Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Opole – jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Opole – jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

 
Opole – jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Opole to jedno z wielowiekowych górnośląskich miast, stolica województwa opolskiego położona malowniczo nad Odrą. Stanowi jeden z największych centrów gospodarczych południowej Polski. Jest ważnym w skali ogólnopolskiej węzłem komunikacyjnym, ośrodkiem akademickim i badawczym, a także atrakcyjnym miastem turystycznym. Stolica województwa opolskiego ma wiele do zaoferowania także w kwestii rozwoju zawodowego. Zarówno jeśli szukasz dodatkowego zajęcia, jak i wówczas, gdy interesuje Cię stabilna, pełnoetatowa praca – Opole jest miastem, które bez wątpienia warto wziąć pod uwagę.

 

Czytaj dalej, by dowiedzieć się:

 

  • czy warunki na rynku pracy w Opolu są sprzyjające,
  • na jaką pomoc mogą liczyć bezrobotni w tym mieście,
  • jakiego rodzaju działalność prowadzą pracodawcy,
  • kogo szukają opolskie firmy,
  • przedstawiciele których zawodów mogą mieć pewne trudności ze znalezieniem pracy w Opolu.

 

Stopa bezrobocia: Opole – ile wynosi?

 

Zacznijmy od garści danych dotyczących opolskiej gospodarki i rynku zatrudnienia. Zgodnie rejestrem REGON w Opolu funkcjonuje ponad 22,7 tys. podmiotów gospodarczych (firm, instytucji itp.). Są to jednostki różnej wielkości, w przeważającej mierze (94,9%) należące do sektora prywatnego.

 

W mieście działa 6 bardzo dużych zakładów pracy – każdy z nich zatrudnia co najmniej 1000 pracowników. Liczba dużych jednostek, w których pracuje od 250 do 999 osób, wynosi z kolei 27. Pozostałe to firmy średnie, małe lub jednoosobowe działalności.

 

Miasto posiada wiele atutów, które zachęcają do lokowania tu kapitału i prowadzenia działalności. Opole leży blisko największych miast południowej części kraju – Wrocławia, Katowic, Częstochowy. Dobrze rozwinięta infrastruktura transportu zapewnia dostęp do rozległych rynków zbytu dla firm.

 

Opole ma długie tradycje górnicze. Także obecnie przemysł wydobywczy stanowi istotny element gospodarki miasta. Rozwija się tu także przemysł elektromaszynowy, maszynowy, hutniczy, spożywczy czy materiałów budowlanych.

Współczesne Opole to zarazem duże centrum usługowe związane z branżą telekomunikacyjną – tutejsze call center zatrudniają tysiące pracowników i prowadzą działalność wspierającą dla podmiotów z całego kraju. Jednocześnie rozwija się outsourcing usług biznesowych.

 

Jak podaje Urząd Statystyczny w Opolu, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2022 r. wyniosło:

 

  • w Opolu – 5734,12 zł,
  • w województwie opolskim – 5479,17 zł.

 

Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w tym samym okresie w Opolu było na poziomie 27,4 tys. osób.

 

Jeśli chodzi o bezrobocie, Opole wypada nieźle na tle województwa opolskiego i w skali ogólnopolskiej. Zgodnie z informacją GUS w końcu lutego 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła w mieście 3,2%. Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie – 5,5%. Jeszcze wyższy w podanym okresie był wskaźnik wojewódzki – 6,1%.

 

Barometr zawodów – Opole

 

Na kogo czekają oferty pracy w Opolu? W rozeznaniu się w warunkach tutejszego rynku zatrudnienia pomaga badanie Barometr zawodów. To coroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników określonych profesji. Jest wykonywana we wszystkich powiatach i województwach, a także w skali ogólnopolskiej.

 

  • zawody deficytowe

 

W 2022 r. w Opolu wskazano duży deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia w zawodach:

 

  • kierowcy ciężarówki,
  • lekarza,
  • pielęgniarki lub położnej.

 

Lista wszystkich profesji deficytowych jest jednak znacznie dłuższa – ma aż 79 pozycji. Niedostatek chętnych do pracy wskazano między innymi w:

 

  • branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów komputerowych, graficy komputerowi, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, programiści,
  • motoryzacji i branży elektromaszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności i mechanicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy, monterzy maszyn i urządzeń, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • handlu i obsługi klienta – sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, przedstawiciele handlowi,
  • gastronomii – kelnerzy i barmani, kucharze, pomoce kuchenne,
  • usługach różnego typu – listonosze i kurierzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, sprzątaczki i pokojowe, ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

 

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników notuje się w budownictwie. Potrzebne są zarówno osoby o określonymi umiejętnościami (np. murarze, cieśle budowlani), jak i robotnicy budowlani bez kwalifikacji, do prac prostych.

 

W Opolu brakuje także pracowników opieki zdrowotnej, przemysłu (w tym operatorów różnego rodzaju maszyn), nauczycieli.

 

Na rynku pracy jest z kolei zbyt wielu szukających posady:

 

  • ekonomistów,
  • filologów, tłumaczy,
  • filozofów, historyków, politologów, kulturoznawców,
  • pedagogów.

 

Praca dla Ukraińców

 

Obywatele Ukrainy mają obecnie ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Polskie firmy mogą zatrudnić Ukraińca, który:

 

  • przebywa legalnie w Polsce i ma ważny tytuł pobytowy lub
  • przybył legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w Polsce.

 

Do podjęcia pracy potrzebny jest numer PESEL

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Warto przede wszystkim szukać pracy samodzielnie w internecie. Wiele ogłoszeń z Opola i okolicy znajdziesz na praca.pl. W pasku wyszukiwania podaj nazwę stanowiska, obszar zawodowy itp. Wszystkie ogłoszenia publikowane na portalu są aktualne.

 

Możesz zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu https://opole.praca.gov.pl/, na przykład umówić się na rozmowę z doradcą. Sprawdź także stronę Centralnej Bazy Ofert Pracy – jest w polskiej i ukraińskiej wersji językowej.

 

Możesz także skorzystać z prywatnych agencji pracy. Pamiętaj, że są to firmy pośrednictwa pracy, które nie mogą pobierać żadnych opłat od osób szukających zatrudnienia.

 

Ukraińcy znający język polski przynajmniej w stopniu komunikatywnym i mający uprawnienia nauczycielskie są poszukiwani do pracy w szkole – w oddziałach przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, na stanowiskach asystentów nauczyciela. Wejdź na stronę Kuratorium Oświaty w Opolu i zobacz najnowsze ogłoszenia tego typu.

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Pracodawcy w Polsce chętnie zatrudniają także Ukraińców nieznających języka polskiego. Po pierwsze, szukaj ofert w języku ukraińskim na praca.pl – wpisz w wyszukiwarkę frazę w języku ukraińskim.

 

Po drugie, sprawdź wspomnianą wyżej Centralną Bazę Ofert Pracy w ukraińskiej wersji językowej.

 

Co więcej, w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu działa Miejskie Centrum Pomocy Uchodźcom (ul. Krakowska 32, II piętro, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00). Wsparcie w różnych kwestiach, związanych np. z legalizacją pobytu, można uzyskać także telefonicznie:

 

  • 881 320 160
  • 881 320 165

 

Zadzwonić można również na infolinię dla Ukraińców uruchomioną przez Opolski Urząd Wojewódzki:

 

  • 77 452 41 78

 

Dostępna jest także ogólnopolska infolinia dla Ukraińców: 19524.

 

Ukraińska wersja językowa: Ополе – яка ситуація на ринку праці?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.