Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

 
Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

Planowanie kariery – korzyści


Świadome planowanie kariery zawodowej może pomóc w osiągnięciu założonych przez nas celów. Kariera, rozumiana jako ścieżka rozwoju zawodowego, może przynieść wiele satysfakcji, jednak warto się zastanowić, co możemy zrobić, aby łatwiej było nam osiągnąć pewne jej etapy.

Dlaczego warto zaplanować swoją ścieżkę zawodową? Przede wszystkim pozwoli nam to na samodzielny wybór naszego rozwoju. Nie zostawiamy tego przypadkowi, dzięki czemu będziemy mieli realny wpływ na to, co stanie się w naszym życiu zawodowym. Oczywiście musimy pamiętać tutaj o pewnych nieprzewidzianych zdarzeniach losowych, które na pewno przydarzą się nam na tej drodze.

Jeżeli pozostawimy swoją karierę „ślepemu losowi”, to po jakimś czasie możemy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy w miejscu, w którym w ogóle nie chcieliśmy się znaleźć. Stracimy motywację do działania, a każdy dzień będzie dla nas prawdziwą torturą, ponieważ będziemy się zmuszali do pójścia do pracy i wykonywania obowiązków, które w ogóle nie sprawiają nam przyjemności.

Dlatego planowanie kariery jest też swoistym określeniem, co lubimy robić, co sprawia nam radość. Świadomość tego, jaką jesteśmy osobą oraz jakie mamy predyspozycje psychofizyczne, będzie miała ogromne znaczenie na naszą przyszłą ścieżkę zawodową. Jeżeli dokonamy dobrego wyboru, to wybierzemy taki zawód, który jest zgodny z naszymi zdolnościami, preferencjami czy marzeniami. Musimy pamiętać także, że planowanie kariery polega nie tylko na określeniu celów krótko i długoterminowych. Warto określić, jaki sposób realizacji tych założeń będzie dla nas odpowiedni.
Nie należy jednak zapominać, że nie przewidzimy naszej przyszłości, dlatego trzeba być gotowym na zmiany, cały czas mając w głowie te cele, które na samym początku sobie założyliśmy.

 

Etapy planowania kariery zawodowej


Od czego zatem zacząć planowanie kariery? Przede wszystkim warto napisać sobie plan. Początek może być dość łatwy – musimy określić, jakie są nasze zainteresowania oraz zdolności. Jezeli chcemy sprawdzić, jakie są nasze predyspozycje zawodowe, to warto udać się do specjalnych poradni zawodowych, w których specjaliści przeprowadzą test predyspozycji zawodowych.

Wybierając przyszły zawód, musimy zastanowić się, czy do jego wykonywania są potrzebne studia wyższe lub kursy. Jeżeli planujemy zostać lekarzem, warto zapisać sobie, że trzeba się bardzo dobrze przygotować do matury z takich przedmiotów jak: biologia, chemia czy fizyka. Młodzi ludzie muszą pamiętać, że warto zainwestować w liczne praktyki, bezpłatne staże oraz udział w różnych programach dotyczących naszych zainteresowań. Można tutaj zrobić swoisty wywiad i przejrzeć branżowe strony internetowe, dzięki czemu dowiemy się, jakie mamy możliwości. Warto wypisać sobie na kartce najbardziej interesujące nas punkty i zorientować się, jakie wymogi musimy spełnić, aby wziąć udział np. w konferencji, czy dostać się na wymarzony staż.

Cały czas warto zbierać i zapisywać kontakty. Każda nowa osoba z branży to nowe możliwości. Jeżeli chcemy dokonać zmiany i przekwalifikować się, to trzeba odświeżyć swoje CV, bądź stworzyć je od początku z uwzględnieniem nowych zainteresowań. Być może trzeba będzie zainwestować w nowe kursy, czy odświeżyć języki.

I przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na wszystko potrzeba czasu. W końcu nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie możemy się śpieszyć, ale powoli, kroczek po kroczku dążyć do wyznaczonych celów.

Jednym z ważnych etapów jest też analiza rynku pracy. Tego elementu nie może zabraknąć w naszym planie rozwoju. Powinniśmy zapoznać się z prognozami ekspertów, którzy są w stanie ocenić, czy dana profesja jest przyszłościowa, czy też powoli odchodzi do lamusa.

 

Jak napisać ścieżkę kariery zawodowej


Warto to wszystko sobie teraz zapisać. Po pierwsze, na samym środku, dużymi literami zaznaczyć, jaki mamy cel. Dzięki temu, nawet jeżeli coś nie wyjdzie, możemy wrócić do nadrzędnego celu i znowu zacząć swoją drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Następnie warto wypisać studia oraz kursy, które przybliżą nas do celu. Warto także poszukać poradników, które pokażą nam, jak wygląda dana branża, czego możemy się spodziewać.

Jeżeli dokładnie wiemy, w jakiej firmie chcemy pracować, to trzeba będzie sprawdzić, jakie musimy spełnić warunki, aby pomyślnie przejść rekrutację i nie poddawać się, jeżeli za pierwszym razem nie udało nam się otrzymać wymarzonego stanowiska. Natomiast w przypadku chęci założenia własnej działalności gospodarczej trzeba pozyskać informację, jaki jest proces zakładania firmy, co będzie nam potrzebne i czy istnieje możliwość dofinansowania.

Spisanie planu kariery zawodowej jest bardzo pomocne. W każdej chwili możemy do niego wrócić, sprawdzić, na jakim etapie jesteśmy, a jeśli trzeba to go zmodyfikować.

Jeżeli udało nam się osiągnąć zamierzony cel, warto wziąć nasz plan rozwoju zawodowego i zacząć się zastanawiać co dalej. Rozwój zawodowy nie kończy się bowiem na osiągnięciu celu. Teraz przychodzi czas na dalsze pogłębianie wiedzy i dokształcanie się oraz pozyskiwanie nowych umiejętności.

 

Planowanie kariery zawodowej – metody


Metod planowania kariery zawodowej jest tyle, ile ludzi na świecie. Przede wszystkim liczą się konkretne działania. Samo mówienie, że marzy mi się praca np. aktora, jeszcze nie sprawi, że nim zostaniemy. Dlatego tak ważne jest, aby skoncentrować się na działaniach, które przybliżą nas do celu. Musimy zatem odpowiedzieć sobie na następujące pytania: co trzeba zrobić, jak należy to zrobić.

Zapisanie odpowiedzi na te pytania na pewno pomoże nam w planowaniu działań. Dla niektórych pomocne będzie zrobienie prezentacji, inni wolą zapisać to w formie odręcznej. W każdym przypadku metodę powinniśmy określić samodzielnie, ponieważ będzie to plan, który ma nam pomóc osiągnąć wyznaczony cel.

 

Ścieżka kariery zawodowej


Jeżeli np. marzymy o pracy fotografa to warto zacząć od poznania sprzętu. Powoli zaczynamy robić pierwsze zdjęcia, być może cały czas odkładamy na nowy lepszy aparat. Dlatego młodzi ludzi mogą podjąć pracę dodatkową, która umożliwi im zakup odpowiedniego sprzętu.

Warto zapisywać na kartce, jaką część kwoty udało nam się już odłożyć. Musimy także brać udział w wielu kursach, które pozwolą nam zdobywać nowe umiejętności. Kolejnym etapem jest stworzenie portfolio z najlepszymi pracami, dzięki czemu klienci będą mogli zapoznać się z naszą działalnością fotograficzną.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji przetworów owocowych i warzywnych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: pakowanie sezonowych warzyw i owoców, przyklejanie naklejek na produkty, układanie kartonów na specjalnych paletach i przygotowywanie do dalszej spedycji. Praca w systemie 3-zmianowym, co wiąże się z dodatkami! Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (Centrum Klienta bezkasowe)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Wodzisław Śląski    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (z obsługą kasową)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Żywiec    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.