Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Oświadczenie o dochodach - kiedy jest potrzebne, wzór

Oświadczenie o dochodach - kiedy jest potrzebne, wzór

 
Oświadczenie o dochodach - kiedy jest potrzebne, wzór

Oświadczenie o dochodach - kiedy jest potrzebne

 

Deklaracja o zarobkach ma dwie formy - oświadczenia albo zaświadczenia. Choć ich nazwy brzmią podobnie, różnice są bardzo znaczące. Oświadczenie przygotowuje sam pracownik. Wpisuje wysokość dochodów i nie musi potwierdzać jej pieczątką przełożonego. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dokument można przygotować właściwie od ręki. Inaczej jest w przypadku zaświadczenia. Tutaj droga uzyskania pisma jest nieco dłuższa - należy złożyć prośbę do pracodawcy, który wystawia odpowiedni druk. Bardzo często, zwłaszcza w większych firmach, cała procedura może zająć nawet kilka dni.

 

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 106, poz. 622) dała w wielu sytuacjach prawo wyboru, który dokument przygotować. To pozwala uprościć procedury i przyspieszyć załatwianie urzędowych spraw. Najczęściej oświadczenia zastąpiły zaświadczenia w przypadku informacji o wpisie do KRS, ukończeniu studiów wyższych, o zarejestrowaniu/niezarejestrowaniu podmiotu jako podatnika VAT - czynnego, a także właśnie deklaracji o wynagrodzeniu.

 

Oświadczenie o dochodach to dokument, w którym deklarujemy wysokość naszych zarobków. Kiedy jest potrzebne? Zazwyczaj przedstawiamy je w instytucjach, aby uzyskać jakieś świadczenia. Może się ono przydać w procesie rekrutacji dziecka do żłobka czy przedszkola (oświadczenie o wysokości dochodu na osobę w rodzinie kandydata); przy zakupie na raty; do uzyskania wsparcia finansowego od ośrodka pomocy społecznej (np. dodatku mieszkaniowego, świadczenia rodzinnego); w banku. Oświadczenie o dochodzie członków rodziny jest także podstawą do ubiegania się o miejsce w domu studenta i o stypendium socjalne.

 

Oświadczenie o zarobkach, czy każde inne, zawsze powinno być zgodne z prawdą, a składający je musi mieć świadomość, że podlega odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego dokumentu (pisemne potwierdzenie tego faktu musi znaleźć się w treści).

 

Co ważne, wedle artykułu 220. ustawy, organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli znane są one organowi z urzędu albo możliwe do ustalenia przez organ na innej podstawie ujętej w artykule. Dopuszczono także możliwość zastąpienia oryginałów dokumentów kopiami.

 

Oświadczenie o dochodach – wzór

 

Zazwyczaj instytucje, które wymagają, by przedłożyć oświadczenie o dochodach, wzór pisma udostępniają zainteresowanym w swojej siedzibie i na stronach internetowych. W zależności od celu, poszczególne dokumenty będą zawierać nieco inne dane. Zazwyczaj wymaga się oświadczenia o dochodach brutto, z zaznaczeniem źródła wynagrodzenia - czyli podaniem nazwy, numeru NIP oraz adresu pracodawcy, a także z określeniem rodzaju współpracy (umowa o pracę, umowa-zlecenie czy o dzieło).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.