Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Policjant - stanowiska w policji

Policjant - stanowiska w policji

 
Policjant - stanowiska w policji

Zwód policjanta to praca w służbach mundurowych. Podstawowym obowiązkiem policjanta jest przeciwdziałanie łamaniu prawa i dbanie o prządek publiczny oraz bezpieczeństwo obywateli. Wymagania stawiane przyszłym funkcjonariuszom są bardzo wysokie. Według statystyk około 70% kandydatów odpada już przy testach psychologicznych. Jeżeli chcemy rozpocząć pracę w szeregach policyjnych musimy posiadać co najmniej średnie wykształcenie, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i niekaralnością, być sprawnym fizycznie, posiadać polskie obywatelstwo oraz być szczególnie odpornym w trudnych i stresujących warunkach. Aby zacząć pracę w zawodzie policjanta należy skończyć specjalną dwuletnią szkołę oraz przejść kilkustopniową rekrutację, na którą składają się między innymi test z wiedzy (pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, sądowniczej, i wykonawczej), badania psychologiczne, test sprawnościowy, rozmowa kwalifikacyjna oraz komisja lekarska. Jak w każdych służbach mundurowych, także w pracy policjanta wyróżnia się rangi i stopnie.

 

Spis treści

Praca w policji kryminalnej


Służbę w policji można wykonywać w jednostkach kryminalnych, śledczych, prewencyjnych oraz logistycznych, a oprócz tego można wybrać pracę w siłach lądowych, wodnych czy lotniczych. Należy pamiętać, że ścieżka rozwoju policjanta jest bardzo złożona, ponieważ w policji obowiązuje hierarchiczność. Dlatego, aby zacząć pracę w policji kryminalnej, trzeba wcześniej pracować w terenie. Z reguły do policji kryminalnej trafiają najbardziej doświadczeni funkcjonariusze z długoletnim stażem. Ważną cechą dobrego policjanta z działu kryminalnego jest wysoka odporność na stres, ponieważ policjant z działu kryminalnego będzie zajmował się zabójstwami, uprowadzeniami czy rozbojami. Oprócz tego trzeba wykazać się spostrzegawczością, logicznym myśleniem, niestandardowym myśleniem.

 

Posterunkowy: zarobki  

 

Zainteresowani pracą w policji często zadają sobie pytanie, ile zarabia policjant. Ok 2000 zł netto zarabia policjant w pierwszej grupie zaszeregowania (jest to osoba, która przebywa na stacjonarnym szkoleniu). Zarobki rosną wraz z kolejnymi stopniami policyjnymi. Posterunkowy jest jednym z najniższych stopni policyjnych i należy do pierwszej grupy zaszeregowania.

 

Policja drogowa: praca

 

Funkcjonariusze policji drogowej zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach, egzekwowaniem kar w przypadku naruszenia przepisów drogowych. Pracując w drogówce trzeba przede wszystkim znać przepisy prawa drogowego (jeżeli kierowca nie jest świadomy tego, że złamał przepisy, policjant ma obowiązek wytłumaczyć) oraz prawa karnego (np. kiedy wystawić mandat, kiedy pouczenie, a kiedy odebrać prawo jazdy). Do obowiązków policjanta drogowego należy także kierowanie ruchem, co może wiązać się z pracą w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Praca w policji dla prawnika


Wyższe wykształcenie ma bardzo duże znaczenie w pracy policji. Jeżeli absolwent prawa nie chce robić aplikacji, nie oznacza to, że będzie miał trudności ze znalezieniem pracy. Prawnicy mają całkiem sporo możliwości między innymi w policji kryminalnej bądź w wydziałach ds. walki z przestępstwami gospodarczymi oraz korupcją. Są także potrzebni w wydziałach, które zajmują się postępowaniami w sprawach nieletnich. Należy jednak pamiętać, że wyższe wykształcenie nie zwalnia z żadnego elementu postępowania rekrutacyjnego i każdy absolwent studiów wyższych musi przejść wszystkie testy.


Jakie choroby dyskwalifikują do pracy w policji


Praca w policji jest bardzo wymagająca, dlatego przyjmowane są osoby z pełną sprawnością fizyczną i umysłową. Podczas rekrutacji komisja lekarska przeprowadza szczegółowy wywiad i badania, które mają zweryfikować czy kandydat jest zdolny do pracy. Listę chorób, które są przeciwwskazaniem do pracy w policji można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?