagrożenia syndromem poniedziałku są przede wszystkim osoby niezadowolone ze swojej obecnej sytuacji zawodowej. Każdorazowo w poniedziałek wracają do miejsca, w którym nie chcą być. Jednocześnie zobowiązania (najczęściej finansowe) powodują, że nie podejmują ryzyka ani wysiłków, by szukać czegoś nowego. Syndrom poniedziałku jest więc wynikiem zdenerwowania, frustracji, że wciąż tkwią na tym samym etapie oraz że w weekend nie posunęli sprawy planowania kariery do przodu. Wpadają tym samym w błędne koło.

 

Inną przyczyną lęku przed poniedziałkiem mogą być problemy związane z wykonywanymi zadaniami lub ze spotykanymi w biurze czy zakładzie osobami. Trudny klient, który opóźnia projekt od kilku miesięcy, irytujący współpracownik robiący wciąż te same błędy wpływające na pracę zespołu, ciężkie do wykonania zadanie od szefa – wszystko czeka na nas od poniedziałku, po weekendzie spędzonym na przyjemnościach. Kontrast między spokojnymi dniami, zaplanowanymi według własnych upodobań, a czekającymi obowiązkami naznaczonymi samymi trudnościami, jest przyczyną nagromadzenia napięć, z którymi nie zawsze potrafimy sobie radzić. 

 

Syndrom poniedziałku – jak sobie z nim radzić?

 

Jak przetrwać zderzenie z brutalną rzeczywistością poniedziałku? To wcale nie musi być tak dramatyczne przeżycie. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo lubimy swoją pracę i czy jest to miejsce, w którym chcemy się znajdować. 

 

Jeśli przepadamy za swoim miejscem zatrudnienia, będzie zdecydowanie łatwiej. Z kolei w przypadku, gdy przed każdym rozpoczęciem nowego tygodnia pracy odczuwamy ogromny stres, który faktycznie uniemożliwia nam odpoczynek – wówczas warto zastanowić się, czy nie jest to najwyższy czas na przekierowanie swojej ścieżki zawodowej na inny tor. 

 

Poniedziałek można zaplanować – rozłożyć zadania od tych najbardziej istotnych do najmniej wymagających. Można też przyjąć strategię, zgodnie z którą najmniej przyjemne i najtrudniejsze zadania wykonujemy na samym początku. Pozbywając się najbardziej wymagającego i pochłaniającego energię tematu, będziemy mieli spokojny umysł. To zdecydowanie lepsza opcja niż codzienne przerzucanie zadania, aż nie pozostanie żaden wybór i trzeba będzie je skończyć w najmniej odpowiednim momencie. W planowaniu tygodniowego harmonogramu pomoże np. Macierz Eisenhowera. Ułożenie planu zajęć to dobre zajęcie na piątek, ponieważ większość osób i tak nie może skupić się na poważniejszych tematach i jest rozproszona planami weekendowymi.

 

Jeśli syndrom poniedziałku przybiera rozmiary ergofobii (lęku przed pracą), warto także pomyśleć o właściwej organizacji niedzielnego wieczoru. Wyciszenie, relaks, odpowiednia higiena snu mogą zniwelować napięcie i dyskomfort związane z tym, że trzeba następnego dnia wstać do pracy.

 

Sunday night blues (stres przed poniedziałkiem) to syndrom, który dotyczy też osób bez fobii. Spadek formy, energii po niedzielnym obiedzie dotyczy wielu ludzi. Można jednak to wykorzystać – odpocząć, wyciszyć się. Najważniejsze, by nie myśleć o obowiązkach służbowych, które czekają na nas następnego dnia.

 

W niedzielę szczególnie zadbajmy też o higienę snu – wywietrzmy pokój, uporządkujmy przedmioty dookoła, odłóżmy na bok urządzenia elektroniczne przynajmniej na dwie godziny przed snem. To znacznie ułatwia zasypianie, co w efekcie wpływa na nastrój w poniedziałek po przebudzeniu. Bardziej skoncentrowani łatwiej poradzimy sobie z problemami dnia codziennego.

 

A jak sobie pomóc już w poniedziałek? Przede wszystkim nie warto zakładać najczarniejszego scenariusza. Być może nasze obawy co do tego dnia i całego tygodnia są bezpodstawne. Zamartwianie się tym, co będzie, nie ułatwi nam też rozwiązania problemów. 

 

Kiedy jest naprawdę ciężko, pomagają drobne przyjemności. Można np. zacząć dzień od wyjątkowo dobrej kawy – wzbogacić rutynowy klasyk odrobiną cynamonu lub czekolady. To właśnie w poniedziałek warto zaplanować sobie wyjątkowo dobry lunch lub ulubioną przekąskę. 

 

Warto dopracować niektóre obowiązkowe elementy dnia, by mogły ułatwić przejście przez poniedziałek w pracy.

 

  • Budzik – niestety, musi zadzwonić. Ale może niech zadzwoni jakąś nową melodią, która wprawi nas w dobry nastrój.

 

  • Ubiór – warto przygotować go sobie dzień wcześniej, wtedy rano będziemy mogli poświęcić chwilę więcej na wylegiwanie się w łóżku.

 

  • Jedzenie – przyrządźmy sobie jakiś smakołyk i miłą niespodziankę.

 

  • Dojazd – w zależności od rodzaju komunikacji i naszych możliwości, warto zorganizować sobie ciekawą playlistę, audiobooka lub wziąć ulubioną książkę do tramwaju czy pociągu. Zajmijmy czymś głowę, by nie dać dojść do głosu myśli, że poniedziałki są ciężkie.

 

  • Śmiech – chociażby memy o „poniedziałkowym dole”. 

 

Każdy ma swoje własne potrzeby i sposoby na to, jak przetrwać pierwszy dzień w pracy po weekendzie. Dużo zależy od naszej motywacji i charakteru. Pamiętajmy jednak, że poniedziałek wcale nie musi być najgorszym dniem w tygodniu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.