Zwód policjanta to praca w służbach mundurowych. Podstawowym obowiązkiem policjanta jest przeciwdziałanie łamaniu prawa i dbanie o prządek publiczny oraz bezpieczeństwo obywateli. Wymagania stawiane przyszłym funkcjonariuszom są bardzo wysokie. Według statystyk około 70% kandydatów odpada już przy testach psychologicznych. Jeżeli chcemy rozpocząć pracę w szeregach policyjnych musimy posiadać co najmniej średnie wykształcenie, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i niekaralnością, być sprawnym fizycznie, posiadać polskie obywatelstwo oraz być szczególnie odpornym w trudnych i stresujących warunkach. Aby zacząć pracę w zawodzie policjanta należy skończyć specjalną dwuletnią szkołę oraz przejść kilkustopniową rekrutację, na którą składają się między innymi test z wiedzy (pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, sądowniczej, i wykonawczej), badania psychologiczne, test sprawnościowy, rozmowa kwalifikacyjna oraz komisja lekarska. Jak w każdych służbach mundurowych, także w pracy policjanta wyróżnia się rangi i stopnie.
Spis treści
Praca w policji kryminalnej
Służbę w policji można wykonywać w jednostkach kryminalnych, śledczych, prewencyjnych oraz logistycznych, a oprócz tego można wybrać pracę w siłach lądowych, wodnych czy lotniczych. Należy pamiętać, że ścieżka rozwoju policjanta jest bardzo złożona, ponieważ w policji obowiązuje hierarchiczność. Dlatego, aby zacząć pracę w policji kryminalnej, trzeba wcześniej pracować w terenie. Z reguły do policji kryminalnej trafiają najbardziej doświadczeni funkcjonariusze z długoletnim stażem. Ważną cechą dobrego policjanta z działu kryminalnego jest wysoka odporność na stres, ponieważ policjant z działu kryminalnego będzie zajmował się zabójstwami, uprowadzeniami czy rozbojami. Oprócz tego trzeba wykazać się spostrzegawczością, logicznym myśleniem, niestandardowym myśleniem.
Posterunkowy: zarobki
Zainteresowani pracą w policji często zadają sobie pytanie, ile zarabia policjant. Ok 2000 zł netto zarabia policjant w pierwszej grupie zaszeregowania (jest to osoba, która przebywa na stacjonarnym szkoleniu). Zarobki rosną wraz z kolejnymi stopniami policyjnymi. Posterunkowy jest jednym z najniższych stopni policyjnych i należy do pierwszej grupy zaszeregowania.
Policja drogowa: praca
Funkcjonariusze policji drogowej zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach, egzekwowaniem kar w przypadku naruszenia przepisów drogowych. Pracując w drogówce trzeba przede wszystkim znać przepisy prawa drogowego (jeżeli kierowca nie jest świadomy tego, że złamał przepisy, policjant ma obowiązek wytłumaczyć) oraz prawa karnego (np. kiedy wystawić mandat, kiedy pouczenie, a kiedy odebrać prawo jazdy). Do obowiązków policjanta drogowego należy także kierowanie ruchem, co może wiązać się z pracą w trudnych warunkach atmosferycznych.
Praca w policji dla prawnika
Wyższe wykształcenie ma bardzo duże znaczenie w pracy policji. Jeżeli absolwent prawa nie chce robić aplikacji, nie oznacza to, że będzie miał trudności ze znalezieniem pracy. Prawnicy mają całkiem sporo możliwości między innymi w policji kryminalnej bądź w wydziałach ds. walki z przestępstwami gospodarczymi oraz korupcją. Są także potrzebni w wydziałach, które zajmują się postępowaniami w sprawach nieletnich. Należy jednak pamiętać, że wyższe wykształcenie nie zwalnia z żadnego elementu postępowania rekrutacyjnego i każdy absolwent studiów wyższych musi przejść wszystkie testy.
Jakie choroby dyskwalifikują do pracy w policji
Praca w policji jest bardzo wymagająca, dlatego przyjmowane są osoby z pełną sprawnością fizyczną i umysłową. Podczas rekrutacji komisja lekarska przeprowadza szczegółowy wywiad i badania, które mają zweryfikować czy kandydat jest zdolny do pracy. Listę chorób, które są przeciwwskazaniem do pracy w policji można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa.