Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podróż służbowa - podstawowe informacje

Podróż służbowa - podstawowe informacje

 
Podróż służbowa - podstawowe informacje

Wyjazd służbowy pracownika – jakie są jego zasady i w jak przebiega rozliczenie podróży służbowej? Czy podróż służbowa jest tym samym co delegacja?

 

Podróż służbowa – definicja


Każdy wyjazd pracownika, który odbywa się w celu wykonywania zadań służbowych i na polecenie pracodawcy oraz będzie wyjazdem poza miejscowość, w jakiej znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce wykonywania pracy, jest podróżą służbową.

Ta definicja podróży służbowej precyzuje trzy konieczne elementy:

    • cel wyjazdu służbowego – czyli podróż musi służyć wykonywaniu zadań służbowych,
    • wyjazd służbowy na polecenie pracodawcy – czyli pracodawca musi oddelegować pracownika (nie może to być decyzja samowolna)
    • miejsce wyjazdu służbowego – musi znajdować się poza stałym miejscem wykonywania pracy.
Nie jest jednak w definicji wyjazdu służbowego precyzowany czas podróży służbowej.

 

Podróż służbowa a delegacja i delegowanie pracownika


W Polskiej nomenklaturze istnieje małe zamieszanie, jeśli chodzi o kwestie różnicy pomiędzy wyjazdem służbowym a delegacją i delegowaniem pracownika. Potocznie podróż służbową nazywa się delegacją (co wynika z tego, że podczas podróży służbowej, pracownik jest delegowany przez pracodawcę do wykonania pewnych zadań).
W polskim prawie pracy istnieje jednak też pojęcie oddelegowania pracownika. Oznacza ono wysłanie pracownika w inne miejsce wykonywania pracy. Różnica pomiędzy pojęciami „delegowanie pracownika” a „podróż służbowa”, zasadza się właśnie w tym, gdzie jest miejsce pracy.
Miejsce pracy a podróż służbowa (delegacja) – miejsce pracy pozostaje to samo. Pracownik jest jedynie kierowany chwilowo do innego miejsca świadczenia pracy, ale jego macierzyste miejsce pracy nie ulega zmianie. Pracownikowi przysługuje dieta, zwrot kosztów podróży.
Miejsce pracy a delegowanie – pracownik jest przeniesiony do innego niż w umowie miejsca pracy. Ponieważ jego warunki pracy ulegają zmianie, konieczne jest porozumienie zmieniające warunki pracy. Pracownikowi nie przysługuje dieta lub zwrot kosztów podróży. Mogą mu jednak przysługiwać jednorazowo dodatkowe środki finansowe, jeśli tak stanowi wewnątrz zakładowy regulamin pracy bądź pracownik i pracodawca porozumieją się w tej sprawie.


Rozliczenie podróży służbowej


Pracownikowi, który został wysłany na delegacje, przysługuje rozliczenie wyjazdu służbowego, czyli zwrot kosztów podróży i pokrycie wszystkich wydatków związanych z wyjazdem oraz dieta, będąca ryczałtowym zwrotem kosztów wyżywienia. W przepisach dotyczących rozliczania delegacji stosuje się rozróżnienie na wyjazdy odbywające się na terenie Polski oraz wyjazdy zagraniczne.
Podróże służbowe krajowe diety mają ustalone na poziomie 30 zł za dobę podróży. W podróżach służbowych zagranicznych, wysokość diety jest ustalana osobno dla każdego z krajów. Pełna dieta przysługuje jedynie w kilku przypadkach:

    • kiedy podróż trwająca krócej niż dobę trwa więcej niż 12 godzin (czyli w praktyce wtedy, kiedy podróż służbowa trwa od 12 do 24 godzin)
    • kiedy podróż trwająca dłużej niż dobę trwa (kolejnego dnia) dłużej niż 8 godzin. Wtedy pracownik dostaje pełną dietę za każdą dobę + w ostatni dzień za czas powyżej 8 godzin.


Jeśli pracownik miał zapewnione całodzienne wyżywienie, dieta nie przysługuje. A jeśli częściowe, to zmniejsza się ją odpowiednio:

    • śniadanie – 25%
    • obiad – 50 %
    • kolacja – 25%


Pozostałe wydatki rozliczane są w oparciu faktury, rachunki, bilety lub – jeśli pracownik nie może udokumentować wydatku – pisemne oświadczenie pracownika wraz z wyjaśnieniem powodów braku dokumentacji wydatku.

Jak rozliczyć wyjazd służbowy pracownika

Delegacja pracownika jest rozliczana do 14 dni od zakończenia podróży. Pracownik przedstawia wszystkie dokumenty, faktury i oświadczenia, a księgowość, uwzględniając czas trwania podróży służbowej, rozlicza wszystkie wydatki. Jeśli pracownik przez rozpoczęciem wyjazdu otrzymał zaliczkę, uwzględnia się ją w rozliczeniach.
Zwrot kosztów delegacji nie jest obciążony podatkiem dochodowym (bo nie jest to przychód pracownika). Pracodawca może zaś zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodu.


Podróż służbowa kodeks pracy


Przepisy obejmujące podróże służbowe znajdują się w art. 77 Kodeksu Pracy. Określają one warunki, w jakich przysługują pracownikowi należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem zadania służbowego poza miejscem pracy oraz zasady ustalania tych należności.
W przypadku pracowników instytucji państwowych przepisy określające rozliczenie podróży służbowej opisane są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Przepisy te, mimo iż wiążące jedynie dla pracodawców ze sfery budżetowej, stanowią też punkt odniesienia dla wszystkich pozostałych pracodawców. Wynika to z tego, że podróż służbowa pracownika firmy prywatnej, nie może być według Kodeksu Pracy (§ 4 art. 77) rozliczona na warunkach gorszych dla pracownika, niż w przypadku pracownika sfery budżetowej. W praktyce zatem większość pracodawców stosuje regulacje zawarte w ww. Rozporządzeniu. Zwłaszcza że Kodeks pracy w § 3 art. 77 określa to, że delegacje służbowe przepisy rozliczania powinny mieć ujęte w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę, a jeśli takich ustaleń w tych dokumentach nie ma, to stosuje się przepisy Rozporządzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.