Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pies w pracy – czy to dobry pomysł?

Pies w pracy – czy to dobry pomysł?

 
Pies w pracy – czy to dobry pomysł?

Benefity dla pracowników przestają być rzadkością. Nie tylko międzynarodowe koncerny, ale także rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej oferują dodatki takie jak firmowe ubezpieczenia, karnety na siłownię i prywatna opieka medyczna. Jedno z ciekawszych udogodnień to miejsce pracy przyjazne zwierzętom. Czy pies w biurze to dobre rozwiązanie? Sprawdź, kiedy Twój pupil może towarzyszyć Ci w pracy i jakie warunki trzeba mu zapewnić.

 

Spis treści

Pies w biurze – kiedy możemy go zabrać do miejsca pracy?

 

Polskie przepisy nie zabraniają przyprowadzania zwierząt w miejsce pracy. Jednak nie zawsze jest to możliwe, choćby ze względów bezpieczeństwa. Pies na hali produkcyjnej, na terenie budowy czy w magazynie stanowiłby zagrożenie dla siebie i prawidłowej organizacji pracy. Z tego powodu najlepsze miejsce dla pupila to przestrzeń biurowa.

 

To pracodawca decyduje o możliwości opieki nad zwierzakiem w miejscu pracy. Dodatkowo niezbędna jest zgoda innych współpracowników. Co więcej, zwykle wątpliwości pracodawców, którzy oferują tego rodzaju benefity dla pracowników, nie budzi jedynie pies w pracy. Często zakłada się, że inne gatunki zwierząt uniemożliwiałyby wykonywanie obowiązków zawodowych lub musiałyby spędzić większość dnia w zamknięciu.

 

Pies w pracy – jak przekonać przełożonego?

 

Pies w biurze to opcja pozwalająca efektywnie łączyć życie zawodowe z opieką nad czworonogiem. Jeśli jednak firma nie włączyła takiej możliwości w benefity dla pracowników, przyprowadzenie zwierzaka do pracy wymaga przekonania do tego pomysłu pracodawcy.

 

Aby zmienić miejsce pracy w przyjazne zwierzętom, warto przedstawić zalety wynikające z ich obecności, takie jak lepsza atmosfera i większa wydajność. W przekonaniu pracodawcy pomocne będzie też przedstawienie wszystkich niezbędnych zaświadczeń od weterynarza i upewnienie się, że żaden ze współpracowników nie ma alergii.

 

Pies w biurze – co należy mu zapewnić?

 

Pies w pracy to wciąż nowość, dlatego zasady przyprowadzania zwierząt mogą różnić się w zależności od ustaleń pracodawcy. Jednak wytyczne odnośnie dopuszczenia obecności pupili są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz zwierzętom.

 

Samo zwierzę powinno mieć własne, stałe miejsce. Specjalny kącik to na przykład legowisko lub kocyk obok biurka właściciela. Najlepiej, aby biurko było nieco odosobnione, by zwierzę nie stresowało się ciągłą obecnością obcych osób. Niezbędna jest też karma i woda dla psa. W przypadku biura najlepsza opcja to mata zabezpieczająca przed chlapaniem i antypoślizgowa miska dla psa. Trzeba też pamiętać, że chodzenie po schodach nie jest dobre dla zwierzaków. Z tego powodu biura znajdujące się na wyższych piętrach powinny udostępniać pracownikom z psami oznakowane windy.

 

 

Pies w miejscu pracy – jak go przygotować?

 

Zwierzęta w pracy to nie lada wyzwanie. Aby obecność zwierzaka i obowiązki zawodowe szły w parze, pies powinien spełniać podstawowe warunki. Najlepiej, żeby był to starszy, ułożony psiak, który nie zdemoluje biura i nie będzie zaczepiał każdej napotkanej osoby.

Ważne, aby pupil był nastawiony przyjaźnie i nie wykazywał żadnej agresji wobec współpracowników. Nerwowość, agresja czy płochliwość będą negatywnie wpływać na organizację pracy.

 

Pies w pracy – zalety

 

Pies w biurze wpływa na funkcjonowanie całej organizacji. Według różnych badań (np. Purina – 2017 r.) obecność zwierząt  poprawia atmosferę między współpracownikami. Przychodzenie do pracy z psem to także świetny zabieg wizerunkowy zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pracownik może się wyróżnić na tle grupy, a firma przyciągnąć nowe talenty wciąż nieoczywistym benefitem pozapłacowym.

Urozmaicenie, jakim jest opieka nad psem w biurze, przekłada się na samopoczucie pracowników, wzmacnia relacje i pomaga budować zaufanie, co odczuwalne jest na poziomie współpracy zawodowej. Warto wiedzieć, że głaskanie psa, a nawet sama obecność zwierzęcia obniża poziom stresu, jaki nierzadko towarzyszy w pracy. Pies jest u boku człowieka niezależnie od wyników jego działań, nie ocenia i nie komentuje – przwebywanie z nim w pracy to swego rodzaju dogoterapia, dzięki której pracownicy są bardziej wydajni i zdecydowanie mniej zestresowani.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?