Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomoc drogowa – jak założyć własną działalność?

Pomoc drogowa – jak założyć własną działalność?

 
Pomoc drogowa – jak założyć własną działalność?

Spis treści

Pomoc drogowa to wybawienie dla kierowców w opałach. Zjawia się w trudnych, podbramkowych sytuacjach, kiedy kierowcy i pasażerowie zwykle znajdują się pod wpływem silnego stresu. Czym się zajmuje pomoc drogowa? Holowanie i przewożenie uszkodzonych aut to jej główne zadanie, choć nie jedyne. Laweta stawia się na miejscu zdarzenia drogowego (wypadku, kolizji, usterki) i transportuje niesprawne auto w wyznaczone miejsce, najczęściej do mechanika samochodowego. W ramach działalności dodatkowej możliwe jest też transportowanie różnego rodzaju towarów. Firmę świadczącą usługi lawetą nietrudno założyć. Zatem jak zrealizować taki pomysł na własny biznes?

 

Pomoc drogowa jakie pozwolenia?

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że działalność ta nie jest regulowana prawnie. Żeby założyć firmę transportową świadczącą usługę pomocy drogowej w Polsce, wystarczy prawo jazdy właściwej kategorii (lub zatrudnienie kierowcy lawety, mającego takie prawo jazdy). Co do zasady nie jest potrzebne żadne dodatkowe zezwolenie czy licencja.

 

Jak założyć firmę pomoc drogowa? 

 

Niezbędne jest oczywiście zarejestrowanie firmy zgodnie z ogólnymi procedurami – wybór rodzaju działalności, sposobu opodatkowania itp. Pomoc drogowa może być wykonywana w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej albo w ramach działalności spółki cywilnej, jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie może być to spółka partnerska. 

 

Podczas rejestracji biznesu niezbędne jest wskazanie właściwego kodu (lub kilku kodów) PKD. W tym wypadku podstawowy kod to:

 

  • 52.21.Z – Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy. 

 

Pomoc drogowa: jak zacząć?

 

Rozpoczęcie działalności warto zacząć od zakupu odpowiedniego samochodu dla pomocy drogowej, lawety – trwałego i oczywiście niezawodnego. Zakup auta to bez wątpienia największy wydatek, niemniej w biznesplanie trzeba uwzględnić także między innymi koszty ubezpieczenia, dostosowania samochodu na potrzeby firmy, jego konserwacji, a także wydatki na wypromowanie działalności. 

 

Jak reklamować pomoc drogową? Kwestią podstawową jest dobra strona internetowa ze zdjęciem auta, danymi kontaktowymi i opisem usługi. Dobrze widoczny musi być w szczególności numer telefonu! Firmę warto promować także w mediach społecznościowych. Nie zaszkodzą również tradycyjne formy reklamy, np. ulotki czy plakaty z dobrze widocznym numerem kontaktowym.

 

Czy pomoc drogowa jest pojazdem uprzywilejowanym? 

 

Auto pomocy drogowej nie jest pojazdem uprzywilejowanym na drodze. Nie może zatem wymuszać pierwszeństwa, omijać sygnalizacji czy wymagać od innych kierowców usunięcia się z drogi. Auto pomocy drogowej ma jednak pewne szczególne przywileje, np. do zatrzymania się na pasie ruchu. 

 

Trzeba pamiętać, że pojazd do świadczenia usług pomocy drogowej musi być odpowiednio oznakowany. Kabina powinna mieć kolor żółty lub biały z żółtym pasem. Samochód powinien mieć także żółty sygnał błyskowy zwiększający widoczność na drodze. 

 

Ile zarabia pomoc drogowa? 

 

Kosztjednorazowego załadunku, przejazdu i rozładunku samochodu osobowego z uszkodzonym układem jezdnym/ kierowniczym, w zależności od okoliczności, wynosi kilkaset złotych. W ustaleniu ceny bierze się między innymi pod uwagę to, czy usługa będzie wykonana na terenie wskazanej miejscowości czy poza nią.

 

Nie jest to jednak zysk na czysto. Należy pamiętać, że przedsiębiorca prowadzący firmę – pomoc drogowa, ma sporo wydatków stałych – związanych z zakupem paliwa, utrzymaniem samochodu czy ewentualnym zatrudnieniem kierowców.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?