Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

 
Planowanie kariery zawodowej – jak napisać, etapy, metody, wzór

Planowanie kariery – korzyści


Świadome planowanie kariery zawodowej może pomóc w osiągnięciu założonych przez nas celów. Kariera, rozumiana jako ścieżka rozwoju zawodowego, może przynieść wiele satysfakcji, jednak warto się zastanowić, co możemy zrobić, aby łatwiej było nam osiągnąć pewne jej etapy.

Dlaczego warto zaplanować swoją ścieżkę zawodową? Przede wszystkim pozwoli nam to na samodzielny wybór naszego rozwoju. Nie zostawiamy tego przypadkowi, dzięki czemu będziemy mieli realny wpływ na to, co stanie się w naszym życiu zawodowym. Oczywiście musimy pamiętać tutaj o pewnych nieprzewidzianych zdarzeniach losowych, które na pewno przydarzą się nam na tej drodze.

Jeżeli pozostawimy swoją karierę „ślepemu losowi”, to po jakimś czasie możemy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy w miejscu, w którym w ogóle nie chcieliśmy się znaleźć. Stracimy motywację do działania, a każdy dzień będzie dla nas prawdziwą torturą, ponieważ będziemy się zmuszali do pójścia do pracy i wykonywania obowiązków, które w ogóle nie sprawiają nam przyjemności.

Dlatego planowanie kariery jest też swoistym określeniem, co lubimy robić, co sprawia nam radość. Świadomość tego, jaką jesteśmy osobą oraz jakie mamy predyspozycje psychofizyczne, będzie miała ogromne znaczenie na naszą przyszłą ścieżkę zawodową. Jeżeli dokonamy dobrego wyboru, to wybierzemy taki zawód, który jest zgodny z naszymi zdolnościami, preferencjami czy marzeniami. Musimy pamiętać także, że planowanie kariery polega nie tylko na określeniu celów krótko i długoterminowych. Warto określić, jaki sposób realizacji tych założeń będzie dla nas odpowiedni.
Nie należy jednak zapominać, że nie przewidzimy naszej przyszłości, dlatego trzeba być gotowym na zmiany, cały czas mając w głowie te cele, które na samym początku sobie założyliśmy.

 

Etapy planowania kariery zawodowej


Od czego zatem zacząć planowanie kariery? Przede wszystkim warto napisać sobie plan. Początek może być dość łatwy – musimy określić, jakie są nasze zainteresowania oraz zdolności. Jezeli chcemy sprawdzić, jakie są nasze predyspozycje zawodowe, to warto udać się do specjalnych poradni zawodowych, w których specjaliści przeprowadzą test predyspozycji zawodowych.

Wybierając przyszły zawód, musimy zastanowić się, czy do jego wykonywania są potrzebne studia wyższe lub kursy. Jeżeli planujemy zostać lekarzem, warto zapisać sobie, że trzeba się bardzo dobrze przygotować do matury z takich przedmiotów jak: biologia, chemia czy fizyka. Młodzi ludzie muszą pamiętać, że warto zainwestować w liczne praktyki, bezpłatne staże oraz udział w różnych programach dotyczących naszych zainteresowań. Można tutaj zrobić swoisty wywiad i przejrzeć branżowe strony internetowe, dzięki czemu dowiemy się, jakie mamy możliwości. Warto wypisać sobie na kartce najbardziej interesujące nas punkty i zorientować się, jakie wymogi musimy spełnić, aby wziąć udział np. w konferencji, czy dostać się na wymarzony staż.

Cały czas warto zbierać i zapisywać kontakty. Każda nowa osoba z branży to nowe możliwości. Jeżeli chcemy dokonać zmiany i przekwalifikować się, to trzeba odświeżyć swoje CV, bądź stworzyć je od początku z uwzględnieniem nowych zainteresowań. Być może trzeba będzie zainwestować w nowe kursy, czy odświeżyć języki.

I przede wszystkim musimy mieć świadomość, że na wszystko potrzeba czasu. W końcu nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie możemy się śpieszyć, ale powoli, kroczek po kroczku dążyć do wyznaczonych celów.

Jednym z ważnych etapów jest też analiza rynku pracy. Tego elementu nie może zabraknąć w naszym planie rozwoju. Powinniśmy zapoznać się z prognozami ekspertów, którzy są w stanie ocenić, czy dana profesja jest przyszłościowa, czy też powoli odchodzi do lamusa.

 

Jak napisać ścieżkę kariery zawodowej


Warto to wszystko sobie teraz zapisać. Po pierwsze, na samym środku, dużymi literami zaznaczyć, jaki mamy cel. Dzięki temu, nawet jeżeli coś nie wyjdzie, możemy wrócić do nadrzędnego celu i znowu zacząć swoją drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Następnie warto wypisać studia oraz kursy, które przybliżą nas do celu. Warto także poszukać poradników, które pokażą nam, jak wygląda dana branża, czego możemy się spodziewać.

Jeżeli dokładnie wiemy, w jakiej firmie chcemy pracować, to trzeba będzie sprawdzić, jakie musimy spełnić warunki, aby pomyślnie przejść rekrutację i nie poddawać się, jeżeli za pierwszym razem nie udało nam się otrzymać wymarzonego stanowiska. Natomiast w przypadku chęci założenia własnej działalności gospodarczej trzeba pozyskać informację, jaki jest proces zakładania firmy, co będzie nam potrzebne i czy istnieje możliwość dofinansowania.

Spisanie planu kariery zawodowej jest bardzo pomocne. W każdej chwili możemy do niego wrócić, sprawdzić, na jakim etapie jesteśmy, a jeśli trzeba to go zmodyfikować.

Jeżeli udało nam się osiągnąć zamierzony cel, warto wziąć nasz plan rozwoju zawodowego i zacząć się zastanawiać co dalej. Rozwój zawodowy nie kończy się bowiem na osiągnięciu celu. Teraz przychodzi czas na dalsze pogłębianie wiedzy i dokształcanie się oraz pozyskiwanie nowych umiejętności.

 

Planowanie kariery zawodowej – metody


Metod planowania kariery zawodowej jest tyle, ile ludzi na świecie. Przede wszystkim liczą się konkretne działania. Samo mówienie, że marzy mi się praca np. aktora, jeszcze nie sprawi, że nim zostaniemy. Dlatego tak ważne jest, aby skoncentrować się na działaniach, które przybliżą nas do celu. Musimy zatem odpowiedzieć sobie na następujące pytania: co trzeba zrobić, jak należy to zrobić.

Zapisanie odpowiedzi na te pytania na pewno pomoże nam w planowaniu działań. Dla niektórych pomocne będzie zrobienie prezentacji, inni wolą zapisać to w formie odręcznej. W każdym przypadku metodę powinniśmy określić samodzielnie, ponieważ będzie to plan, który ma nam pomóc osiągnąć wyznaczony cel.

 

Ścieżka kariery zawodowej


Jeżeli np. marzymy o pracy fotografa to warto zacząć od poznania sprzętu. Powoli zaczynamy robić pierwsze zdjęcia, być może cały czas odkładamy na nowy lepszy aparat. Dlatego młodzi ludzi mogą podjąć pracę dodatkową, która umożliwi im zakup odpowiedniego sprzętu.

Warto zapisywać na kartce, jaką część kwoty udało nam się już odłożyć. Musimy także brać udział w wielu kursach, które pozwolą nam zdobywać nowe umiejętności. Kolejnym etapem jest stworzenie portfolio z najlepszymi pracami, dzięki czemu klienci będą mogli zapoznać się z naszą działalnością fotograficzną.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    8 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.