Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

 
Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Umowa o pracę jest bardzo pożądaną formą zatrudnienia przez pracowników. Daje bowiem większą stabilizację zatrudnienia, ochronę przepisami Kodeksu pracy i inne uprawnienia, które nie dotyczą osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

 

Podpisując po raz pierwszy w życiu taką umowę, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, by być w pełni świadomym swoich praw i obowiązków.

 

Pierwsza praca – umowa o pracę, czyli jaka?

 

Przede wszystkim nie zapomnijmy, by pierwszą umowę o pracę (a także wszystkie kolejne!) dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy zawiera wszystkie elementy, które wymagane są przez przepisy prawa.

 

Powinny się w niej znaleźć informacje dotyczące pracodawcy i pracownika, określenie rodzaju umowy (na okres próbny, na zastępstwo, okresowa, bezterminowa itp.), miejsce i data rozpoczęcia pracy oraz wymiar czasu pracy – określony godzinowo lub „etatowo” (1/2, 3/4 czy pełny etat itp.). Ponadto treść umowy określa stanowisko danego pracownika i wysokość przysługującego mu wynagrodzenia.

 

Umowa o pracę jest sporządzana w formie pisemnej, a pracodawca i pracownik otrzymują po jednym egzemplarzu dla siebie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy strony zawierają ją ustnie, jednak wtedy, najpóźniej w pierwszym dniu pracy, musi ona zostać potwierdzona na piśmie.

 

Pierwsza umowa o pracę – na jaki okres?

 

Czy pierwsza umowa o pracę musi być na okres próbny? Odpowiedź brzmi nie. Pracodawcy rzeczywiście często proponują kandydatom na początek umowy na próbę. To pozwala im zweryfikować, czy pracownik sprawdzi się w firmie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by od razu zatrudnić kandydata na przykład na podstawie umowy na czas nieokreślony.

 

Podpisując pierwszą umowę o pracę na okres próbny, a kolejny na czas określony, należy pamiętać, że trzeci kontrakt o pracę automatycznie zamienia się w umowę bezterminową.

 

Przed podjęciem pracy

 

O pewnych kwestiach osoba zatrudniona dowiaduje się z zakładowego regulaminu pracy. Opisane tam są zasady wypłaty pensji (forma, termin) czy też sposób potwierdzania obecności, np. podpisywanie listy, lub usprawiedliwiania nieobecności. Jeśli zaś w danej firmie taki dokument nie funkcjonuje, to o powyższych sprawach pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika na piśmie w ciągu 7 dni.

 

Przed rozpoczęciem pracy przyszły pracownik musi przejść obowiązkowe badania lekarskie i uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia. Drugim niezbędnym elementem jest odbycie szkolenia z zakresu BHP. Te obowiązki nie stanowią jednak obciążenia finansowego dla pracownika, gdyż koszty jednego i drugiego leżą w całości po stronie pracodawcy.

 

Pierwsza umowa o pracę a urlop

 

Otrzymanie umowy o pracę to bardzo duży plus dla każdego pracownika, gdyż stanowi ona najkorzystniejszą formę zatrudnienia na rynku. Gwarantuje bowiem dostęp do przywilejów i uprawnień zagwarantowanych w Kodeksie pracy. Jednym z nich jest urlop wypoczynkowy.

 

Z upływem każdego miesiąca pracownik uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 1/12 tego, co należy się po przepracowaniu roku. Po 12 miesiącach pracy przysługuje urlop w wymiarze 20 dni, po miesiącu będzie to więc: 1/12×20=1,66 dnia.

 

Na długość urlopu wypoczynkowego wpływ ma liczba przepracowanych lat. Po 10 latach przysługuje 26 dni urlopu. Niemniej do uwzględnianego stażu wliczają się również lata nauki w szkole według ustalonych zasad (przy czym lata nauki nie sumują się). Przykładowo, dyplom uczelni wyższej jest równoważny z 8 latami stażu pracy.

 

Pierwsza umowa o prace – wynagrodzenie

 

Wynagrodzenie musi być wypłacane pracownikom przynajmniej raz na miesiąc. Termin wypłaty jest ustalony w regulaminie, ale nie może to być później niż po upływie 10 dnia miesiąca następującego po tym, za który ma być wypłacona pensja.

 

Osoby związane stosunkiem pracy mają też gwarancję przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli podlegają przepisom o płacy minimalnej. W 2019 roku wynosi ona 2250 zł brutto, a od 2020 kwota ta wzrośnie do 2600 zł brutto.

 

Stosunek pracy – ochrona czasu pracy, składki ZUS

 

Przepisy prawne nakładają ograniczenia w zakresie limitu godzin pracy w ciągu jednego dnia, tygodnia czy miesiąca. Co do zasady tygodniowy czas pracy to 40, a miesięczny 160 godzin. Istnieją również znaczne ograniczenia dotyczące godzin nadliczbowych.

 

Pracodawca ma obowiązek w ciągu 7 dni od zatrudnienia zgłosić pracownika do ubezpieczenia społecznego (zdrowotne, emerytalne, chorobowe itp.) i odprowadzać za niego niezbędne składki.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.