Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pies w pracy – czy to dobry pomysł?

Pies w pracy – czy to dobry pomysł?

 
Pies w pracy – czy to dobry pomysł?

Benefity dla pracowników przestają być rzadkością. Nie tylko międzynarodowe koncerny, ale także rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej oferują dodatki takie jak firmowe ubezpieczenia, karnety na siłownię i prywatna opieka medyczna. Jedno z ciekawszych udogodnień to miejsce pracy przyjazne zwierzętom. Czy pies w biurze to dobre rozwiązanie? Sprawdź, kiedy Twój pupil może towarzyszyć Ci w pracy i jakie warunki trzeba mu zapewnić.

 

Spis treści

Pies w biurze – kiedy możemy go zabrać do miejsca pracy?

 

Polskie przepisy nie zabraniają przyprowadzania zwierząt w miejsce pracy. Jednak nie zawsze jest to możliwe, choćby ze względów bezpieczeństwa. Pies na hali produkcyjnej, na terenie budowy czy w magazynie stanowiłby zagrożenie dla siebie i prawidłowej organizacji pracy. Z tego powodu najlepsze miejsce dla pupila to przestrzeń biurowa.

 

To pracodawca decyduje o możliwości opieki nad zwierzakiem w miejscu pracy. Dodatkowo niezbędna jest zgoda innych współpracowników. Co więcej, zwykle wątpliwości pracodawców, którzy oferują tego rodzaju benefity dla pracowników, nie budzi jedynie pies w pracy. Często zakłada się, że inne gatunki zwierząt uniemożliwiałyby wykonywanie obowiązków zawodowych lub musiałyby spędzić większość dnia w zamknięciu.

 

Pies w pracy – jak przekonać przełożonego?

 

Pies w biurze to opcja pozwalająca efektywnie łączyć życie zawodowe z opieką nad czworonogiem. Jeśli jednak firma nie włączyła takiej możliwości w benefity dla pracowników, przyprowadzenie zwierzaka do pracy wymaga przekonania do tego pomysłu pracodawcy.

 

Aby zmienić miejsce pracy w przyjazne zwierzętom, warto przedstawić zalety wynikające z ich obecności, takie jak lepsza atmosfera i większa wydajność. W przekonaniu pracodawcy pomocne będzie też przedstawienie wszystkich niezbędnych zaświadczeń od weterynarza i upewnienie się, że żaden ze współpracowników nie ma alergii.

 

Pies w biurze – co należy mu zapewnić?

 

Pies w pracy to wciąż nowość, dlatego zasady przyprowadzania zwierząt mogą różnić się w zależności od ustaleń pracodawcy. Jednak wytyczne odnośnie dopuszczenia obecności pupili są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz zwierzętom.

 

Samo zwierzę powinno mieć własne, stałe miejsce. Specjalny kącik to na przykład legowisko lub kocyk obok biurka właściciela. Najlepiej, aby biurko było nieco odosobnione, by zwierzę nie stresowało się ciągłą obecnością obcych osób. Niezbędna jest też karma i woda dla psa. W przypadku biura najlepsza opcja to mata zabezpieczająca przed chlapaniem i antypoślizgowa miska dla psa. Trzeba też pamiętać, że chodzenie po schodach nie jest dobre dla zwierzaków. Z tego powodu biura znajdujące się na wyższych piętrach powinny udostępniać pracownikom z psami oznakowane windy.

 

 

Pies w miejscu pracy – jak go przygotować?

 

Zwierzęta w pracy to nie lada wyzwanie. Aby obecność zwierzaka i obowiązki zawodowe szły w parze, pies powinien spełniać podstawowe warunki. Najlepiej, żeby był to starszy, ułożony psiak, który nie zdemoluje biura i nie będzie zaczepiał każdej napotkanej osoby.

Ważne, aby pupil był nastawiony przyjaźnie i nie wykazywał żadnej agresji wobec współpracowników. Nerwowość, agresja czy płochliwość będą negatywnie wpływać na organizację pracy.

 

Pies w pracy – zalety

 

Pies w biurze wpływa na funkcjonowanie całej organizacji. Według różnych badań (np. Purina – 2017 r.) obecność zwierząt  poprawia atmosferę między współpracownikami. Przychodzenie do pracy z psem to także świetny zabieg wizerunkowy zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pracownik może się wyróżnić na tle grupy, a firma przyciągnąć nowe talenty wciąż nieoczywistym benefitem pozapłacowym.

Urozmaicenie, jakim jest opieka nad psem w biurze, przekłada się na samopoczucie pracowników, wzmacnia relacje i pomaga budować zaufanie, co odczuwalne jest na poziomie współpracy zawodowej. Warto wiedzieć, że głaskanie psa, a nawet sama obecność zwierzęcia obniża poziom stresu, jaki nierzadko towarzyszy w pracy. Pies jest u boku człowieka niezależnie od wyników jego działań, nie ocenia i nie komentuje – przwebywanie z nim w pracy to swego rodzaju dogoterapia, dzięki której pracownicy są bardziej wydajni i zdecydowanie mniej zestresowani.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Administrator Nieruchomości

    EMCO   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    OPIS STANOWISKA: wsparcie Zarządcy i administrowanie budynkami mieszkalnymi; aktywna, zaangażowana obsługa i kontakt z klientem również poza godzinami pracy biura (telefon, e-mail, bezpośrednio) nadzór nad firmami obsługującymi nieruchomości; zbieranie i weryfikacja ofert na obsługę...
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czego oczekujemy od Ciebie? ważnego prawa jazdy klasy C lub CE + kod 95; ważnej karty kierowcy; otwartej komunikacji i szczerości, nawet w przypadku problemów lub pytań; właściwego obchodzenia się z ciężarówką; wiarygodnych informacji na temat zakresu Twojego doświadczenia zawodowego....
  • Elektryk

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Realizacja remontów oraz modernizacji maszyn; Opracowanie dokumentacji elektrycznej i maszynowej; Przeglądy i naprawa komponentów maszyn, elektryki i automatyki; Uruchamianie maszyn w zakładach Grupy GEDIA;
  • Lendi Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B   5 000 - 25 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Twoim zadaniem będzie profesjonalne doradztwo w zakresie sprzedaży i kupna nieruchomości. Będziesz wykonywać wolny zawód w oparciu o sprawdzony know-how, autorskie narzędzia oraz stałe wsparcie merytoryczne, a Twoje wynagrodzenie będzie oparte na prowizji. Jeśli...
  • Asystent / Asystentka działu księgowości

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: sprawdzanie poprawności, skanowanie (OCR) i opisywanie faktur kosztowych; dbanie o terminowość i prawidłowy obieg dokumentów; obsługa korespondencji przychodzącej i wychodzącej, w tym korespondencji mailowej; archiwizacja dokumentów; obsługa bieżących spraw...
  • Tekton Capital sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Aktywne pozyskiwanie klientów i budowanie bazy ofert rynku wtórnego i pierwotnego Przygotowywanie ofert i prezentacja nieruchomości; Przeprowadzanie transakcji sprzedaży i najmu nieruchomości Nawiązywanie trwałych relacji z Klientami; Godne reprezentowanie firmy...

Najnowsze artykuły

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska. 

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w 27 krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że koszty pracy są u nas niemal dwukrotnie niższe od unijnej średniej. Jednocześnie Polska jest jednym z państw UE, w których wzrost kosztów pracy był najwyższy na przestrzeni ostatniego roku.

Zakładka o nas – co napisać?

Zakładka o nas – co napisać?

W erze cyfrowej większość konsumentów, nawet tych, którzy ostatecznie dokonują zakupu lub korzystają z usługi stancjonarnie, sprawdza stronę firmy. Co więcej, klienci i kontrahenci szukają tam nie tylko cennika czy danych kontaktowych. Co jeszcze sprawdzają? Wyjaśniamy, co warto uwzględnić w zakładce „O nas" na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a jakie informacje lepiej pominąć.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379