Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomysł na biznes: catering dietetyczny

Pomysł na biznes: catering dietetyczny

 
 Pomysł na biznes: catering dietetyczny

Zastanawiasz się nad otwarciem firmy cateringowej? Sprawdź, czy to się opłaca.

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy ich posiłki składają się z różnorodnych i dobrej jakości produktów, są wyważone pod względem wartości odżywczych. Jednocześnie nie wszyscy mają czas i ochotę na gotowanie, sprawdzanie etykiet i planowanie posiłków na kilka dni do przodu.

Tak pojawiła się nowa nisza w cateringu, a mianowicie catering dietetyczny. Łączy on w sobie cechy tradycyjnych usług cateringowych i domowych obiadów przygotowywanych przez nasze babcie czy ciocie – z tym, w wersji nowoczesnej – light, wege, sport itp. Catering dietetyczny polega na całodziennym zapewnianiu indywidualnym klientom wyżywienia. Posiłki dostarczane są o określonej porze (najczęściej wieczorem, w nocy lub wcześnie rano) pod wskazany adres w pudełkach – stąd też często spotykane określenie „diety pudełkowej”.

 

Catering dietetyczny – biznesplan


Niezwykle istotne podczas otwierania każdego biznesu gastronomicznego jest sporządzenie biznesplanu. Ocenia się w nim wysokość poniesionych kosztów na rozpoczęcie działalności (wynajem lokalu, samochodu dostawczego, kupno sprzętu, wyposażenia, produktów żywnościowych, koszty przechowywania żywności, media stałe, czynsz, wynagrodzenie dla pracowników, podatki, składki ZUS, koszt reklamy), a także spodziewanych przychodów. W biznesplanie należy uwzględnić stopień ryzyka otwarcia firmy, funkcjonującą na rynku konkurencję i planowane ceny posiłków.

Bardzo istotne w tym biznesie jest to, by oferta firmy dostosowywała się do aktualnych trendów dietetycznych, a także była różnorodna, tj. nastawiona na klientów o odmiennych potrzebach. Najczęściej firmy cateringowe dzielą swoje posiłki w zależności od liczby dostarczanych w nich kilokalorii: dieta 1000, dieta 1500, dieta 2000 itp. Możemy się również spotkać z pudełkami tworzonymi zgodnie ze szczególnymi wymaganiami: dla wegetarian, wegan, osób uprawiających sport, kobiet w ciąży, dzieci, diabetyków, osób z uczuleniami na gluten czy laktozę, odchudzających się, a nawet pracowników biura.

Im bardziej różnorodny zestaw, tym więcej klientów, ale również większe nakłady ze strony właściciela cateringu. Ponadto, przygotowywanie tak różnorodnych diet wiąże się z koniecznością kompleksowej wiedzy nt. zasad ludzkiego żywienia, a więc najczęściej zatrudnienia wykwalifikowanego dietetyka.

 

Catering dietetyczny – jak otworzyć?


Żeby otworzyć własny biznes – catering dietetyczny, nie trzeba być kucharzem, dietetykiem czy mieć innego wykształcenia związanego z gastronomią. Konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej w dowolnej formie, poza spółka partnerską), uzyskanie wpisu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz przygotowanie lokalu, w którym będą przygotowane oraz przechowywane posiłki zgodnie z wymogami sanepidu. Zazwyczaj niezbędne będzie również zatrudnienie:
    • kucharza,
    • pomocy kuchennej,
    • kierowcy,
    • dietetyka.

Catering dietetyczny – czy to dobry biznes?


Bez wątpienia firmy oferujące catering dietetyczny mają teraz swój złoty okres. Zainteresowanie takimi usługami jest bardzo duże, szczególnie w średnich i dużych miastach, gdzie wyższe zarobki wiążą się z sięganiem po usługi, które jeszcze niegdyś uważane były za luksusowe. Cateringowi pudełkowemu pomaga również moda na zdrową żywność. Niemniej, by otworzyć firmę cateringową, trzeba liczyć się z dość znacznymi wydatkami na start oraz koniecznością spełnienia wszystkich norm dotyczących czystości.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. technicznych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za sporządzanie projektów umów na roboty budowlane, instalacyjne sprzęt, prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami, wystawianie faktur, rozliczanie robót budowlanych w oparciu o umowę i budżet itp.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Płock    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
    umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków Wykonywanie ustawowych zadań realizowanych przez Policję;
  • Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    rozpakowywanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie przygotowywanie kartonów; kontrolowanie jakości wyrobów;

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!