Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podróż służbowa - podstawowe informacje

Podróż służbowa - podstawowe informacje

 
Podróż służbowa - podstawowe informacje

Wyjazd służbowy pracownika – jakie są jego zasady i w jak przebiega rozliczenie podróży służbowej? Czy podróż służbowa jest tym samym co delegacja?

 

Podróż służbowa – definicja


Każdy wyjazd pracownika, który odbywa się w celu wykonywania zadań służbowych i na polecenie pracodawcy oraz będzie wyjazdem poza miejscowość, w jakiej znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce wykonywania pracy, jest podróżą służbową.

Ta definicja podróży służbowej precyzuje trzy konieczne elementy:

    • cel wyjazdu służbowego – czyli podróż musi służyć wykonywaniu zadań służbowych,
    • wyjazd służbowy na polecenie pracodawcy – czyli pracodawca musi oddelegować pracownika (nie może to być decyzja samowolna)
    • miejsce wyjazdu służbowego – musi znajdować się poza stałym miejscem wykonywania pracy.
Nie jest jednak w definicji wyjazdu służbowego precyzowany czas podróży służbowej.

 

Podróż służbowa a delegacja i delegowanie pracownika


W Polskiej nomenklaturze istnieje małe zamieszanie, jeśli chodzi o kwestie różnicy pomiędzy wyjazdem służbowym a delegacją i delegowaniem pracownika. Potocznie podróż służbową nazywa się delegacją (co wynika z tego, że podczas podróży służbowej, pracownik jest delegowany przez pracodawcę do wykonania pewnych zadań).
W polskim prawie pracy istnieje jednak też pojęcie oddelegowania pracownika. Oznacza ono wysłanie pracownika w inne miejsce wykonywania pracy. Różnica pomiędzy pojęciami „delegowanie pracownika” a „podróż służbowa”, zasadza się właśnie w tym, gdzie jest miejsce pracy.
Miejsce pracy a podróż służbowa (delegacja) – miejsce pracy pozostaje to samo. Pracownik jest jedynie kierowany chwilowo do innego miejsca świadczenia pracy, ale jego macierzyste miejsce pracy nie ulega zmianie. Pracownikowi przysługuje dieta, zwrot kosztów podróży.
Miejsce pracy a delegowanie – pracownik jest przeniesiony do innego niż w umowie miejsca pracy. Ponieważ jego warunki pracy ulegają zmianie, konieczne jest porozumienie zmieniające warunki pracy. Pracownikowi nie przysługuje dieta lub zwrot kosztów podróży. Mogą mu jednak przysługiwać jednorazowo dodatkowe środki finansowe, jeśli tak stanowi wewnątrz zakładowy regulamin pracy bądź pracownik i pracodawca porozumieją się w tej sprawie.


Rozliczenie podróży służbowej


Pracownikowi, który został wysłany na delegacje, przysługuje rozliczenie wyjazdu służbowego, czyli zwrot kosztów podróży i pokrycie wszystkich wydatków związanych z wyjazdem oraz dieta, będąca ryczałtowym zwrotem kosztów wyżywienia. W przepisach dotyczących rozliczania delegacji stosuje się rozróżnienie na wyjazdy odbywające się na terenie Polski oraz wyjazdy zagraniczne.
Podróże służbowe krajowe diety mają ustalone na poziomie 30 zł za dobę podróży. W podróżach służbowych zagranicznych, wysokość diety jest ustalana osobno dla każdego z krajów. Pełna dieta przysługuje jedynie w kilku przypadkach:

    • kiedy podróż trwająca krócej niż dobę trwa więcej niż 12 godzin (czyli w praktyce wtedy, kiedy podróż służbowa trwa od 12 do 24 godzin)
    • kiedy podróż trwająca dłużej niż dobę trwa (kolejnego dnia) dłużej niż 8 godzin. Wtedy pracownik dostaje pełną dietę za każdą dobę + w ostatni dzień za czas powyżej 8 godzin.


Jeśli pracownik miał zapewnione całodzienne wyżywienie, dieta nie przysługuje. A jeśli częściowe, to zmniejsza się ją odpowiednio:

    • śniadanie – 25%
    • obiad – 50 %
    • kolacja – 25%


Pozostałe wydatki rozliczane są w oparciu faktury, rachunki, bilety lub – jeśli pracownik nie może udokumentować wydatku – pisemne oświadczenie pracownika wraz z wyjaśnieniem powodów braku dokumentacji wydatku.

Jak rozliczyć wyjazd służbowy pracownika

Delegacja pracownika jest rozliczana do 14 dni od zakończenia podróży. Pracownik przedstawia wszystkie dokumenty, faktury i oświadczenia, a księgowość, uwzględniając czas trwania podróży służbowej, rozlicza wszystkie wydatki. Jeśli pracownik przez rozpoczęciem wyjazdu otrzymał zaliczkę, uwzględnia się ją w rozliczeniach.
Zwrot kosztów delegacji nie jest obciążony podatkiem dochodowym (bo nie jest to przychód pracownika). Pracodawca może zaś zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodu.


Podróż służbowa kodeks pracy


Przepisy obejmujące podróże służbowe znajdują się w art. 77 Kodeksu Pracy. Określają one warunki, w jakich przysługują pracownikowi należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem zadania służbowego poza miejscem pracy oraz zasady ustalania tych należności.
W przypadku pracowników instytucji państwowych przepisy określające rozliczenie podróży służbowej opisane są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Przepisy te, mimo iż wiążące jedynie dla pracodawców ze sfery budżetowej, stanowią też punkt odniesienia dla wszystkich pozostałych pracodawców. Wynika to z tego, że podróż służbowa pracownika firmy prywatnej, nie może być według Kodeksu Pracy (§ 4 art. 77) rozliczona na warunkach gorszych dla pracownika, niż w przypadku pracownika sfery budżetowej. W praktyce zatem większość pracodawców stosuje regulacje zawarte w ww. Rozporządzeniu. Zwłaszcza że Kodeks pracy w § 3 art. 77 określa to, że delegacje służbowe przepisy rozliczania powinny mieć ujęte w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę, a jeśli takich ustaleń w tych dokumentach nie ma, to stosuje się przepisy Rozporządzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik magazynowy – sortowanie i pakowanie produktów

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Sortowanie, kontrola jakości i pakowanie owoców oraz warzyw. Przygotowywanie zamówień zgodnie ze specyfikacją. Etykietowanie produktów i układanie towarów do wysyłki. Możliwość zbierania zamówień przy użyciu skanera. Praca w systemie zmianowym – dodatkowe...
  • Doradca Klienta w dziale relacji (k/m)

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Opis stanowiska Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów, zarówno telefonicznie jak i mailowo. Kontakt z Klientami, wewnętrznymi działami firmy oraz partnerami zewnętrznymi w celu sprawnego rozwiązania zgłoszonych spraw. Koordynowanie procesu reklamacji pomiędzy Działami Firmy, a...
  • Symfonia Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Cel stanowiska: W związku z realizacją szeregu projektów transformacji cyfrowej, poszukujemy osoby, która dołączy do zespołu opiekującego się wewnętrznymi aplikacjami i systemami w Grupie Symfonia i zajmie się dostosowywaniem, rozwojem oraz utrzymaniem systemu ERP Symfonia Finanse i...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych.
  • Specjalista ds. turystyki

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Młodszy Specjalista ds. Turystyki Grupowej MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Szukamy osoby, która będzie odpowiedzialna za: Budowanie i podtrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami i agentami. Tworzenie kalkulacji ofert turystycznych oraz wstępnych wersji umów dla grup. Koordynacja zakresu usług z dostawcami w różnych lokalizacjach. Przygotowywanie zestawień...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379