Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odzież robocza – komu przysługuje, przepisy BHP, czy to obowiązek pracodawcy

Odzież robocza – komu przysługuje, przepisy BHP, czy to obowiązek pracodawcy

 
Odzież robocza – komu przysługuje, przepisy BHP, czy to obowiązek pracodawcy

Ubrania robocze – co to jest?

 

Niektóre zawody wymagają specjalnej odzieży ochronnej. Najczęściej z odzieżą roboczą kojarzą nam się kombinezony mechanika, budowlańca czy białe kitle lekarzy oraz pielęgniarek. Warto podkreślić, że w skład odzieży roboczej wchodzi także obuwie robocze.

 

Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku stanowisk, przy których odzież ochronna jest niezbędna, pracownik ma prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków, jeżeli nie zostanie mu ona dostarczona. Pracownik musi także pamiętać, że nie może używać odzieży roboczej w innych celach, niż te, do których została ona przeznaczona.

 

Strój roboczy – komu przysługuje?

 

Według prawa odzież robocza musi być stosowana przy pracy, w której może dojść do zniszczenia lub zabrudzenia prywatnej odzieży podwładnego. Podwładny ma też prawo domagać się ochronnego ubrania roboczego ze względu na warunki bezpieczeństwa i higieny pracy (dotyczy to głównie profesji narażonych na styczność z trującymi środkami chemicznymi bądź rakotwórczym promieniowaniem).

 

Pracownik musi pamiętać, że odzież robocza jest własnością pracodawcy. Oznacza to, że w przypadku zakończenia stosunku pracy, odzież podlega zwrotowi. Jeżeli nie została ona zniszczona można ją przekazać innemu pracownikowi o podobnych gabarytach pod warunkiem, że została uprzednio wyprana i odpowiednio zdezynfekowana (nie dotyczy to bielizny i obuwia).

 

Odzież ochronna BHP

 

Dostarczana odzież musi być zgodna z wszystkimi normami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Istnieje także zapis dotyczący konserwacji oraz prania kombinezonów roboczych oraz innego rodzaju odzieży ochronnej. Czynności te leżą po stronie pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić konserwacji odzieży roboczej, to obowiązek ten może spoczywać na podwładnych, ale muszą oni otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

 

Ubiór roboczy, czy to obowiązek pracodawcy?

 

Artykuł 2377. Kodeksu Pracy mówi, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć specjalną odzież ochronną każdemu pracownikowi, gdy jego prywatny ubiór może podczas pracy ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu.

W regulaminie zakładu pracy może też być zapis, że pracownik będzie używał swojej odzieży ochronnej, ale wtedy pracodawca musi wypłacić podwładnemu ekwiwalent za jej używanie, który jest zgodny z obowiązującymi w danym momencie cenami rynkowymi. Jeżeli wykonywane przez pracownika czynności są powiązane z obsługą maszyn, to wtedy pracownik nie może korzystać ze swojego stroju roboczego. Tak samo jest w przypadku profesji, które mają styczność ze środkami chemicznymi (np. lakiernik) i promieniotwórczymi.

Przepisy mówią także, że odzież dostarczana przez przełożonego jest nieodpłatna. Oznacza to, że pracownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z jej zakupem.

 

Pracodawca ma obowiązek przedłożenia pracownikowi kompletu odzieży roboczej przed podjęciem obowiązków. Dostarczenie i odbiór ochronnych kombinezonów musi być ewidencjonowane odrębnie dla każdego pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.