Praca.pl Poradniki Rynek pracy
PESEL, profil zaufany dla Ukraińca – najważniejsze informacje

PESEL, profil zaufany dla Ukraińca – najważniejsze informacje

 
PESEL, profil zaufany dla Ukraińca – najważniejsze informacje

Kto może wnioskować o nadanie numeru PESEL i założenie Profilu Zaufanego? Jak i gdzie to zrobić?


Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po 24.02.2022 r. w związku z działaniami wojennymi, mogą już składać wnioski o nadanie nr PESEL i założenie profilu zaufanego. Jak przebiega ta procedura? Co trzeba wiedzieć, ubiegając się w Polsce o PESEL dla cudzoziemca?

 

Profil zaufany i PESEL dla Ukraińca – kto może się o niego ubiegać?


Zacznijmy od tego, dlaczego warto wnioskować o nadanie numeru PESEL i uzyskanie profilu zaufanego. Mający PESEL obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z darmowej opieki zdrowotnej w Polsce i pomocy społecznej. Numer jest też niezbędny, kiedy chce się założyć i prowadzić firmę. Profil zaufany nie jest obowiązkowy, ale stanowi rodzaj dokumentu tożsamości, którego  można używać w internecie. Profilem zaufanym podpisuje się dokumenty elektroniczne, dzięki niemu załatwimy wiele urzędowych spraw online.

Od 16 marca 2022 r. wnioski o wydanie nr PESEL i założenie profilu zaufanego mogą składać osoby, które przyjechały do Polski bezpośrednio z Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 r., w związku z trwającą wojną i jednocześnie:

  • mają obywatelstwo ukraińskie lub
  • mają obywatelstwo ukraińskie i Kartę Polaka lub
  • są członkami najbliższej rodziny obywatela Ukrainy posiadającego Kartę Polaka lub
  • pozostają w związku małżeńskim z obywatelem lub obywatelką Ukrainy, ale sami nie mają obywatelstwa ukraińskiego.

 

Profil zaufany i PESEL dla Ukraińca – jakie dokumenty należy przygotować?


Aby otrzymać PESEL dla Ukraińca i dostęp do profilu zaufanego, należy udać się osobiście do dowolnego urzędu gminy.

 

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

 

  1. Wniosek – formularz w polskiej i ukraińskiej wersji językowej udostępnia serwis rządowy. Co ważne, wypełniając wniosek o nadanie numeru PESEL dla osoby małoletniej (poniżej 18 roku życia), należy podać dane rodziców (opiekunów prawnych) i/ lub osoby, która faktycznie sprawuje nad dzieckiem opiekę w Polsce.
  2. Dokument potwierdzający tożsamość. Jeśli dana osoba nie posiada żadnego dokumentu, wciąż może ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Wtedy podpisanie wniosku traktuje się jako ważne prawnie potwierdzenie danych.
  3. Kolorowe zdjęcie do dokumentów o szerokości 35 mm i wysokości 44 mm. Co ważne, zdjęcie można bezpłatnie wykonać w urzędzie w dniu składania wniosku.


Warto wiedzieć, że podczas wnioskowania o numer PESEL dla cudzoziemca urzędnicy pobierają odciski palców. Nie dotyczy to jednak dzieci do 12. roku życia. Od razu otrzymuje się wydruk potwierdzenia nadania nr PESEL.

Osoby dorosłe, mające ukończone 18 lat, mogą też we wniosku wyrazić zgodę na potwierdzenie profilu zaufanego. Aby założyć profil, niezbędny jest telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, a także adres e-mailowy należący do osoby składającej wniosek. Procedura wygląda następująco: wnioskujący otrzymuje SMS z jednorazowym kodem. Kod podaje się urzędnikowi. Następnie kolejny jednorazowy kod przychodzi na adres e-mail. Urzędnik potwierdza założenie profilu i drukuje potwierdzenie. Prosi też o podpisanie zobowiązania, że profil nie zostanie udostępniony innym osobom. Następnie na adres e-mail przychodzą dane do logowania na profilu zaufanym, a SMS-em otrzymuje się hasło do aktywacji. Procedury są tu złożone ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

 

Profil zaufany i PESEL dla Ukraińca – gdzie składać wniosek? Jakie są koszty?


Jak wyżej wspomniano, aby uzyskać PESEL i profil zaufany, trzeba udać się do dowolnego urzędu gminy. Cała procedura jest bezpłatna. Na miejscu można też za darmo wykonać zdjęcie, które jest potrzebne do wyrobienia nr PESEL.

Ważne! Wniosek składa się osobiście. W imieniu dziecka ubiegać się o PESEL może jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba, która faktycznie opiekuje się małoletnim. Ponieważ od dzieci do ukończenia 12. roku życia nie pobiera się odcisków palców, nie muszą być one obecne w urzędzie przy składaniu wniosku. Wyjątek stanowią tu jednak dzieci, których tożsamość będzie ustalana na podstawie oświadczenia.

 

źródło: www.gov.pl


czytaj też: Pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – czego dotyczy ustawa?

Ukraińska wersja językowa: PESEL, надійний профіль для українця - найважливіша інформація

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?