Planowanie kariery – korzyści
Świadome planowanie kariery zawodowej może pomóc w osiągnięciu założonych przez nas celów. Kariera, rozumiana jako ścieżka rozwoju zawodowego, może przynieść wiele satysfakcji, jednak warto się zastanowić, co możemy zrobić, aby łatwiej było nam osiągnąć pewne jej etapy.
Dlaczego warto zaplanować swoją ścieżkę zawodową? Przede wszystkim pozwoli nam to na samodzielny wybór naszego rozwoju. Nie zostawiamy tego przypadkowi, dzięki czemu będziemy mieli realny wpływ na to, co stanie się w naszym życiu zawodowym. Oczywiście musimy pamiętać tutaj o pewnych nieprzewidzianych zdarzeniach losowych, które na pewno przydarzą się nam na tej drodze.
Jeżeli pozostawimy swoją karierę „ślepemu losowi”, to po jakimś czasie możemy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy w miejscu, w którym w ogóle nie chcieliśmy się znaleźć. Stracimy motywację do działania, a każdy dzień będzie dla nas prawdziwą torturą, ponieważ będziemy się zmuszali do pójścia do pracy i wykonywania obowiązków, które w ogóle nie sprawiają nam przyjemności.
Dlatego planowanie kariery jest też swoistym określeniem, co lubimy robić, co sprawia nam radość. Świadomość tego, jaką jesteśmy osobą oraz jakie mamy predyspozycje psychofizyczne, będzie miała ogromne znaczenie na naszą przyszłą ścieżkę zawodową. Jeżeli dokonamy dobrego wyboru, to wybierzemy taki zawód, który jest zgodny z naszymi zdolnościami, preferencjami czy marzeniami. Musimy pamiętać także, że planowanie kariery polega nie tylko na określeniu celów krótko i długoterminowych. Warto określić, jaki sposób realizacji tych założeń będzie dla nas odpowiedni.
Nie należy jednak zapominać, że nie przewidzimy naszej przyszłości, dlatego trzeba być gotowym na zmiany, cały czas mając w głowie te cele, które na samym początku sobie założyliśmy.
Etapy planowania kariery zawodowej
Od czego zatem zacząć planowanie kariery? Przede wszystkim warto napisać sobie plan. Początek może być dość łatwy – musimy określić, jakie są nasze zainteresowania oraz zdolności. Jezeli chcemy sprawdzić, jakie są nasze predyspozycje zawodowe, to warto udać się do specjalnych poradni zawodowych, w których specjaliści przeprowadzą test predyspozycji zawodowych.
Wybierając przyszły zawód, musimy zastanowić się, czy do jego wykonywania są potrzebne studia wyższe lub kursy. Jeżeli planujemy zostać lekarzem, warto zapisać sobie, że trzeba się bardzo dobrze przygotować do matury z takich przedmiotów jak: biologia, chemia czy fizyka. Młodzi ludzie muszą pamiętać, że warto zainwestować w liczne praktyki, bezpłatne staże oraz udział w różnych programach dotyczących naszych zainteresowań. Można tutaj zrobić swoisty wywiad i przejrzeć branżowe strony internetowe, dzięki czemu dowiemy się, jakie mamy możliwości. Warto wypisać sobie na kartce najbardziej interesujące nas punkty i zorientować się, jakie wymogi musimy spełnić, aby wziąć udział np. w konferencji, czy dostać się na wymarzony staż.
Cały czas warto zbierać i zapisywać kontakty. Każda nowa osoba z branży to nowe możliwości. Jeżeli chcemy dokonać zmiany i przekwalifikować się, to trzeba odświeżyć swoje CV, bądź stworzyć je od początku z uwzględnieniem nowych zainteresowań. Być może trzeba będzie zainwestować w nowe kursy, czy odświeżyć języki.
I przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na wszystko potrzeba czasu. W końcu nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie możemy się śpieszyć, ale powoli, kroczek po kroczku dążyć do wyznaczonych celów.
Jednym z ważnych etapów jest też analiza rynku pracy. Tego elementu nie może zabraknąć w naszym planie rozwoju. Powinniśmy zapoznać się z prognozami ekspertów, którzy są w stanie ocenić, czy dana profesja jest przyszłościowa, czy też powoli odchodzi do lamusa.
Jak napisać ścieżkę kariery zawodowej
Warto to wszystko sobie teraz zapisać. Po pierwsze, na samym środku, dużymi literami zaznaczyć, jaki mamy cel. Dzięki temu, nawet jeżeli coś nie wyjdzie, możemy wrócić do nadrzędnego celu i znowu zacząć swoją drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Następnie warto wypisać studia oraz kursy, które przybliżą nas do celu. Warto także poszukać poradników, które pokażą nam, jak wygląda dana branża, czego możemy się spodziewać.
Jeżeli dokładnie wiemy, w jakiej firmie chcemy pracować, to trzeba będzie sprawdzić, jakie musimy spełnić warunki, aby pomyślnie przejść rekrutację i nie poddawać się, jeżeli za pierwszym razem nie udało nam się otrzymać wymarzonego stanowiska. Natomiast w przypadku chęci założenia własnej działalności gospodarczej trzeba pozyskać informację, jaki jest proces zakładania firmy, co będzie nam potrzebne i czy istnieje możliwość dofinansowania.
Spisanie planu kariery zawodowej jest bardzo pomocne. W każdej chwili możemy do niego wrócić, sprawdzić, na jakim etapie jesteśmy, a jeśli trzeba to go zmodyfikować.
Jeżeli udało nam się osiągnąć zamierzony cel, warto wziąć nasz plan rozwoju zawodowego i zacząć się zastanawiać co dalej. Rozwój zawodowy nie kończy się bowiem na osiągnięciu celu. Teraz przychodzi czas na dalsze pogłębianie wiedzy i dokształcanie się oraz pozyskiwanie nowych umiejętności.
Planowanie kariery zawodowej – metody
Metod planowania kariery zawodowej jest tyle, ile ludzi na świecie. Przede wszystkim liczą się konkretne działania. Samo mówienie, że marzy mi się praca np. aktora, jeszcze nie sprawi, że nim zostaniemy. Dlatego tak ważne jest, aby skoncentrować się na działaniach, które przybliżą nas do celu. Musimy zatem odpowiedzieć sobie na następujące pytania: co trzeba zrobić, jak należy to zrobić.
Zapisanie odpowiedzi na te pytania na pewno pomoże nam w planowaniu działań. Dla niektórych pomocne będzie zrobienie prezentacji, inni wolą zapisać to w formie odręcznej. W każdym przypadku metodę powinniśmy określić samodzielnie, ponieważ będzie to plan, który ma nam pomóc osiągnąć wyznaczony cel.
Ścieżka kariery zawodowej
Jeżeli np. marzymy o pracy fotografa to warto zacząć od poznania sprzętu. Powoli zaczynamy robić pierwsze zdjęcia, być może cały czas odkładamy na nowy lepszy aparat. Dlatego młodzi ludzi mogą podjąć pracę dodatkową, która umożliwi im zakup odpowiedniego sprzętu.
Warto zapisywać na kartce, jaką część kwoty udało nam się już odłożyć. Musimy także brać udział w wielu kursach, które pozwolą nam zdobywać nowe umiejętności. Kolejnym etapem jest stworzenie portfolio z najlepszymi pracami, dzięki czemu klienci będą mogli zapoznać się z naszą działalnością fotograficzną.