Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomysł na biznes: catering dietetyczny

Pomysł na biznes: catering dietetyczny

 
 Pomysł na biznes: catering dietetyczny

Zastanawiasz się nad otwarciem firmy cateringowej? Sprawdź, czy to się opłaca.

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy ich posiłki składają się z różnorodnych i dobrej jakości produktów, są wyważone pod względem wartości odżywczych. Jednocześnie nie wszyscy mają czas i ochotę na gotowanie, sprawdzanie etykiet i planowanie posiłków na kilka dni do przodu.

Tak pojawiła się nowa nisza w cateringu, a mianowicie catering dietetyczny. Łączy on w sobie cechy tradycyjnych usług cateringowych i domowych obiadów przygotowywanych przez nasze babcie czy ciocie – z tym, w wersji nowoczesnej – light, wege, sport itp. Catering dietetyczny polega na całodziennym zapewnianiu indywidualnym klientom wyżywienia. Posiłki dostarczane są o określonej porze (najczęściej wieczorem, w nocy lub wcześnie rano) pod wskazany adres w pudełkach – stąd też często spotykane określenie „diety pudełkowej”.

 

Catering dietetyczny – biznesplan


Niezwykle istotne podczas otwierania każdego biznesu gastronomicznego jest sporządzenie biznesplanu. Ocenia się w nim wysokość poniesionych kosztów na rozpoczęcie działalności (wynajem lokalu, samochodu dostawczego, kupno sprzętu, wyposażenia, produktów żywnościowych, koszty przechowywania żywności, media stałe, czynsz, wynagrodzenie dla pracowników, podatki, składki ZUS, koszt reklamy), a także spodziewanych przychodów. W biznesplanie należy uwzględnić stopień ryzyka otwarcia firmy, funkcjonującą na rynku konkurencję i planowane ceny posiłków.

Bardzo istotne w tym biznesie jest to, by oferta firmy dostosowywała się do aktualnych trendów dietetycznych, a także była różnorodna, tj. nastawiona na klientów o odmiennych potrzebach. Najczęściej firmy cateringowe dzielą swoje posiłki w zależności od liczby dostarczanych w nich kilokalorii: dieta 1000, dieta 1500, dieta 2000 itp. Możemy się również spotkać z pudełkami tworzonymi zgodnie ze szczególnymi wymaganiami: dla wegetarian, wegan, osób uprawiających sport, kobiet w ciąży, dzieci, diabetyków, osób z uczuleniami na gluten czy laktozę, odchudzających się, a nawet pracowników biura.

Im bardziej różnorodny zestaw, tym więcej klientów, ale również większe nakłady ze strony właściciela cateringu. Ponadto, przygotowywanie tak różnorodnych diet wiąże się z koniecznością kompleksowej wiedzy nt. zasad ludzkiego żywienia, a więc najczęściej zatrudnienia wykwalifikowanego dietetyka.

 

Catering dietetyczny – jak otworzyć?


Żeby otworzyć własny biznes – catering dietetyczny, nie trzeba być kucharzem, dietetykiem czy mieć innego wykształcenia związanego z gastronomią. Konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej w dowolnej formie, poza spółka partnerską), uzyskanie wpisu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz przygotowanie lokalu, w którym będą przygotowane oraz przechowywane posiłki zgodnie z wymogami sanepidu. Zazwyczaj niezbędne będzie również zatrudnienie:
    • kucharza,
    • pomocy kuchennej,
    • kierowcy,
    • dietetyka.

Catering dietetyczny – czy to dobry biznes?


Bez wątpienia firmy oferujące catering dietetyczny mają teraz swój złoty okres. Zainteresowanie takimi usługami jest bardzo duże, szczególnie w średnich i dużych miastach, gdzie wyższe zarobki wiążą się z sięganiem po usługi, które jeszcze niegdyś uważane były za luksusowe. Cateringowi pudełkowemu pomaga również moda na zdrową żywność. Niemniej, by otworzyć firmę cateringową, trzeba liczyć się z dość znacznymi wydatkami na start oraz koniecznością spełnienia wszystkich norm dotyczących czystości.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    10 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    11 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.