Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odzież robocza – komu przysługuje, przepisy BHP, czy to obowiązek pracodawcy

Odzież robocza – komu przysługuje, przepisy BHP, czy to obowiązek pracodawcy

 
Odzież robocza – komu przysługuje, przepisy BHP, czy to obowiązek pracodawcy

Ubrania robocze – co to jest?

 

Niektóre zawody wymagają specjalnej odzieży ochronnej. Najczęściej z odzieżą roboczą kojarzą nam się kombinezony mechanika, budowlańca czy białe kitle lekarzy oraz pielęgniarek. Warto podkreślić, że w skład odzieży roboczej wchodzi także obuwie robocze.

 

Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku stanowisk, przy których odzież ochronna jest niezbędna, pracownik ma prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków, jeżeli nie zostanie mu ona dostarczona. Pracownik musi także pamiętać, że nie może używać odzieży roboczej w innych celach, niż te, do których została ona przeznaczona.

 

Strój roboczy – komu przysługuje?

 

Według prawa odzież robocza musi być stosowana przy pracy, w której może dojść do zniszczenia lub zabrudzenia prywatnej odzieży podwładnego. Podwładny ma też prawo domagać się ochronnego ubrania roboczego ze względu na warunki bezpieczeństwa i higieny pracy (dotyczy to głównie profesji narażonych na styczność z trującymi środkami chemicznymi bądź rakotwórczym promieniowaniem).

 

Pracownik musi pamiętać, że odzież robocza jest własnością pracodawcy. Oznacza to, że w przypadku zakończenia stosunku pracy, odzież podlega zwrotowi. Jeżeli nie została ona zniszczona można ją przekazać innemu pracownikowi o podobnych gabarytach pod warunkiem, że została uprzednio wyprana i odpowiednio zdezynfekowana (nie dotyczy to bielizny i obuwia).

 

Odzież ochronna BHP

 

Dostarczana odzież musi być zgodna z wszystkimi normami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Istnieje także zapis dotyczący konserwacji oraz prania kombinezonów roboczych oraz innego rodzaju odzieży ochronnej. Czynności te leżą po stronie pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić konserwacji odzieży roboczej, to obowiązek ten może spoczywać na podwładnych, ale muszą oni otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

 

Ubiór roboczy, czy to obowiązek pracodawcy?

 

Artykuł 2377. Kodeksu Pracy mówi, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć specjalną odzież ochronną każdemu pracownikowi, gdy jego prywatny ubiór może podczas pracy ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu.

W regulaminie zakładu pracy może też być zapis, że pracownik będzie używał swojej odzieży ochronnej, ale wtedy pracodawca musi wypłacić podwładnemu ekwiwalent za jej używanie, który jest zgodny z obowiązującymi w danym momencie cenami rynkowymi. Jeżeli wykonywane przez pracownika czynności są powiązane z obsługą maszyn, to wtedy pracownik nie może korzystać ze swojego stroju roboczego. Tak samo jest w przypadku profesji, które mają styczność ze środkami chemicznymi (np. lakiernik) i promieniotwórczymi.

Przepisy mówią także, że odzież dostarczana przez przełożonego jest nieodpłatna. Oznacza to, że pracownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z jej zakupem.

 

Pracodawca ma obowiązek przedłożenia pracownikowi kompletu odzieży roboczej przed podjęciem obowiązków. Dostarczenie i odbiór ochronnych kombinezonów musi być ewidencjonowane odrębnie dla każdego pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?