Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pierwsza pomoc w pracy – podstawowe informacje

Pierwsza pomoc w pracy – podstawowe informacje

 
 Pierwsza pomoc w pracy – podstawowe informacje

Za bezpieczne i higieniczne warunki pracy odpowiada pracodawca. O czym bezwzględnie powinien pamiętać?

Pierwsza pomoc w Kodeksie pracy


Obowiązek pracodawcy względem zapewnienia bezpieczeństwa podwładnym w czasie wykonywania przez nich czynności służbowych wynika m.in. z Kodeksu Pracy, w szczególności art. 209 „Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy”. Ich niedopełnienie może skutkować wystąpieniem w zakładzie pracy groźnych wypadków.

W celu stwierdzenia, czy w przedsiębiorstwie przestrzega się norm BHP, może zostać przeprowadzona kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, a także Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Inspektorzy mają możliwość wystosowania nakazu natychmiastowego przerwania groźnej procedury i sporządzają raport. Niezastosowanie się do wytycznych jest obciążone karą grzywny.

 

Pierwsza pomoc w zakładzie pracy – obowiązki pracodawcy


Zgodnie ze wspomnianymi przepisami, pracodawca musi:
„1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników;
2) wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
b) wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników;
3) zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej”.

Pierwsza pomoc w zakładzie pracy – przepisy


Bardzo istotne jest, by niezbędne wyposażenie, dzięki któremu można udzielić pierwszej pomocy i zapobiegać wypadkom, znajdowało się w zakładzie pracy w ilości dostosowanej do liczby pracowników oraz warunków pracy oraz były ogólnodostępne.

Mowa tutaj o niezbędnym wyposażeniu, na które składają się przede wszystkim apteczki wraz z instrukcją dotyczącą wykonywania pierwszej pomocy. Choć nie jest to określone przepisami, przykładowo, w dużej fabryce, zatrudniającej kilkaset osób jedna apteczka znajdująca się przy wejściu na jedną z kilku hal produkcyjnych może być niewystarczająca. Przy udzielaniu pierwszej pomocy często liczy się czas reakcji oraz szybki dostęp np. do opatrunków, opasek uciskowych itd. W zależności od potrzeb zakładu pracy prócz apteczek niekiedy niezbędne jest zorganizowanie tzw. punktów pierwszej pomocy. Znajduje się w nich taki sprzęt jak opatrunki, środki dezynfekujące, opaski uciskowe, kule, folie izotermiczne, akcesoria służące do opatrzenia poparzeń, nosze czy kołnierze ortopedyczne.

Kiedy wystarczy zwykła apteczka, a kiedy niezbędny jest punkt pierwszej pomocy? Nie ma jednej reguły - pracodawca powinien wziąć pod uwagę poziom ryzyka podczas wykonywania obowiązków służbowych. Znaczenie mają też tzw. czynniki uciążliwe,  przyczyniające się pośrednio do wystąpienia wypadków (np. monotonia pracy, zmienne warunki atmosferyczne).

 

Szkolenie – pierwsza pomoc w zakładzie pracy


Dobrze wyposażone apteczki to jeszcze nie wszystko. Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zorganizować szkolenie z zasad BHP. „Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie”. Szkoleń nie trzeba przeprowadzać, gdy pracownik zajmował to samo stanowisko w danej firmie bezpośrednio przed nawiązaniem nowego stosunku pracy. Należy pamiętać, że jeśli szkolenie BHP się nie odbędzie, pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy.

 

Pierwsza pomoc przy wypadkach w pracy – zasady


W zakładzie pracy powinna zostać wyznaczona osoba (lub kilka osób, w zależności od zapotrzebowania), która udzieli pierwszej pomocy pracownikowi w razie wypadku. Musi być to ktoś, kto przeszedł wcześniejsze szkolenie BHP. Podwładni powinni zostać poinformowani, który pracownik został wyznaczony do udzielenia pomocy.

Warto podkreślić, że pracodawca nie tylko nie może lekceważyć zasad BHP, ale też powinien konsultować się z podwładnymi w sprawie zagrożeń powstających w czasie wykonywania przez nich czynności służbowych. Ma również obowiązek dawać podwładnym wskazówki dotyczące bezpieczeństwa wykonywanej pracy.  


lin

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?