Ubrania robocze – co to jest?
Niektóre zawody wymagają specjalnej odzieży ochronnej. Najczęściej z odzieżą roboczą kojarzą nam się kombinezony mechanika, budowlańca czy białe kitle lekarzy oraz pielęgniarek. Warto podkreślić, że w skład odzieży roboczej wchodzi także obuwie robocze.
Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku stanowisk, przy których odzież ochronna jest niezbędna, pracownik ma prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków, jeżeli nie zostanie mu ona dostarczona. Pracownik musi także pamiętać, że nie może używać odzieży roboczej w innych celach, niż te, do których została ona przeznaczona.
Strój roboczy – komu przysługuje?
Według prawa odzież robocza musi być stosowana przy pracy, w której może dojść do zniszczenia lub zabrudzenia prywatnej odzieży podwładnego. Podwładny ma też prawo domagać się ochronnego ubrania roboczego ze względu na warunki bezpieczeństwa i higieny pracy (dotyczy to głównie profesji narażonych na styczność z trującymi środkami chemicznymi bądź rakotwórczym promieniowaniem).
Pracownik musi pamiętać, że odzież robocza jest własnością pracodawcy. Oznacza to, że w przypadku zakończenia stosunku pracy, odzież podlega zwrotowi. Jeżeli nie została ona zniszczona można ją przekazać innemu pracownikowi o podobnych gabarytach pod warunkiem, że została uprzednio wyprana i odpowiednio zdezynfekowana (nie dotyczy to bielizny i obuwia).
Odzież ochronna BHP
Dostarczana odzież musi być zgodna z wszystkimi normami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Istnieje także zapis dotyczący konserwacji oraz prania kombinezonów roboczych oraz innego rodzaju odzieży ochronnej. Czynności te leżą po stronie pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić konserwacji odzieży roboczej, to obowiązek ten może spoczywać na podwładnych, ale muszą oni otrzymać zwrot poniesionych kosztów.
Ubiór roboczy, czy to obowiązek pracodawcy?
Artykuł 2377. Kodeksu Pracy mówi, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć specjalną odzież ochronną każdemu pracownikowi, gdy jego prywatny ubiór może podczas pracy ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu.
W regulaminie zakładu pracy może też być zapis, że pracownik będzie używał swojej odzieży ochronnej, ale wtedy pracodawca musi wypłacić podwładnemu ekwiwalent za jej używanie, który jest zgodny z obowiązującymi w danym momencie cenami rynkowymi. Jeżeli wykonywane przez pracownika czynności są powiązane z obsługą maszyn, to wtedy pracownik nie może korzystać ze swojego stroju roboczego. Tak samo jest w przypadku profesji, które mają styczność ze środkami chemicznymi (np. lakiernik) i promieniotwórczymi.
Przepisy mówią także, że odzież dostarczana przez przełożonego jest nieodpłatna. Oznacza to, że pracownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z jej zakupem.
Pracodawca ma obowiązek przedłożenia pracownikowi kompletu odzieży roboczej przed podjęciem obowiązków. Dostarczenie i odbiór ochronnych kombinezonów musi być ewidencjonowane odrębnie dla każdego pracownika.