Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podział obowiązków - o czym warto wiedzieć, rozdzielając zadania

Podział obowiązków - o czym warto wiedzieć, rozdzielając zadania

 
Podział obowiązków - o czym warto wiedzieć, rozdzielając zadania

Podział obowiązków w firmie - dlaczego jest ważny


Sztuka delegowania obowiązków nie należy do najłatwiejszych, niemniej jednak jest koniecznością. Manager raczej nie będzie w stanie wykonać wszystkich zadań samodzielnie, zwłaszcza jeżeli ich liczba ciągle się powiększa. Branie na barki każdego, nawet małego obowiązku, nie świadczy dobrze o zdolnościach kierowniczych, a już na pewno nie przyczyni się do wzrostu efektywności całego zespołu. Dlatego tak bardzo istotne jest umiejętne delegowanie obowiązków.

Podział pracy w przedsiębiorstwie polega na przekazywaniu jej podwładnym. Tym samym stają się oni odpowiedzialni za konkretną część. Nie oznacza to, że przełożony może przestać interesować się danym projektem. Czynny udział team leadera w realizowaniu zleconych zadań jest kluczowy dla pracowników. W podziale obowiązków podstawową rolę gra komunikacja. Dzięki temu postęp prac podlega regularnej kontroli. W ten sposób można także wprowadzić modyfikacje, jeżeli kadra zarządzająca zauważy, że obecny sposób realizacji projektu nie daje skutecznych efektów.

 

Podział obowiązków - zasady


Podział obowiązków w firmie powinien być przeprowadzony w sposób przemyślany. Jeżeli manager chce wykorzystać potencjał swojego zespołu, to musi skutecznie delegować zadania. Dlatego ważna jest umiejętność obserwacji. Przełożony powinien znać mocne strony swoich podwładnych. Dzięki temu będzie miał świadomość, kto najlepiej wykona daną część projektu. Jak zatem skutecznie zarządzać zadaniami?

Na początku warto jasno wyznaczyć cel. Jest to kluczowe zwłaszcza dla pracowników, którzy będą wiedzieli, do czego dążą. Następnie trzeba ustalić czas realizacji poszczególnych zadań. Przy każdym większym projekcie warto mierzyć siły na zamiary. Należy wziąć pod uwagę zasoby ludzkie, sprzęt czy finanse.

Następny etap to delegowanie konkretnych zadań poszczególnym osobom. Wiąże się to z dokładnym wyjaśnieniem obowiązków oraz przekazaniem koniecznych uprawnień bądź dostępów (w przypadku systemów komputerowych). Jednak proces delegowania na tym się nie kończy. Manager musi bowiem cały czas kontrolować postęp prac. Dlatego istotne są cykliczne spotkania, rozmowy, które pozwolą kierownikowi ocenić efektywność podwładnych. Ważna jest także motywacja członków zespołu oraz pomoc w przypadku pojawiających się komplikacji. 

 

Sprawiedliwy podział obowiązków


Istotną kwestią jest też sprawiedliwy podział obowiązków. Nie można obciążać jednego pracownika, podczas gdy inna osoba zwyczajnie nie ma co robić. Niektóre zadania mogą wydawać się ciekawsze, bardziej atrakcyjne czy rozwojowe. Jeżeli zatem jeden z pracowników dostanie w jego mniemaniu gorsze obowiązki, może poczuć się dyskryminowany. Narasta jego frustracja, ponieważ pojawia się poczucie, że jest gorzej traktowanym podwładnym. Takie sytuacje wpływają na pogorszenie relacji między członkami zespołu, psują atmosferę. Dodatkowo firma może stracić pracownika, który poszuka sobie innej, bardziej rozwojowej pracy. Dlatego istotne jest, aby na początku wspólnie z zespołem zastanowić się, jak rozdzielić zadania. Manager powinien wysłuchać każdego podwładnego, aby dokładnie zapoznać się z ich oczekiwaniami oraz możliwościami.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Konsultant Serwisowy

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługa klienta w zakresie serwisu i sprzedaży dla agregatów chłodniczych pojazdów dostawczych i ciężarowych. Budowanie i utrzymywanie relacji z klientami. Tworzenie kosztorysów i zarządzanie planowaniem serwisu. Przyjmowanie i...
  • Konsultant ds. blacharsko-lakierniczych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowa obsługa klienta w procesie likwidacji szkód, Dokonywanie kalkulacji i zamawianie części do napraw, Bieżąca komunikacja z klientami o postępach prac, Monitorowanie i kontrolowanie jakości wykonywanych napraw, Zarządzanie dokumentacją i rozliczanie finansowe.
  • Lakiernik Pojazdów

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych i naczep. Przygotowanie elementów do lakierowania. Zachowanie standardów jakości w wykonywanej pracy.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.