Kto może wnioskować o nadanie numeru PESEL i założenie Profilu Zaufanego? Jak i gdzie to zrobić?
Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po 24.02.2022 r. w związku z działaniami wojennymi, mogą już składać wnioski o nadanie nr PESEL i założenie profilu zaufanego. Jak przebiega ta procedura? Co trzeba wiedzieć, ubiegając się w Polsce o PESEL dla cudzoziemca?
Profil zaufany i PESEL dla Ukraińca – kto może się o niego ubiegać?
Zacznijmy od tego, dlaczego warto wnioskować o nadanie numeru PESEL i uzyskanie profilu zaufanego. Mający PESEL obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z darmowej opieki zdrowotnej w Polsce i pomocy społecznej. Numer jest też niezbędny, kiedy chce się założyć i prowadzić firmę. Profil zaufany nie jest obowiązkowy, ale stanowi rodzaj dokumentu tożsamości, którego można używać w internecie. Profilem zaufanym podpisuje się dokumenty elektroniczne, dzięki niemu załatwimy wiele urzędowych spraw online.
Od 16 marca 2022 r. wnioski o wydanie nr PESEL i założenie profilu zaufanego mogą składać osoby, które przyjechały do Polski bezpośrednio z Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 r., w związku z trwającą wojną i jednocześnie:
- mają obywatelstwo ukraińskie lub
- mają obywatelstwo ukraińskie i Kartę Polaka lub
- są członkami najbliższej rodziny obywatela Ukrainy posiadającego Kartę Polaka lub
- pozostają w związku małżeńskim z obywatelem lub obywatelką Ukrainy, ale sami nie mają obywatelstwa ukraińskiego.
Profil zaufany i PESEL dla Ukraińca – jakie dokumenty należy przygotować?
Aby otrzymać PESEL dla Ukraińca i dostęp do profilu zaufanego, należy udać się osobiście do dowolnego urzędu gminy.
Jakie dokumenty trzeba przygotować?
- Wniosek – formularz w polskiej i ukraińskiej wersji językowej udostępnia serwis rządowy. Co ważne, wypełniając wniosek o nadanie numeru PESEL dla osoby małoletniej (poniżej 18 roku życia), należy podać dane rodziców (opiekunów prawnych) i/ lub osoby, która faktycznie sprawuje nad dzieckiem opiekę w Polsce.
- Dokument potwierdzający tożsamość. Jeśli dana osoba nie posiada żadnego dokumentu, wciąż może ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Wtedy podpisanie wniosku traktuje się jako ważne prawnie potwierdzenie danych.
- Kolorowe zdjęcie do dokumentów o szerokości 35 mm i wysokości 44 mm. Co ważne, zdjęcie można bezpłatnie wykonać w urzędzie w dniu składania wniosku.
Warto wiedzieć, że podczas wnioskowania o numer PESEL dla cudzoziemca urzędnicy pobierają odciski palców. Nie dotyczy to jednak dzieci do 12. roku życia. Od razu otrzymuje się wydruk potwierdzenia nadania nr PESEL.
Osoby dorosłe, mające ukończone 18 lat, mogą też we wniosku wyrazić zgodę na potwierdzenie profilu zaufanego. Aby założyć profil, niezbędny jest telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, a także adres e-mailowy należący do osoby składającej wniosek. Procedura wygląda następująco: wnioskujący otrzymuje SMS z jednorazowym kodem. Kod podaje się urzędnikowi. Następnie kolejny jednorazowy kod przychodzi na adres e-mail. Urzędnik potwierdza założenie profilu i drukuje potwierdzenie. Prosi też o podpisanie zobowiązania, że profil nie zostanie udostępniony innym osobom. Następnie na adres e-mail przychodzą dane do logowania na profilu zaufanym, a SMS-em otrzymuje się hasło do aktywacji. Procedury są tu złożone ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
Profil zaufany i PESEL dla Ukraińca – gdzie składać wniosek? Jakie są koszty?
Jak wyżej wspomniano, aby uzyskać PESEL i profil zaufany, trzeba udać się do dowolnego urzędu gminy. Cała procedura jest bezpłatna. Na miejscu można też za darmo wykonać zdjęcie, które jest potrzebne do wyrobienia nr PESEL.
Ważne! Wniosek składa się osobiście. W imieniu dziecka ubiegać się o PESEL może jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba, która faktycznie opiekuje się małoletnim. Ponieważ od dzieci do ukończenia 12. roku życia nie pobiera się odcisków palców, nie muszą być one obecne w urzędzie przy składaniu wniosku. Wyjątek stanowią tu jednak dzieci, których tożsamość będzie ustalana na podstawie oświadczenia.
źródło: www.gov.pl
czytaj też: Pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – czego dotyczy ustawa?
Ukraińska wersja językowa: PESEL, надійний профіль для українця - найважливіша інформація