Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

 
Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

Planowanie kariery – korzyści


Świadome planowanie kariery zawodowej może pomóc w osiągnięciu założonych przez nas celów. Kariera, rozumiana jako ścieżka rozwoju zawodowego, może przynieść wiele satysfakcji, jednak warto się zastanowić, co możemy zrobić, aby łatwiej było nam osiągnąć pewne jej etapy.

Dlaczego warto zaplanować swoją ścieżkę zawodową? Przede wszystkim pozwoli nam to na samodzielny wybór naszego rozwoju. Nie zostawiamy tego przypadkowi, dzięki czemu będziemy mieli realny wpływ na to, co stanie się w naszym życiu zawodowym. Oczywiście musimy pamiętać tutaj o pewnych nieprzewidzianych zdarzeniach losowych, które na pewno przydarzą się nam na tej drodze.

Jeżeli pozostawimy swoją karierę „ślepemu losowi”, to po jakimś czasie możemy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy w miejscu, w którym w ogóle nie chcieliśmy się znaleźć. Stracimy motywację do działania, a każdy dzień będzie dla nas prawdziwą torturą, ponieważ będziemy się zmuszali do pójścia do pracy i wykonywania obowiązków, które w ogóle nie sprawiają nam przyjemności.

Dlatego planowanie kariery jest też swoistym określeniem, co lubimy robić, co sprawia nam radość. Świadomość tego, jaką jesteśmy osobą oraz jakie mamy predyspozycje psychofizyczne, będzie miała ogromne znaczenie na naszą przyszłą ścieżkę zawodową. Jeżeli dokonamy dobrego wyboru, to wybierzemy taki zawód, który jest zgodny z naszymi zdolnościami, preferencjami czy marzeniami. Musimy pamiętać także, że planowanie kariery polega nie tylko na określeniu celów krótko i długoterminowych. Warto określić, jaki sposób realizacji tych założeń będzie dla nas odpowiedni.
Nie należy jednak zapominać, że nie przewidzimy naszej przyszłości, dlatego trzeba być gotowym na zmiany, cały czas mając w głowie te cele, które na samym początku sobie założyliśmy.

 

Etapy planowania kariery zawodowej


Od czego zatem zacząć planowanie kariery? Przede wszystkim warto napisać sobie plan. Początek może być dość łatwy – musimy określić, jakie są nasze zainteresowania oraz zdolności. Jezeli chcemy sprawdzić, jakie są nasze predyspozycje zawodowe, to warto udać się do specjalnych poradni zawodowych, w których specjaliści przeprowadzą test predyspozycji zawodowych.

Wybierając przyszły zawód, musimy zastanowić się, czy do jego wykonywania są potrzebne studia wyższe lub kursy. Jeżeli planujemy zostać lekarzem, warto zapisać sobie, że trzeba się bardzo dobrze przygotować do matury z takich przedmiotów jak: biologia, chemia czy fizyka. Młodzi ludzie muszą pamiętać, że warto zainwestować w liczne praktyki, bezpłatne staże oraz udział w różnych programach dotyczących naszych zainteresowań. Można tutaj zrobić swoisty wywiad i przejrzeć branżowe strony internetowe, dzięki czemu dowiemy się, jakie mamy możliwości. Warto wypisać sobie na kartce najbardziej interesujące nas punkty i zorientować się, jakie wymogi musimy spełnić, aby wziąć udział np. w konferencji, czy dostać się na wymarzony staż.

Cały czas warto zbierać i zapisywać kontakty. Każda nowa osoba z branży to nowe możliwości. Jeżeli chcemy dokonać zmiany i przekwalifikować się, to trzeba odświeżyć swoje CV, bądź stworzyć je od początku z uwzględnieniem nowych zainteresowań. Być może trzeba będzie zainwestować w nowe kursy, czy odświeżyć języki.

I przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na wszystko potrzeba czasu. W końcu nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie możemy się śpieszyć, ale powoli, kroczek po kroczku dążyć do wyznaczonych celów.

Jednym z ważnych etapów jest też analiza rynku pracy. Tego elementu nie może zabraknąć w naszym planie rozwoju. Powinniśmy zapoznać się z prognozami ekspertów, którzy są w stanie ocenić, czy dana profesja jest przyszłościowa, czy też powoli odchodzi do lamusa.

 

Jak napisać ścieżkę kariery zawodowej


Warto to wszystko sobie teraz zapisać. Po pierwsze, na samym środku, dużymi literami zaznaczyć, jaki mamy cel. Dzięki temu, nawet jeżeli coś nie wyjdzie, możemy wrócić do nadrzędnego celu i znowu zacząć swoją drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Następnie warto wypisać studia oraz kursy, które przybliżą nas do celu. Warto także poszukać poradników, które pokażą nam, jak wygląda dana branża, czego możemy się spodziewać.

Jeżeli dokładnie wiemy, w jakiej firmie chcemy pracować, to trzeba będzie sprawdzić, jakie musimy spełnić warunki, aby pomyślnie przejść rekrutację i nie poddawać się, jeżeli za pierwszym razem nie udało nam się otrzymać wymarzonego stanowiska. Natomiast w przypadku chęci założenia własnej działalności gospodarczej trzeba pozyskać informację, jaki jest proces zakładania firmy, co będzie nam potrzebne i czy istnieje możliwość dofinansowania.

Spisanie planu kariery zawodowej jest bardzo pomocne. W każdej chwili możemy do niego wrócić, sprawdzić, na jakim etapie jesteśmy, a jeśli trzeba to go zmodyfikować.

Jeżeli udało nam się osiągnąć zamierzony cel, warto wziąć nasz plan rozwoju zawodowego i zacząć się zastanawiać co dalej. Rozwój zawodowy nie kończy się bowiem na osiągnięciu celu. Teraz przychodzi czas na dalsze pogłębianie wiedzy i dokształcanie się oraz pozyskiwanie nowych umiejętności.

 

Planowanie kariery zawodowej – metody


Metod planowania kariery zawodowej jest tyle, ile ludzi na świecie. Przede wszystkim liczą się konkretne działania. Samo mówienie, że marzy mi się praca np. aktora, jeszcze nie sprawi, że nim zostaniemy. Dlatego tak ważne jest, aby skoncentrować się na działaniach, które przybliżą nas do celu. Musimy zatem odpowiedzieć sobie na następujące pytania: co trzeba zrobić, jak należy to zrobić.

Zapisanie odpowiedzi na te pytania na pewno pomoże nam w planowaniu działań. Dla niektórych pomocne będzie zrobienie prezentacji, inni wolą zapisać to w formie odręcznej. W każdym przypadku metodę powinniśmy określić samodzielnie, ponieważ będzie to plan, który ma nam pomóc osiągnąć wyznaczony cel.

 

Ścieżka kariery zawodowej


Jeżeli np. marzymy o pracy fotografa to warto zacząć od poznania sprzętu. Powoli zaczynamy robić pierwsze zdjęcia, być może cały czas odkładamy na nowy lepszy aparat. Dlatego młodzi ludzi mogą podjąć pracę dodatkową, która umożliwi im zakup odpowiedniego sprzętu.

Warto zapisywać na kartce, jaką część kwoty udało nam się już odłożyć. Musimy także brać udział w wielu kursach, które pozwolą nam zdobywać nowe umiejętności. Kolejnym etapem jest stworzenie portfolio z najlepszymi pracami, dzięki czemu klienci będą mogli zapoznać się z naszą działalnością fotograficzną.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Koordynator / Koordynatorka Transakcji - Dział Reprezentacji Najemcy

    Colliers Poland sp. z o.o.   Kraków, ul. Pawia 18a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Koordynowanie / wspieranie procesów transakcyjnych, w tym m.in.: kontakt i spotkania z klientami w procesie reprezentacji najemcy, zbieranie ofert od właścicieli nieruchomości, przygotowywanie porównań / analiz ofert dla klientów; Kontaktowanie się z najemcami,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   8 000 - 14 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: Praca w różnych działach magazynu, w tym przy rozładunku i układaniu towaru; Sztaplowanie produktów na paletach i przygotowywanie ich do dalszej dystrybucji; Udział w szkoleniu wprowadzającym przed rozpoczęciem pracy; Wymagania: Chęć do pracy oraz zaangażowanie; Gotowość do...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem, Hamburg   
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.
    11 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - TECHNIKA DENTYSTYCZNA - ORTODONCJA miejsca pracy: Frankfurt nad Menem, Hamburg specjalizacja: ortodoncja Zadania, które czekają na Ciebie: Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych funkcjonalnych aparatów ortodontycznych, np....
  • Młodszy Inżynier Przygotowania Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Co zyskasz pracując z nami: Nauczysz się optymalizować procesy i maksymalizować wykorzystanie potencjału maszyn. Zrozumiesz, jak usprawniać przepływy materiałowe i logistykę wewnętrzną. Dowiesz się, jak eliminować marnotrawstwo (MUDA) w produkcji i zwiększać efektywność...
  • Specjalista ds. Technicznych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twoje zadania to: Nadzór nad przeprowadzaniem przeglądów infrastruktury obiektowej Spółki budynków oraz instalacji. Zarządzanie procesem eksploatacji technicznej. Nadzór nad terminowymi badaniami technicznymi, UDT i innymi wymaganymi przez prawo. Koordynacja utrzymania w ruchu pojazdów i...
  • Elektryk

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Konserwacji sieci urządzeń elektrycznych na terenie zakładu (rozdzielnie elektryczne, szafy sterownicze, linie zasilające i oświetleniowe), Planowania i przeprowadzania czynności konserwacyjnych, Diagnozowania i zapobiegania awarii i usterek, Szybkiego reagowania w czasie awarii maszyn i...

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Przeciętny pracownik spędza w firmie 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin tygodniowo. Przyjmuje się, że łącznie jest to około 10 lat życia, co oznacza, że warunki pracy mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dlatego coraz więcej firm decydują się przeznaczyć część przestrzeni biurowej na tzw. chillout roomy. Co się w nich znajduje i kto może z nich korzystać?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, różni się tylko częstotliwość ich wykonywania oraz rodzaj zlecanych badań. Przykładowo, jeśli pracownik wykonuje pracę na wysokości, zostanie wysłany m.in. na badanie neurologiczne, nauczyciele mogą spodziewać się badań laryngologicznych, a osoby na kierowniczych stanowiskach – EKG serca i pomiaru poziomu cholesterolu we krwi.

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

„To wcale nie miało miejsca!", „To był przecież niewinny żart, źle to odebrałeś", „Znowu przesadzasz..." Jeśli bardzo często słyszysz tego typu komunikaty kwestionujące Twój zdrowy rozsądek albo podważające Twoje emocje, być może ktoś stara się Tobą manipulować. Gaslighting to bardzo wyrafinowana forma przemocy emocjonalnej. Jakie są oznaki, że gaslighter zastawia na Ciebie pułapkę?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379